Latviešiem ir viens ļoti precīzs teiciens par runāšanu un darīšanu. Nedaudz modernizējot, tas skan: Ar muti Rīgā, ar darbiem internetā.
Liekas, gandrīz katrs aizvadītajā nedēļā ar muti pabija Rīgas rātslaukumā - komentāru, visādu viedokļu un tvitera straumes nebeidza vien beigties, skaidri norādot, kur doties Ušakovam ar visu viņa Ameriku. Bet lietām nonākot līdz darīšanai, uz protesta akciju atnāca vien šļaugans pārītis ar «žurnālisti» Baibu Strautmani priekšgalā. Turklāt, tie paši daži tādi visai mulsinoši. Vēl joprojām nevar saprast, ko īsti domāja demonstrants ar plakātu: «Jo vairāk protestēsim, jo labāk dzīvosim!» Taču, lai kāda arī nebūtu doma, viņš smagi kļūdījās. Ja ar protestēšanu saprot valdības krišanas un vadītāju atkāpšanās, tad spēkā ir gluži cita formula - jo vairāk maiņu, jo sliktāka dzīve.
To ar cipariem skaidri rāda tabula, ko šonedēļ mediji izplatīja saistībā ar Luksemburgas premjera Žana-Kloda Junkera karjeras beigām. Saikne starp stabilitāti un turīgumu ir diezgan uzkrītoša. Starp valstīm, kurās bijušas vismazāk valdību maiņas, ir Zviedrija, Nīderlande un Vācija. Tikmēr Latvija pārmaiņu ziņā krietni pārsteidz Rumāniju vai Bulgāriju - pateicoties Dombrovska pēdējam finiša spurtam, mēs pat esam apdzinuši Lietuvu, izsitoties pārmaiņu topa pirmajā vietā. Solīja izrāvienu? Ir izrāviens.
Šo sakarību sāpīgi nupat konstatēja arī Maxima pārstāvji - mainīties un attīstīties vienlaikus nav iespējams. Tāds bija vēstījums, kuru uzņēmums šonedēļ nodeva sabiedrībai: veltot visu enerģiju attīstībai, nebija atlicis laika pārmaiņām. Un tūliņ pat nodemonstrēja pirmās pārmaiņas - jaunu krīzes komunikācijas grupu. Droši vien tas īpaši nepalīdzēs saglābt katastrofālo uzņēmuma publisko komunikāciju, bet tas ir solis pareizajā virzienā. Un ja nu kāda mācība šajā visā slēpjas, tad noteikti atgādinājums - publisko attiecību departaments ir vairāk nekā pāris jaukas meitenes, kas māk uzrakstīt puslīdz ciešamas relīzes. Lai arī jācer, ka tik grandioza apjoma krīzes nevienam uzņēmumam vairs nenāksies piedzīvot, tomēr smagas dienas var pienākt katram (ņemot vērā mūsu valsts specifiku - visticamāk arī pienāks.) Un tad gan būtu traģiski aptvert, ka jūsu komunikāciju aģentūra ir aizņemta nevis palīdzot klientam, bet skaidrojot publikai, zem kādām starptautiskām hartām tikai viņi paši nav parakstījušies.
Tam likumsakarīgi līdzi nāk arī Maximas boikota pieteikums. Kā jau lielākā daļa protestu, arī šis būs palicis internetā un amatpersonu izteikumos. Katrā gadījumā, nekādu reālu samazinājumu ne pasūtījuma apjomos, ne dabā pie lielveikala kasēm novērot nav izdevies. Protams, tur netrūkst arī amizantā - kad uz Maximu solās vairs neiet tādi politiķi, kas dzīvē nekur tālāk par Sky&More nav redzēti. Bet derētu arī apdomāt, vai tur netrūkst atbildības, ja valsts augstākās personas vēl pirms jebkādām ekspertīzēm un izmeklēšanām publiski aicina boikotēt uzņēmumu. Turklāt, galīgi ne mazāko darbadevēju un nodokļu maksātāju.
Pa vidu virtuālajām demonstrācijām, nenotikušajiem boikotiem un aktīvai jaunas valdības līmēšanai, palika neievērots gada svarīgākais izglītības pētījums PISA 2012. Atšķirībā no pārmaiņu topa, tur gan mēs neesam ne tuvu pirmajās vietās. Izrādās, mūsu bērni ir krituši zem vidējiem rādītājiem matemātikā un lasīšanā, un turas knapi pie viduvējā dabaszinātņu kategorijā. Arī tas nenoliedzami ir biežo maiņu rezultāts. Un ja iztēlojamies acu priekšā to cilvēku, kas vēl nesen bija mūsu izglītības ministrs, tad drīzāk brīnums, ka izglītības sistēma turas vismaz kādā nebūt viduvējībā. Diemžēl tas arī ir viss, ko no šādas sistēmas var gaidīt - kaut ko ļoti viduvēju.
Līdz ar to jēgu zaudē arī visādi plānošanas dokumenti ilgākā termiņā, par preambulām nemaz nerunājot. Tie nav ņēmuši vērā faktu, ka diezgan drīz šejienes sabiedrība būs tik viduvēji funkcionāla, ka tos dokumentus labi ja spēs izlasīt, kur nu vēl izpildīt.
Un te atkal vietā klasiķu brīdinājums. Rainis gan ieteica mainīties, taču ar piebildi - uz augšu. Visādas maiņas, kur nekas nenotiek un neattīstās, ir kā virtuālais pikets rātslaukumā. Bez jēgas un ietekmes. Tikpat labi varējušas nebūt.