Nevaru piekrist tam, ka atvērtā koda programmas veicinās IT sektora attīstību, - pasaulē un arī Latvijā šāda tendence nav novērota, tā intervijā Kapitāls norāda Microsoft Latvia vadītāja Daiga Trumpe.
«Atvērto kodu vairāk izvēlas uzņēmumi un privātpersonas, kam funkcionalitāte nav tik būtiska un kas ir pietiekami zinoši, lai pašu spēkiem uzturētu savu IT saimniecību. Jā, ir atvērtā koda lietotāji, taču tas ir paralēls, ne dominējošs virziens,» sacīja D. Trumpe.
Viņa vērsa uzmanību, ka ir jānošķir divas lietas – atvērtās tehnoloģijas un atvērtā koda programmatūra.
Proti, atvērtās tehnoloģijas ļauj savienot dažādu ražotāju produktus, integrēt tos, un šī savietojamība ir būtisks nosacījums inovāciju attīstībai. Arī Microsoft ir atvērtās tehnoloģijas.
«Runājot par atvērtā koda programmatūru, gribu uzsvērt, ka konkurence ir laba lieta, jo ļauj ražotājam pilnveidot savu piedāvājumu un klientiem izvēlēties, protams, tik tālu, ka šis izvēles process tiek balstīts uz reālo biznesa vajadzību un racionālu piedāvājumu atbilstības izvērtēšanu, nevis uz emocijām un populistiskiem saukļiem, ka kaut kas šajā pasaulē ir pilnīgi par brīvu,» norādīja D. Trumpe, vienlaikus uzsverot, ka Microsoft ir gatavs pierādīt savu produktu priekšrocības.
«Tomēr, lai arī atvērtais kods asociējas ar bezmaksas produktu, šo programmu uzturēšana ir sarežģīta un izmaksas ilgtermiņā ir būtiskas. Tās ir gan IT administratoru, gan arī personāla izglītošanas izmaksas, jo atvērtā koda programmatūru vispirms ir jāiemācās lietot. Sarežģījumi var būt arī ar dažādu programmu savietojamību, piemēram, uz viena datora tapis dokuments citā datorā nebūs atverams vai teksts tiks izkropļots. Cilvēki aizmirst šī aisberga neredzamo daļu, kas ir visai liela,» pārliecību pauda Microsoft Latvia vadītāja.
Nesen Saeimā apstiprinātajā Latvijas ilgtspējas attīstības stratēģijā līdz 2030.gadam eksperti rekomendē atvērtā koda programmatūras iepirkumu valsts un pašvaldību iestādēs. Stratēģijas autori uzskata, ka atvērtā koda programmu izmantošana radītu darbavietas vietējā IT sektorā, attīstītu Latvijas darbaspēka programmēšanas prasmes un tādējādi veicinātu uzņēmējdarbību.