Vācijā aizvadīts jaunas, pret eirozonu noskaņotas partijas Alternatīva Vācijai dibināšanas kongress. Partijas dibinātāji uzskata, ka Vācijai vajadzētu atgriezties pie savas nacionālās valūtas.
Partijas dibināšanas kongresu apmeklējuši 1,5 tūkstoši delegātu, kā rezultātā visiem telpās neesot pieticis vietas. Jaunās partijas dibinātājs, Hamburgas universitātes ekonomikas profesors Bernts Luke (Bernd Lucke), uzrunājot klātesošos, kritizēja Vācijas kancleres Angelas Merkeles pausto uzskatu, ka eiro bojāeja nozīmējot arī Eiropas bojāeju, norādot, ka kontinentam nekas nekaitēs, ja tiks likvidēta eirozona.
Tieši pretēji – problēmas Eiropai sagādās turēšanās visiem spēkiem pie vienotās valūtas, kas var kontinentu sadalīt bagātajos ziemeļos un nabadzīgajos dienvidos, uzskata B. Luke. Viņš arī norādīja, ka kontrolēta eirozonas likvidēšana samazinātu izveidojušos spriedzi starp Eiropas valstīm.
«Mēs vēlamies izbeigt skandalozos demokrātisko, juridisko un ekonomisko principu pārkāpumus, kurus mēs esam redzējuši pēdējo trīs gadu laikā, jo kancleres Merkeles valdība apgalvoja, ka nav citas alternatīvas,» klāstīja B. Luke.
Eksperti norāda, ka jaunā partija, visticamāk, nepārsniegs 5% vēlētāju atbalstu, kas nepieciešams, lai iekļūtu Vācijas parlamentā. Tomēr partijas dibinātāji par šādiem apgalvojumiem daudz neuztraucas. «Mēs lepojamies ar to, ka tiekam saukti par populistiem. Vācijā ir izveidojies kaut kas līdzīgs vārda brīvības policijai, kas saka, ka nav alternatīvas eirozonai. Tagad mēs esam alternatīva,» partijas līdzdibinātāja Konrāda Ādama (Konrad Adam) sacīto citē Euobserver.
Jaundibinātā partija vēlas pieprasīt Vācijas izstāšanos no eirozonas un doičmarkas atjaunošanu. Partija plāno piedalīties septembra vēlēšanās Vācijā, un cer iegūt daļu no eirozonu plosošās ekonomiskās krīzes nogurušā konservatīvā un liberāli noskaņotā elektorāta.
Sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka 17 procenti Vācijas vēlētāju varētu balsot par kādu partiju, kas atbalstītu valsts izstāšanos no eirozonas. Tikmēr Vācijas kancleres Angelas Merkeles Kristīgos demokrātus atbalstītu 42% vēlētāju, bet Sociāldemokrātus – 27%.