Vienpadsmitgadīgs holandietis spējis pārspēt spožākos Eiropas ekonomikas prātus un nācis klajā ar eirozonas problēmu risinājumu, par savu iedvesmas avotu izmantojot picu.
Grieķijai vajadzētu atteikties no eiro, atjaunot drahmu un sodīt tos iedzīvotājus, kuri nevēlas pieņemt veco valūtu vai arī cenšas eiro izvest uz ārvalstīm, iesaka jaunais Jurre Hermans. Par savu risinājumu holandietis saņēmis starptautiskā ekonomikas konkursa Wolfson Economics Prize, kura mērķis ir atrast «labāko eirozonas sabrukuma plānu», rīkotāju atzinību.
«Es domāju, ka grieķu problēmas ir pārāk lielas un tās nepieciešams atrisināt,» telefona sarunā, kuru tulkoja viņa tēvs, J. Hermans sacīja Bloomberg. Viņaprāt Grieķijas krīze turpināsies, jo grieķiem joprojām ir pārāk daudz parādu.
Jaunā holandieša piedāvājumā, kas papildināts arī ar zīmējumu, kuru iztulkojis viņa tēvs, ieteikts, ka Grieķijai jāatsakās no eiro un jāpiespiež iedzīvotājus izmantot drahmas. Valsts valdība pēc tam izmantotu eiro, lai atmaksātu savus parādus. Savu ideju J. Hermans ilustrējis ar picas palīdzību.
«Ikviens Grieķijas kreditors iegūtu picas šķēli,» sava darba iesniegumā konkursam Wolfson Economics Prize raksta J. Hermans. Grieķi, kuri nevēlēsies veikt šādu piespiedu apmaiņu, vai mēģinās paslēpt vai izvest uz ārzemēm savus eiro krājumus, saņems sodu, kura apmērs divkārt pārsniegs summu, kuru tie mēģinājuši nobēdzināt. Pēc tam, kad Grieķija būs nomaksājusi savus parādus, valsts varēs atgriezties eirozonā.
Lai gan jaunā holandieša piedāvājums netika izvirzīts konkursa pieciem labākajiem darbiem, kuri tālāk cīnīsies par 200 tūkstošiem britu mārciņu (aptuveni 166 tūkstoši latu), kas tiek piešķirtas pirmās vietas ieguvējiem, tomēr viņa darbs guvis plašu ievērību.
Šā gada Wolfson Economics Prize konkursam tikuši iesniegti 425 darbi. «Diemžēl iespēja, ka kāda valsts pametīs eirozonu, nav izzudusi. Idejas, kas paustas šajos darbos ir nenovērtējams ieguldījums šo problēmu risināšanā,» sacīja konkursa organizētājs Saimons Vulfsons (Simon Wolfson).