Jaunākais izdevums

Valūtas vērtības samazināšanās lejupslīdes laikā pārsvarā tiek vērtēta, kā iespēja ātrāk pārvarēt ekonomiskās problēmas, taču, piemēram, britiem šis pats nosacījums pašreizējās krīzes ietvaros, nav palīdzējis, raksta Telegraph.

Valūtas devalvācijas loma izkļūšanai no ekonomikas lejupslīdes teorijā izklausās diezgan loģiska. Proti, ja valsts ekonomika nonāk lejupslīdē, tirgus dalībnieki, saskatot riskus šādā situācijā, savu naudu no valsts izņem un novirza citur. Valsts valūtas vērtība krīt, taču tas, savukārt, veicina cilvēkus iegādāties vairāk (nu jau lētāku) eksporta preču no šīs valsts. Tāpat tas mudina pašus valsts iedzīvotājus nosvērties par labu vietējo ražotāju izstrādājumiem, nevis iegādāties importa preces. Tādējādi valsts ekonomika pamazām sāk atgūties, un galu galā izkļūst no ekonomiskā pagrimuma.

Par piemēru tam var kalpot Lielbritānija, proti, teju visas valsts ekonomikas lejupslīdes nesušas līdzi sev arī strauju mārciņas vērtības samazināšanos. Tā notika 1990. gados, kad Lielbritānija izstājās no Eiropas Valūtu kursa mehānisma, kā arī 1930. gados, kad valsts izstājās no tā dēvētā zelta standarta. Ekonomisti uzskata, ka abos gadījumos mārciņas devalvācija palīdzēja Lielbritānijai izvairīties no vēl dziļākas ekonomikas lejupslīdes.

Arī pašreizējās krīzes iespaidā notika mārciņas vērtības samazināšanās. Proti, patlaban Lielbritānijas valūtas vērtība ir par aptuveni 20% zemāka nekā kopš krīzes sākuma, nedaudz atgūstoties pēdējo mēnešu:)j laikā. Taču par spīti cerībām, ka mārciņas vērtības samazināšanās palīdzēs valstij audzēt eksporta apjomus, rezultāti nav diez ko iepriecinoši. Lielbritānijas Nacionālā statistikas biroja dati liecina, ka eksporta apjomi ir palielinājušies pavisam nedaudz.

Dati liecina, ka, lai gan Lielbritānijas tekošā konta deficīts pēdējos mēnešu uzrādījis nelielus uzlabojumus, šī gada jūlijā tas ir palielinājies no 2.37 miljardiem līdz 2.44 miljardiem mārciņu.

Iepriekšējos mēnešos pirms jūlija ekonomisti zemo eksporta pieaugumu varēja skaidrot ar to, ka pasaules valstis atrodas dziļā lejupslīdē, lai iegādātos Lielbritānijas eksporta preces pat tad, kad tās kļuvušas lētākas. Taču tagad, kad Francija, Vācija un Japāna jau izkļuvušas no lejupslīdes, un ASV, kā arī citas valstis arī ir uz drīzas atlabšanas takas, šī skaidrojuma pamats zūd.

Tam piekrīt arī JPMorgan ekonomists Malkolms Bars (Malcolm Barrs), kurš norāda, ka mārciņas vērtības pazemināšanās gaidītie efekti līdz šim sagādājuši vilšanos. «Var jau būt, ka mums ir jāpagaida, lai šī burvestība nostrādātu. Iespējams, vēlāk šogad mēs redzēsim pierādījumus tam, ka Lielbritānijā eksporta apjomi pieaugs ātrāk nekā citās valstīs,» tā viņš.

Tiek arī lēsts, ka jāpaiet laikam, kamēr ražotāji un patērētāji reaģē uz valūtas svārstībām. Pēc vairāku ekonomistu domām tas notiek dažu mēnešu, nevis dažu dienu vai nedēļu laikā. Īsāk sakot, ir jāpaiet laikam, kamēr rodas reāls ieguvums no valūtas devalvācijas.

Lielbritānijas Centrālās bankas eksperti gan ir cieši pārliecināti, ka tieši mārciņas vērtības kritums ir bijis viens no galvenajiem «neredzamajiem» valsts ekonomikas balstiem pēdējā gada laikā.

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

Biežāk uzdotie jautājumi

Latvijas Banka / eiro.lv,03.09.2013

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Kad Latvijā ieviesīs eiro?

Oficiālais eiro ieviešanas mērķa datums ir 2014. gada 1. janvāris. Šobrīd Latvijas valsts iestādes veic visus sagatavošanās darbus, kas nepieciešami eiro ieviešanas nodrošināšanai, un tā ieteicams rīkoties arī uzņēmējiem.

Kā naudas maiņu padarīt sev vieglāku un ērtāku?

Visērtākais veids - bezskaidras naudas maiņa. Tādēļ vēl pirms eiro ieviešanas ieteicams latu skaidrās naudas uzkrājumus pārskaitīt bankas kontā. Visa latu kontos noguldītā vai uzkrātā nauda eiro ieviešanas dienā automātiski un bez maksas tiks konvertēta eiro.

Vai saistībā ar latu nomaiņu pret eiro ir sagaidāma cenu celšanās?

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Starptautiskais Valūtas fonds (SVF) un Eiropas Komisija (EK) nav mainījuši savu pozīciju un atbalsta Latvijas valdības izvēlēto ekonomisko programmu, kas balstās uz pašreizējā valūtas kursa saglabāšanu un iekļaušanos eirozonā, aģentūrai LETA paziņoja SVF Latvijas pārstāvniecībā.

No SVF pārstāvju sniegtās atbildes izriet, ka SVF eksperti pēdējā laikā neesot diskutējuši par to, vai Latvijai ir nepieciešams atgriezties pie jautājuma par lata devalvāciju, kā arī par to, kādu pozitīvu vai negatīvu ietekmi tas atstātu uz valsts tautsaimniecību.

SVF pārstāvniecībā Latvijā uzsver, ka patlaban starptautisko aizdevēju misija ar Latvijas valdību strādā pie tā, kā aizsargāt nabadzīgākos iedzīvotājus recesijas laikā, taču SVF redzot skaidras zīmes, ka ekonomikas stabilizējas un izvēlētā stratēģija strādā.

Šīs vēstules saturs liecina, ka tā varētu būt atbilde kādam Latvijas politiķim. Kopijā adresāts ir aizkrāsots. Taču SVF Latvijas pārstāvniecībā aģentūrai LETA apgalvoja, ka šī vēstule ir viltota un tā neatspoguļo SVF viedokli.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas uzņēmējs Maksims Andruhovičs izveidojis tīmekļa vietni valutas.info, kas palīdz atrast izdevīgāko valūtas apmaiņas vietu Latvijā. Valūtas punktiem šī vietne ir viens no veidiem, kā palielināt apgrozījumu, un pašlaik M. Andruhovičs jau reģistrējis adresi Krievijas tīmekļa vietnei «.ru» zonā.

Pašlaik atverot vietni valutas.info, kartē iespējams izvēlēties pilsētu vai novadu un aplūkot pieejamos piedāvājumus attiecīgajā vietā. Informāciju par valūtas kursiem sniedz pašas interneta vietnes.

Valūtas kursu piedāvājumi parasti tiek aktualizēti ik 15 minūtēs, bet, ja apmaiņas punkti atjauno savu informāciju, izmantojot valutas.info tiešās pieejas sistēmu, informācija tiek atjaunota uzreiz, Db.lv skaidroja M. Andruhovičs. Šis pakalpojums tiek nodrošināts ar speciāli tam izstrādātu partneru tiešās pieejas sistēmu.

Šobrīd valutas.info izmanto informāciju par valūtas kursiem no 22 komercbanku un sešu valūtas apmaiņas punktu uzņēmumu tīmekļa vietnēm, savukārt 22 valūtas apmaiņas punkti piekrituši izmantot pakalpojumu «tieša pieeja» un paši vietnē valutas.info atjauno savus datus par kursa izmaiņām. Kopumā Latvijā ir 86 uzņēmumi, ieskaitot bankas, kuri piedāvā skaidras naudas valūtas apmaiņu.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Rantiņš: lēmums nedevalvēt latu bija pareizs, jo valdīja pietiekami liels haoss

Nozare.lv,15.06.2012

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Savulaik tā arī nepieņemtais lēmums par lata devalvāciju bija pareizs, jo eksportējošo nozaru attīstībai tas neko nebūtu devis, diskusijā «Vai situācija eksporta tirgos ir labvēlīga?» atzina attiecīgo nozaru asociāciju vadītāji.

Kā jau ziņots, savulaik 2006.-2008. gadā Latvijā noritēja karstas diskusijas, ka viens no labākajiem atbalsta veidiem eksportā varētu būt valūtas devalvācija, kas veicinātu eksportu. Jautāti, vai šis nepieņemtais lēmums bija pareizs vai nē, uzņēmēji atbildēja apstiprinoši.

«Toreizējais lēmums bija pareizs. Devalvācija neko daudz nedotu, jo tajā brīdī bija «nobrukuši» pasaules tirgi un valdīja pietiekami liels haoss,» sacīja Latvijas Mašīnbūves un metālapstrādes uzņēmumu asociācijas prezidents Vilnis Rantiņš,

«Brīdī, kad bija runas par devalvāciju, daudzi neticēja latam. Notika valūtu konvertācijas un problēmas ar bankām. Tādā situācijā valūtas devalvācija būtu sliktākais scenārijs,» piekrita Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas prezidente Signe Bāliņa

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijā jau notiek iekšējā devalvācija, bet valūtas devalvācija šobrīd būtu vēl viens sāpīgs sitiens Latvijas iedzīvotājiem.

Laiku pa laikam sabiedrībā uzvirmo diskusijas par lata devalvāciju, tāpēc ir vērts paskatīties uz šo jautājumu un censties saprast, vai šobrīd vispār ir jēga to darīt, skaidroja Hipo Fondu Aktīvu pārvaldes daļas vadītājs Jānis Spriņģis.

J. Spriņģis norāda, ka Latvijas ekonomikas politikas veidotāji izvēlējās otro ceļu jeb iekšējo devalvāciju ar stabilas valūtas saglabāšanu. Cenu un algu līmeņa samazināšanās procesi valstī jau notiek labu laiku – ekonomika pielāgojas jaunajiem apstākļiem un pamazām atgūst konkurētspēju. Protams, tas nenotiek bez sāpēm, jo pieaug arī bezdarbs, kas ir šī ekonomikas pielāgošanās scenārija blakusprodukts.

Komentāri

Pievienot komentāru
Makroekonomika

WikiLeaks: Britu analītiķis 2009.gadā brīdinājis ASV par nenovēršamu lata devalvāciju

LETA,06.02.2011

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Lielbritānijas banka The Royal Bank of Scotland (RBS) 2009.gada vasarā brīdinājusi ASV diplomātus Londonā, ka lata devalvācija ir nenovēršama, liecina ar tīmekļa medija WikiLeaks un britu laikraksta Telegraph starpniecību atklātībā nonākusī Amerikas Savienoto Valstu diplomātiskā telegramma.

2009.gada 3.jūnijā no ASV vēstniecības Londonā sūtītajā telegrammā rakstīts, ka bankas RBS Austrumeiropas tirgus analītiķis Timotijs Ešs amerikāņu diplomātiem skaidrojis, ka Latvijai no lata devalvācijas neizvairīties.

Ešs tā brīža Latvijas bankas centienus noturēt lata vērtību vērtējis kā nenoturamus ilgtermiņā, uzskatot, ka lata devalvācija ir nenovēršama un labāk to darīt pēc iespējas ātrāk.

Pēc analītiķa novērtējuma tūlītēja lata devalvācija novērstu domino efektu attiecībā uz citām pret eiro fiksētajām nacionālajām valūtām, kā arī pasargātu Rietumeiropas, īpaši Zviedrijas, bankas.

Ešs uzskatīja, ka, «ņemot vērā Latvijas reālā IKP samazināšanos un pieaugošās fiskālās problēmas, devalvācija nebūs daudz sliktāks solis par Latvijas ekonomikas lēno nāvi, ko izraisīs fiksētais kurss».

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

«Situācija šajā Baltijas valstī, kas globālās finanšu krīzes laikā izturēja kaut ko tuvu depresijai, izskatās, iet uz labo pusi: Starptautiskais Valūtas fonds ceturtdien savā ziņojumā norādīja, ka Latvijas atlabšanas plāns strādā. Standard & Poor's šonedēļ paaugstināja valsts reitingu . Un, lai gan bezdarba līmenis joprojām ir 18%, ekonomika ir augusi trīs ceturkšņus pēc kārtas,» raksta The Wall Street Journal.

Vienlaikus medijs atzīmē - daži ekonomisti saka, ka pazīmes, kas liecina par Latvijas atdzimšanu - tās sarūkošais tirdzniecības deficīts, stabilā valūta un krītošais budžeta deficīts - varētu arī slēpt nopietnus šķēršļus valsts ceļā uz ekonomikas veselību.

Latvija tiekot uzskatīta par eksperimentu. Pēc ekonomikas sabrukuma tā mēģina izveidot uz eksportu orientētu atlabšanu, nedevalvējot valūtu - latu, kas ir piesaistīts eiro.

The Wall Street Journal raksta, ka valūtas devalvācija, kas padara eksportu un ražošanu konkurētspējīgāku starptautiskā mērogā, ir tradicionāls ceļš, bet Latvijas valdība bija apņēmusies cīnīties pret devalvāciju - pat pēc 7,5 miljardus eiro liela ārkārtas finansējuma pieņemšanas 2009.gadā, jo piesaistes saglabāšana ir priekšnoteikums Latvijas ilgi lolotajam mērķim ieviest eiro. Latvija tā vietā esot izvēlējusies padarīt preces un pakalpojumus lētākus, nospiežot uz leju algas visā ekonomikā. Tas ir process, kas zināms kā iekšējā devalvācija. Tas līdzinoties Īrijas, Grieķijas un citu vājāko eirozonas dalībvalstu rīcībai.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

«Valūtas devalvācija Latvijā tur strādājošajām bankām būtu ļoti sāpīga,» paziņojis Danske Bank finanšu direktors Tonijs Tjerī Andersens (Tonny Thierry Andersen), ziņo Wall Street Journal.

«Visas bankas šajā tirgū ciestu milzīgus zaudējumus. Jāatzīmē, ka tie nāktu ļoti strauji un bankām tas būtu patiešām brutāli,» uzsver T. T. Andersens.

«Mēs novērojam zaudējumu mazināšanos, bet mēs vēl esam piesardzīgi, jo bankas parasti zaudē naudu, valstij izejot no ekonomiskā lejupslīdes cikla, nevis tā laikā, tāpēc mēs sagaidām problēmas arī ceturtajā ceturksnī,» uzsver T. T. Andersens.

Danske Bank trešā ceturkšņa peļņa, salīdzinot ar pagājušā gada trešo ceturksni, samazinājās par 47% līdz 583 miljoniem Dānijas kronu (55 milj. LVL).

«Ir dažas pozitīvas pazīmes, bet mēs nevaram apgalvot, ka Dānijas, Zviedrijas, Somijas un Baltijas valstis ir pārvarējušas krīzi,» norāda T. T. Andersens.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvija varētu īstenot kontrolētu valūtas devalvāciju un joprojām spētu atjaunot tirgus pārliecību Baltijas valstu ekonomikā, paziņoja Swedbank finanšu direktors Erki Rāsuke (Erkki Raasuke), ziņo Forbes.

Zviedrijas laikrakstam Dagens Industri viņš norādīja, ka nekontrolēta devalvācija, visticamāk, izraisītu postošu efektu, bet lata devalvācija, kas būtu īstenota ERM-2 noteiktajās robežās, būtu vieglāk kontrolējama.

«Lai atjaunotu investoru pārliecību, kontrolēta valūtas devalvāciju varētu tikt īstenota ar Starptautiskā Valūtas fonda, Ziemeļvalstu un Eiropas Savienības palīdzību,» uzsver E. Rāsuke.

Viņš norādīja, ka devalvācija Latvijai īstermiņā varētu radīt lielākas problēmas, taču kopējo zaudējumu apjoms būtu apmēram tāds pats, ja devalvācija netiktu īstenota. «Taču Ekonomikas atveseļošanos būtu straujāka, ja tiktu īstenota kontrolēta lata devalvācija,» norādīja E. Rāsuke.

Komentāri

Pievienot komentāru
Makroekonomika

Eksperti: Baltkrievijas rubeļa devalvācija Latviju būtiski neietekmēs

LETA,23.05.2011

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Šodien notikušās Baltkrievijas rubeļa devalvācijas sekas uz Latvijas un Baltkrievijas ārējo tirdzniecību nebūs pārāk jūtamas, jo Baltkrievija nav starp Latvijas ārējās tirdzniecības nozīmīgākajiem partneriem, bet pieprasījums pēc Baltkrievijas precēm Latvijā nav pārāk augsts, uzskata eksperti.

Baltkrievijas rubeļa devalvācija teorētiski nozīmēs, ka Baltkrievijas preces paliks konkurētspējīgas, taču praksē šo preču konkurētspēju nosaka pieprasījums pēc tām un tas Latvijā nav īpaši augsts, aģentūrai LETA sacīja investīciju baņķieris, "IBS Prudentia" partneris Ģirts Rungainis.

«Līdz ar to nekāda būtiska iespaida uz Latvijas un Baltkrievijas ārējo tirdzniecību nebūs. Rubeļa devalvācija nozīmēs to, ka Baltkrievijā daudziem cilvēkiem ievērojami pasliktināsies dzīves līmenis un Baltkrievijas iedzīvotājiem un uzņēmumiem pastiprināsies vēlme meklēt iespējas pārvietot savu biznesu vai strādāt ārpus savas valsts. Cits jautājums ir par to, cik lielas viņiem būs iespējas šīs vēlmes īstenot,» sacīja Rungainis.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Lata devalvācijas risks ir pieaudzis pēc tam, kad Latvijas valdība ierosinājusi veikt pasākumus, lai pasargātu mājsaimniecības, kas paņēmušas kredītu, atsaucoties uz BNP Paribas Valūtas tirgus komandu, raksta Financial Times.

Arī Danske bank savā paziņojumā par situāciju Latvijā norāda, ka «No valdības viedokļa liela priekšrocība būs fakts, ka devalvācija vairs nesagādās lielas problēmas. Lielākais šķērslis līdz šim bija fakts, ka lielākā daļa kredītu ir izsniegti eiro, bet ķīlas vērtētas latos, līdz ar to devalvācija ievērojami palielinātu kredītu attiecībā pret ķīlas vērtību (nekustamo īpašumu)».

BNP Paribas skaidro, ka «Valdība ir ierosinājusi noteikt, ka bankas no kredītņēmējiem piedziņu varēs vērst tikai pret ieķīlāto īpašumu, līdz ar to parādu vērtība un aktīvu vērtība būs saistīta, norāda banka. Zviedru bankām Latvijas tirgū ir dominējošā loma un tagad tām būs jāpārņem lielākā daļa zaudējumu. Banku bilances ir pietiekami stipras, lai tiktu ar šiem zaudējumiem galā, tomēr pašu kapitāla rādītāji samazinās banku kapacitāti izsniegt kredītus, kas ietekmēs arī Zviedrijas tirgu.»

Komentāri

Pievienot komentāru
Eksperti

Viedoklis: Manam draugam eiroskeptiķim – 4 gadi ar eiro

Egils Kaužēns un Ginters Bušs, Latvijas Bankas ekonomisti,11.01.2018

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pagājuši nu jau 4 gadi, kopš Latvija ir eirozonā un mūsu nauda ir eiro. Iespējams, daudziem jau būs aizmirsies, cik «karstas» diskusijas sabiedrībā bija pirms eiro ieviešanas.

Tajā laikā Latvijas Bankas pārstāvji plašākai sabiedrībai skaidroja eiro ieviešanas ietekmi uz tautsaimniecību, iespējamos riskus un gaidāmos ieguvumus, kuri tika izteikti precīzi izmērāmos skaitļos. Diskusija notika arī par emocionālām lietām, tostarp kolēģis Gundars Dāvidsons uzrakstīja vēstuli eiroskeptiķim, kurā skaidroja savu atbalstošo pozīciju.

Tagad ir pienācis laiks atskatīties uz to, kā tad Latvija ir izmantojusi eiro radītās priekšrocības, kā arī – vai ir piepildījies kas no tā, par ko pirms Eiropas vienotās valūtas ieviešanas brīdināja eiroskeptiķi.

Sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka cilvēki ir novērtējuši ieguvumus no eiro ieviešanas. Vienlaikus joprojām šad un tad izskan eiroskeptiķu kritika. Tāpēc šajā rakstā:

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

Devalvācija Venecuēlā sāpīgi skars arī ASV kompānijas, piemēram, Avon un Colgate

,12.01.2010

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

ASV kompānijas ar būtisku biznesa darbību Venecuēlā, piemēram, Avon Products Inc un Colgate-Palmolive Co, gatavojas Venecuēlas valūtas devalvācijas ietekmei, ziņo Reuters.

Venecuēla lielā mērā ir atkarīga no patēriņa preču importa un devalvācija nozīmē, ka daudzi produkti patērētājiem maksās vairāk. Sagaidāms, ka ārvalstu kompāniju pārdošanas apjomi un pelņa samazināsies.

Db.lv jau rakstīja, ka Venecuēlas prezidenta Ugo Čavesa paziņojums par valsts valūtas bolivāra devalvāciju izraisīja iepirkšanās bumu galvaspilsētā Karakasā, jo cilvēki centās iegādāties importētās preces vēl pirms devalvācijas efekta īstenošanās.

Kā kompānijas, kuras negatīvi ietekmēs valūtas devalvācija Venecuēlā, tiek minētas, piemēram, Procter & Gamble Co, Avon, Colgate, Kimberly-Clark un Energizer Holdings Inc.. Piemēram, Colgate pārdošanas apjomos Venecuēlas daļa ir 6%.

Komentāri

Pievienot komentāru
Pasaulē

Eiropas līderi spēlējas ar uguni, ja plāno sekot Latvijas piemēram

Jānis Rancāns,16.12.2011

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pēdējo mēnešu laikā atsevišķi Eiropas taupības politiku aizstāvji reklamē Latvijas piedzīvoto finanšu krīzes laikā, lai ilustrētu to, ka «iekšējā devalvācija» darbojas. Tomēr šo piemēru nevar uzskatīt par veiksmes stāstu un Eiropas līderi, atkārtojot Latvijas paveikto, draud izraisīt jaunu finanšu krīzi.

Tā britu avīzē The Guardian raksta Vašingtonas Ekonomikas un politikas izpētes centra ekonomists Marks Veisbrots (Mark Weisbrot).

M. Veisbrots norāda, ka ir smieklīgi par veiksmīgu saukt ekonomisko stratēģiju, kuras laikā valsts ekonomika samazinās par 24%, kas ir smagākais kritums 2008. – 2009. gadu krīzes laikā, bet oficiālais bezdarba līmenis pieaug no 5,3% 2007. gadā līdz vairāk nekā 20% 2010. gadā.

Lai gan bezdarba līmenis pašlaik ir samazinājies līdz 14,4% un ekonomika sākusi pieaugt – Latvijas taupības pasākumi bijuši pārāk augsta cena, lai maksātu par ne īpaši ātru atgūšanos. Tas ir apmēram tā pat, kā lielīties ar veiksmīgu ASV Lielo Depresiju, raksta M. Vesibrots.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Krievijas valdība šodien skata 2010. gada valsts budžetu, kurā paredzēts 1% ekonomikas pieaugums pie valūtas kursa 34.5 rubļi (apm. 0.55 Ls) par ASV dolāru.

Neatkarīgi eksperti šo scenāriju sauc par nereālu. Pēc viņu ieskata Krievijai būs jāizvēlas viena prioritāte: vai nu saglabāt IKP pieauguma prognozi 1% apmērā, vai veikt tālāku rubļa kursa pazemināšanu jau pirmajā nākamā gada ceturksnī līdz 37— 39 rubļiem par ASV dolāru.

Tomēr jauna devalvācija pēc daudzu ekonomistu domām nevar tikt uzskatīta par panaceju pret krīzi, jo periodiskas valūtas kursa svārstības ir kaitīgas biznesam. Turklāt devalvācija nerisina patēriņa krituma problēmu. Tomēr daudzi eksperti uzskata, ka rubļa devalvācija 2010. gadā šā vai tā ir neizbēgama. Ļaunākā prognoze liecina, ka nafta nākamgad maksās 45— 55 dolārus par barelu, par vienu dolāru būs jāmaksā pat vairāk nekā 40 rubļi un IKP kritums sasniegs 2—4% no IKP.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Ukrainas grivnu var devalvēt par 20%

Mārtiņš Apinis,02.07.2012

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Ārvalstu valūtas rezervju izsīkšana un ekonomikas strukturālās problēmas, kā arī iedzīvotāju darbības, kas vērstas uz uzkrājumu veidošanu ārvalstu valūtā, ekspertus vedina domāt, ka jau šogad varētu tikt devalvēta Ukrainas nacionālā valūta – grivna.

Citadele Asset Management fondu pārvaldīšanas nodaļas vadītājs Andris Kotāns stāsta, ka grivnas iespējamā devalvācija ir aktuāla tēma Ukrainā, lai gan valsts institūcijas šos viedokļus noraida un mēģina uzturēt stabilitātes iespaidu, sevišķi līdz oktobrī gaidāmajām parlamenta vēlēšanām.

«Grivnas kurss vēsturiski izveidojies par diezgan jūtīgu tēmu elektorātam, sevišķi pēc 2008.gada beigās pieredzētās masīvā un straujā 40% vietējās valūtas vērtības samazinājuma. Tomēr, lūkojoties uz Ukrainas makroekonomiskajiem rādītājiem, jo īpaši uz tā saucamajiem «dvīņu deficītiem» gan fiskālajā, gan ārējo maksājumu bilances jomā, kuri 2012.gadā tiek prognozēti attiecīgi 5% un 6% apmērā, investoru starpā ir samērā vienots viedoklis, ka devalvācija notiks, tomēr visdrīzāk valdība ar dažādu līdzekļu palīdzību spēs šo nepieciešamību atlikt pēc parlamenta vēlēšanām,» ekonomisko situāciju auglīgo stepju un pagaidām lētā tērauda zemē raksturo A. Kotāns.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Viena no pasaules ekonomisko notikumu topa ziņām nenoliedzami ir Baltkrievijas rubeļa devalvācija par vairāk nekā 50%. Šāda veida risinājumu krīzes ietekmē ir izvēlējusies ne viena vien valsts, tādējādi cenšoties palielināt ienākošās naudas plūsmu un eksporta apjomus.

Faktiski tādā veidā lielā mērā tiek atzīts - nauda mums ir beigusies, un tagad speram izmisuma soli. Tiesa, Baltkrievijas gadījumā šis izmisums izskatās visai pamatīgs (bet ne pārsteidzošs), jo tās Eiropas valstis, kas dažu pēdējo gadu laikā ir izšķīrušās par devalvācijas soli, to nespēra tik radikāli plašu - vairāk nekā 50% ir pamatīga savas nacionālās valūtas nonivelēšana. Protams, šādā situācijā rodas divi pamatjautājumi.

Pirmkārt, kā notikušais ietekmēs Latvijas uzņēmējus, proti, tos, kuri sadarbojas ar Baltkrieviju. Tiem, kuri importē preces no šīs valsts, vismaz sākotnēji šī ziņa par rubeļa devalvāciju ir iepriecinoša, jo jāmaksā būs salīdzinoši mazāk. Tomēr nevajag aizmirst, ka pēc devalvācijas parasti visai nenovēršami ir sekojusi arī inflācija, un tas var nozīmēt, ka nākotnē par saņemtajām precēm var nākties maksāt vēl vairāk, nekā līdz šim. Diez vai ir kāds cits iemesls tam, ka paši baltkrievi šobrīd histēriski izpērk veikalus. Savukārt diezgan izmisuši droši vien ir tie uzņēmēji, kuri eksportē savas preces uz Baltkrieviju, vai arī ir, piemēram, noslēguši līgumus par kāda būvobjekta realizāciju šajā kaimiņvalstī, piekrītot samaksu saņemt rubeļos. Var sanākt, ka viņi šobrīd strādās par kapeikām.

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

Viens no Swedbank scenārijiem paredz lata devalvāciju 15 % robežās

,20.10.2009

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas valūtas devalvācija 15% apmērā ir viens no vairākiem scenārijiem, kurus izstrādājusi Swedbank. Šāda scenārija gadījumā Zviedrijas banka esot gatava tikt galā ar kredītu zaudējumiem, ko šāda devalvācija varētu veicināt, raksta Wall Street Journal.

Tā norādījis Swedbank galvenais risku vadītājs Gorans Broners (Goran Bronner).

Devalvācija Baltijas valstīs nozīmētu, ka Ziemeļvalstu bankām jānoraksta vismaz 20 % no kredītiem, kas veido 85 miljardus kronu (12.2 miljardi dolāru), iepriekš vēstīja Svenska Dagbladet.

Latvijas politikas veidotāji ir aizstāvējuši lata piesaisti eiro un tā vietā izvēlējušies smagus budžeta samazinājumus, lai nostiprinātu valsts ekonomiku, kurai šogad prognozēts sarukt par aptuveni 18%.

Lata devalvācija sevišķi smagi skartu privātpersonas, kamēr ietekme uz kompānijām nav skaidra, jo tās varētu palielināt konkurētspēju eksporta tirgos, norāda G. Broners.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Eiropas Savienībai (ES) un Starptautiskajam Valūtas fondam (SVF) nāksies pārskatīt savu ekonomikas stratēģiju Latvijā. Sociālā un ekonomiskā maksa valstī ir bijusi milzīga, un tas nevar turpināties bezgalīgi.

Tā jaunākajā Ekonomikas un politikas izpētes centra (CEPR) ziņojumā norāda centra direktors un galvenais šī ziņojuma autors Marks Veisbrots (Mark Weisbrot).

Latvijas ekonomika ir piedzīvojusi smagāko iekšzemes kopprodukta (IKP) kritumu divu gadu garumā kopš valstī šādu statistiku sāka apkopot, turklāt nacionālās valūtas piesaiste eiro ievērojami apgrūtina ekonomikas atkopšanos.

CEPR savā jaunākajā ziņojumā pauž viedokli, ka, saglabājot lata piesaisti eiro, valdība nav spējusi piekopt nepieciešamo makroekonomikas politiku, lai vieglāk pārdzīvotu globālo krīzi.

M. Veisbrots arī uzskata, ka Rietumeiropas bankām, kas savulaik Latvijā lielos apjomos izsniegušas aizdevumus, būtu jāuzņemas daļa zaudējumu, kas tām rastos valūtas devalvācijas gadījumā. Rietumeiropas bankām ar Austriju un Zviedriju priekšgalā ir simtiem miljardu eiro aizdevumi Centrālajā un Austrumeiropā.

Komentāri

Pievienot komentāru
Pasaulē

Vjetnama devalvējusi valūtu, lai apkarotu inflāciju

Lelde Petrāne,11.02.2011

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Vjetnama devalvējusi savu valūtu dongu par vairāk nekā 9%. Tās mērķis ir stabilizēt ekonomiku, kas cieš no augstās inflācijas, kā arī lielajiem tirdzniecības un budžeta deficītiem, ziņo Financial Times.

Šī jau ir ceturtā devalvācija valstī kopš 2009.gada novembra.

Financial Times norāda, ka donga devalvācija nav pārsteigums. Tirgus tagad mēģināšot prognozēt, vai šogad gaidāma vēl viena devalvācija.

Saskaņā ar Vjetnamas centrālās bankas tīmekļa vietnē ievietoto informāciju oficiālais donga-dolāra maiņas kurss tiek samazināts no18,932 uz 20,693, kas nozīmē samazinājumu par 9,3%.

Lielbritānijas bankas Standard Chartered ekonomisti norādījuši, ka, lai gan devalvācija bijusi lielāka nekā paredzēts, spiediens uz dongu saglabāsies, kas saistīts ar bailēm no inflācijas. Tā janvārī sasniedza 12,2%.

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

Swedbank pieļautā 15% lata devalvācija izsauc starptautisko ekspertu atbalstu šādai politikai

,21.10.2009

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Lai gan starptautiskie finanšu tirgi lielā mērā nomierinājušies, pēc vakardienas Swedbank paziņojuma par vienu no saviem scenārijiem, kurš paredz lata devalvāciju 15% apmērā, starptautiskie eksperti ar jaunu sparu metušies atbalstīt lata devalvācijas ideju.

Piemēram, investīciju kompānija Pacific Investment Management Company (Pimco) uzskata, ka Latvijai un tās starptautiskajiem aizdevējiem vajadzētu apspriest kontrolētu lata devalvāciju, lai aizsargātu valsts sociālo sektoru un atbalstītu eksportu.

«Tur, kur ir skaidri redzama reālā valūtas kursa neatbilstība un kur valūtas kursa režīma maiņai par iemeslu kalpo efektivitātes uzlabošana un konkurētspējas veicināšana starptautiskajos tirgos, devalvācija ir apsverama iespēja,» norāda Pimco eksperts Eiropā Endrjū Bosomvorts (Andrew Bosomworth).

Šādai idejai piekrīt arī RBC Capital Markets un Barclays Capital eksperti, norādot, ka lata devalvācija vismaz 15% apmērā tiks veikta līdz 2010. gadam ar mērķi palielināt Latvijas eksporta apjomus un samazināt budžeta deficītu laikā, kad valsts ekonomika sarūk ātrākajos tempos pēdējās desmitgades laikā.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Baltkrievijas rublis pusgada laikā devalvēts par 25%

,01.07.2009

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Līdz šī gada 30. jūnijam Baltkrievijas rublis devalvēts par 25%, sasniedzot 1008.13 rubļus par valūtas grozu, ziņo Interfakss.

Tādējādi Baltkrievijas rublis šī pusgada laikā pret ASV dolāru ir palētinājies par 28.4%, par 18.4% pret Krievijas rubli, bet pret eiro — par 29.5%. Pēdējo mēnešu laikā vislielākais vērtības kritums Baltkrievijas rublim bija novērojams tieši pret eiro — par 7.61%, bet pret Krievijas rubli tas izrādījies samērā stabils — vērtības kritums tikai 0.95%.

Pēc Starptautiskā Valūtas fonda norādījumiem, Baltkrievijas Nacionālā banka 2009. gadā paplašināta Baltkrievijas rubļa piesaistes koridoru valūtu grozam no 864 līdz 1056 rubļiem, lai varētu piemērot elastīgāku valūtas kursu politiku.

Rubļa devalvācija ir izdevīga eksportētājiem, kas par savu preci saņemto valūtu tērē Baltkrievijā. Tāpat devalvācija padara neizdevīgāku importu, līdz ar to pieaug pieprasījums pēc vietējām precēm. No otras puses devalvācija samazina nacionālās valūtas uzkrājumus un sarežģī to kredītu atmaksu, kas ņemti dolāros, eiro vai Krievijas rubļos.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pašreizējās problēmas Portugālē, Īrijā, Itālijā, Grieķijā un Spānijā nostādījušas vairākas Centrālās un Austrumeiropas valstis dilemmas priekšā attiecībā uz pievienošanos eirozonai, kas apsolīta, vai vēl tikai tiks solīta, iestājoties Eiropas Savienībā (ES), raksta BBC.

Portugāle, Īrija, Itālija, Grieķija un Spānija ir iesprostotas eiro slazdā, kas savulaik veicināja straujāku izaugsmi, taču tagad pēc krīzes atstāj šīs valstis ar ierobežotām iespējām cīnīties ar lielā parāda problēmām un zemo konkurētspēju.

Ierastie soļi šādu problēmu risināšanai, piemēram, valūtas devalvācija, eirozonas gadījumā nav iespējami, līdz ar to ES jaunās valstis, kas tiekušās pēc eiro, tagad varētu uz vienotās valūtas valstu bloku skatīties skeptiskāk.

Centrālās un Austrumeiropas hedžfondu speciālists Austrijas kompānijā Ithuba Capital Martins Blūms (Martin Blum) norāda, ka, piemēram, Čehijas Republika un Polija, kurās ir ievērojams daudzums eiroskeptisku politiķu, īpaši nevēlas pievienoties eirozonai.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Šoruden par darbības uzsākšanu Latvijā paziņoja kārtējais Lietuvas fintech uzņēmums – Arcapay. Atšķirībā no daudziem citiem nozares uzņēmumiem Arcapay orientējas nevis uz privātpersonām, bet biznesa klientiem, īpaši uz maziem un vidējiem uzņēmumiem, kas nodarbojas ar importu un eksportu.

Uz sarunu par uzņēmuma plāniem Latvijā un fintech nozares attīstību Baltijā uz sarunu aicinājām Arcapay vadītāju Marusu Bausis (Marius Bausys).

Fintech ir visai plašs jēdziens. Kāda ir jūsu biznesa niša – ar ko tieši nodarbojaties?

Arcapay specializējas ārvalstu valūtu pārrobežu maksājumu pakalpojumu sniegšanā biznesa klientiem. Esam elastīgi un maksājumu risinājumus nepārtraukti pilnveidojam, atbilstoši starptautiskā biznesa aktualitātēm un klientu vajadzībām. Esam izveidojuši tiešsaistes platformu ar plašu valūtu portfeli un dažādām konvertācijas iespējām, nodrošinot ātrus bezmaksas pārrobežu maksājumus. Platformu izveidojām atsaucoties mazo un vidējo uzņēmumu interesei pēc elastīgiem valūtu konvertēšanas brokeru risinājumiem.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijai ir jādevalvē nacionālā valūta, vienpusēji jāpieņem eiro un jārestrukturizē privātie kredīti.

To kā Latvijas ekonomikas atveseļošanas līdzekli Tautas partijas rīkotajā konferencē Kā Latvijai izkļūt no ekonomikas krīzes teica Stokholmas Pārejas Ekonomikas institūta pārstāvis Torbjorns Bekers, kurš 9 gadus ir strādājis Starptautiskajā Valūtas fondā.

Turklāt valūtas devalvācija palīdzētu arī ārvalstu investīcijām atgriezties Latvijā. Viņš uzsvēra, ka bez šiem pasākumiem Latvijas veiktās strukturālās reformas un budžeta izdevumu samazināšana ir samērā maznozīmīgi.

Arī citi, kas uzstājās konferencē, izņemot Eiropas Komisijas Enerģētikas komisāru Andri Piebalgu, uzsvēra, ka būtu jāmazina aizliegums, runāt par devalvāciju un ka tā, vai vismaz lata piesaistes koridora paplašināšana par aptuveni 15% būtu reāls glābiņš esošajā ekonomikas situācijā. To savā runā uzsvēra arī Tautas partijas ierindas biedrs un vairākkārtējs bijušas Latvijas Ministru prezidents Andris Šķēle.

Komentāri

Pievienot komentāru