Aizvien lēts veids, kā tikt pie uzturēšanās atļaujām Latvijā ir - biznesmeņi no Krievijas un Ķīnas sadibina firmas, taču investīcijas ir tikai uz papīra, ziņo raidījums Nekā personīga.
Septembrī stājās spēkā stingrāka kārtība, lai ārvalstnieki iegūtu uzturēšanās atļaujas Latvijā. Viņiem jāpērk dārgāki īpašumi un jāveic papildus maksājumi. Tomēr pret ieguldījumiem firmās kārtība īpaši nav mainīta un šis ir lētākais veids kā ārvalstniekiem atļauju saņemt.
Apkopojot datus, no kādām valstīm nākušas investīcijas uzņēmumos, uzkrītošas ir apaļās summas, ko firmās iemaksājuši iebrucēji no Krievijas un Ķīnas. 35 tūkstoši eiro ieguldītāji pārsvarā savas firmas reģistrējuši ar juristu un grāmatvežu palīdzību un ir uzņēmēji uz papīra. Migrācijas lietu uzraugi saka – kamēr tiek ievērots likums un maksāti prasītie nodokļi – iemeslu atņemt uzturēšanās atļauju šādiem iebraucējiem nav.
Šobrīd minimālais ieguldījums uzņēmumos, lai iegūtu uzturēšanās atļauju Latvijā ir 35 tūkstoši eiro, nodokļos jāsamksā 40 tūkstoši. Šogad 173 cilvēki šādi saņēmuši uzturēšanās iespēju Latvijā. 56 no Krievijas. Visu iemaksātā summa 35 tūkstoši eiro.
Ārvalstnieku nauda te nav nākusi, lai uzrautu mūsu ekonomikas tempus. Vairums firmu dzīvē neko nedara, bet likumu, kas prasa nomaksāt nodokļus, ievēro.
Raidījums veicis izpēti, un secināts, ka 7 firmas, kuru īpašnieki ieguldījuši 35 tūkstošus un nāk no Krievijas, reģistrētas kādā biroju mājā Baznīcas ielā. Plašāk par firmām juristu birojā stāstīt nav gatavi.
Avotu ielā reģistrētas 29 SIA. Saraksts ar tām pielīmēts uz frizētavas durvīm, kur pastnieks nesot vēstules. Firmā, kas it kā nodarbojas ar graudu, sēklu, neapstrādātas tabakas un lopbarības vairumtirdzniecību divi īpašnieki – investori no Krievijas. Avotu iela, Rīga - SIA BIOCAT un vēl 29 firmas
Šovasar 35 tūkstošu eiro investori uzradušies arī populārām krogam Vecrīgā. Tur sastaptais uzņēmuma valdes priekšsēdētājs pēc zvana īpašniekam noskaidro, ka Krievijas pilsoņi pieteikumus uzturēšanās atļaujai vēl nav iesnieguši.
Par piena produktu ražotāja Daugava īpašnieku pirms gada kļuva Krievijas kompānija Gogol Mogol DVA. Uzņēmumā īpašniekos šogad ienākušas trīs privātpersonas no Krievijas ar investīcijām - 35 tūkstoši katra. Piena pārstrādātāja juridiskajā adresē atrodams konsultāciju uzņēmums, kam īpašniekos divi citi šādi investori.
Kopējā statistika - no visiem šogad Latvijas firmās ieguldījušajiem 43 ķīniešiem 33 personām izsniegtas uzturēšanās atļaujas. Viens saņēmis atteikumu.
Migrācijas uzraugi apgalvo, ka adreses, kur reģistrētas uzturēšanās atļauju prasītāju firmas, viņi labi zinot. Vienīgais, ko PMLP varot darīt - izķert gadījumus, kad nav nomaksāti nodokļi.
Lai arī starp ministriem vienprātības šajā jautājumā nav - Iekšlietu ministrija piedāvā likuma grozījumus, kas būtiski atvieglos veidu kā apturēt visu uzturēšanās atļauju programmu. Tas skartu visus – gan īpašumu pircējus, gan arī uzņēmumu dibinātājus. Šobrīd, lai programmu apturētu, par to jālemj Saeimai. Ministrija iesaka to vienkāršot un jautājumu ļaut izlemt Ministru kabinetam. Par mehānisma maiņu spriedīs Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija.
Iekšlietu ministrijas priekšlikumu atbalsta tieši puse - seši komisijas deputāti. Parējie vēl šaubās, vai Saeimai būtu jāatņem tiesības izlemt tik svarīgu jautājumu. Vienīgais strikti pret ir Jānis Ruks no Reģionālās apvienības. Deputāti par Iekšlietu ministrijas ieteikumu lems janvāra vidū.