Neskatoties uz sarežģīto situāciju darba tirgū, Latvijas uzņēmēji pagaidām vēl ir ļoti piesardzīgi, vērtējot viesstrādnieku nodarbināšanas iespējas, liecina lietišķās aktivitātes indeksa Parex index 2007.gada decembrī veiktās aptaujas rezultāti.
No aptaujātajiem 750 uzņēmējiem tikai 4,1% pēdējā gada laikā savos uzņēmumos ir nodarbinājuši viesstrādniekus un 5,2% to plāno darīt nākamā gada laikā. Savukārt atvieglojumu noteikšanu viesstrādnieku nodarbināšanai Latvijā kopumā atbalsta 41,4% aptaujas dalībnieku. Tas ļaujot secināt, ka pieprasījums pēc papildus darbaspēka Latvijas uzņēmēju vidū ir salīdzinoši liels un, ieviešot atvieglojumus, nodarbināto viesstrādnieku skaits varētu būtiski palielināties.
Vairākums no uzņēmējiem, kuri atbalsta atvieglojumu noteikšanu viesstrādnieku nodarbināšanai Latvijā (41,4%), uzskata, ka to būtu nepieciešams attiecināt tikai uz kvalificētiem speciālistiem - 17,6%, savukārt gandrīz tikpat - 17,5% uzskata, ka atvieglojumi būtu piemērojami gan kvalificētiem speciālistiem, gan mazkvalificētam darbaspēkam. 6,3% uzņēmēju uzskata, ka atvieglojumu noteikšana nepieciešama tikai mazkvalificēta ārvalstu darbaspēka nodarbināšanai. 47,9% aptaujāto uzņēmēju uzskata, ka atvieglojumi šobrīd Latvijā nav nepieciešami.
Lielākais atvieglojumu piemērošanas atbalstītāju skaits ir novērojams ražošanas nozares uzņēmumos (52,7%), lielajos uzņēmumos, kur nodarbināto skaits pārsniedz 250 darbiniekus (55,6%) un Pierīgas uzņēmumos (53,8%). Tāpat salīdzinoši liels atbalsts ir novērojams ārzemju kapitāla uzņēmumos (48,2%), kā arī uzņēmumos ar dalītu vietējo un ārvalstus kapitālu (48%).
Savukārt visnegatīvāk uz atvieglojumu piemērošanu viesstrādnieku nodarbināšanai Latvijā raugās uzņēmēji mazpilsētās (60,7%) un Latgalē (57,5%). Salīdzinoši liels noraidošo skaits ir arī tirdzniecības nozares uzņēmēju vidū (54,8%) un Vidzemē (54,2).
Pēdējā gadā viesstrādniekus nodarbinājuši tikai 4,1% aptaujāto uzņēmēju. Visvairāk pērn viesstrādnieki ir nodarbināti uzņēmumos ar ārzemju kapitālu (17,2%) un lielajos uzņēmumos ar darbinieku skaitu vairāk nekā 250 cilvēki (11,1%). Savukārt visneaktīvākie viesstrādnieku nodarbināšanā ir bijuši uzņēmēji Latgalē, Vidzemē, kā arī pagastos un lauku apvidos.
Atbildot uz jautājumu, vai uzņēmumā šogad ir plānots nodarbināt viesstrādniekus – pozitīvo atbilžu skaits, salīdzinājumā ar viesstrādnieku nodarbinātību iepriekšējā gada laikā, ir palielinājies par 1,1% līdz 5,2%. Būtiski palielinājies arī respondentu skaits, kuriem šobrīd ir grūti uz to atbildēt (7,1%). Tas nozīmējot, ka viņu faktisko rīcību var ietekmēt atvieglojumu noteikšana viesstrādnieku nodarbināšanas pašreizējai kārtībai.
Aptauja liecina, ka dažādu šķēršļu dēļ pēdējā gada laikā salīdzinoši maz viesstrādnieku ir tikuši iesaistīti ražošanas uzņēmumos, bet tas būtiski mainīsies nākamā gada laikā.