Tehnoloģiju jomā situācija vienmēr ir bijusi saspringta un situācija mēdz mainīties visai ātri. Piemēram, atliek vien paskatīties uz Nokia, lai redzētu, kā dažu gadu laikā iespējama kādreizējā tirgus līdera atvadīšanās no troņa. Rodas jautājums – kuras vēl kompānijas tehnoloģiju sektorā varētu piedzīvot ja ne vismaz līdzīgu norietu, tad vismaz mērenu pozīciju zaudēšanu. Viens no aktuālajiem jautājumiem šajā jomā ir pasaules personālo datoru programmatūras flagmaņa Microsoft nākotne. Šajā sakarā gan Microsoft Latvia vadītājs Ēriks Eglītis piebilst, ka kompānijas pozīcija Latvijā ir stabilas.
Daudzi akciju tirgus speciālisti pēdējā laikā nekautrējas pazemināt Microsoft apgrozījuma, peļņas un akcijas cenas prognozes. Viens no galvenajiem faktoriem šādai rīcībai tiek minēts, ka populāro mobilo operētājsistēmu izstrādātāji, piemēram, Apple arvien izteiktāk savos produktos, kuri kļūst arvien jaudīgāki, spēj piedāvāt patērētājiem arvien pilnīgāku produktu klāstu. Tas savukārt vairs nepadara nepieciešamu tradicionālāku Windows produktu iegādi. Īsāk – runa ir par to, ka Microsoft var nokavēt gudro mobilo tehnoloģiju vilni. Šajā sakarā, piemēram, biznesa portāls Barron’s raksta - «beidzot Windows nāksies sastapties ar īstu konkurenci».
Kompānijai būs izaicinājums īstenot jaunus projektus laikā, kad personālo datoru tirgum, kas ir Microsoft maize, tiek prognozēts noriets. Tiek lēsts, ka šogad personālo datoru pārdošanas apjomi salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu saruks par 1,2% (izpētes kompānijas IHS prognozes), kas būs pirmais apjomu kritums vairāk nekā 10 gadu laikā, un nav izslēgts, ka šāda tendence turpināsies. Valdot šādam fonam, vēl pie riskantākām kompānijām tiek minētas Hewlett-Packard un Dell. Turklāt augošais pesimisms attiecībā uz Microsoft nākotni notiek faktiski pirms Windows 8 laišanas apgrozībā.
Valdot šādam fonam, vairākas prominentas investīciju iestādes nav kautrējušās apcirpt Microsoft akcijas cenas prognozes. To, piemēram, izdarījusi Barclays Capital pēc tam, kad pagājušajā nedēļā tehnoloģiju milzis izziņoja vājākus finanšu rezultātus, nekā gaidīja lielākā daļa analītiķu. Uzņēmuma finanšu gada pirmā ceturkšņa ieņēmumi salīdzinājumā ar attiecīgo periodu pērn sarukuši par 8% līdz 16,01 miljardam USD, bet peļņa izrādījās sarukusi par 22%. Ārzemju mediji informē, ka Microsoft ne visai veicas arī ar Ķīnas iekarošanu, kur plaukst uz zeļ datorpirātisms. Tiek lēsts, ka Ķīnā aptuveni 77% lietotās programmatūras ir nelegāla rakstura un pirātisms esot izplatīts arī valsts iestādēs.
Bažas par kompāniju lieliski ataino arī Microsoft akcijas cenas izmaiņas - kopš septembra otrās puses cena ir sarukusi gandrīz par 11%. Runāt par Microsoft norietu gan vēl ir pāragri, uzskata eksperti. «Lielā mērā Microsoft panākumi nākotnē būs saistāmi ar to, cik lielu piekrišanu gūs tās jaunā operētājsistēma Windows8 un planšetdators Surface. Tā kā Microsoft operētājsistēmas atjaunošana (upgrade) ir gaidāma ļoti apjomīga , kā arī to varēs izmantot gan stacionārajos un portatīvajos datoros, gan arī planšetdatoros, tad tās panākumi būs vitāli svarīgi uzņēmuma turpmākajai darbībai un finanšu rezultātiem. Jau līdz šim personālo datoru noriets un patērētāju pievēršanās planšetdatoriem un viedtelefoniem ir negatīvi ietekmējis Microsoft Windows segmenta ieņēmumus, kuri pēdējos ceturkšņos lielākoties ir bijuši sliktāki nekā analītiķi bija gaidījuši, līdz ar to kompānijai bija akūti nepieciešams ieviest atjaunoto Windows versiju, kura būtu ērti lietojama arī dažādos mobilos risinājumos, un Windows 8 būtu jābūt nozīmīgam Microsoft solim, lai spētu atgūt tos patērētājus, kuri no personālo datoru izmantošanas ir vairāk novērtējuši planšetdatoru un viedtelefonu sniegtās iespējas un ērtības. Tādējādi šobrīd vēl ir pāragri apgalvot, ka kompānija piedzīvos norietu, jo ir nepieciešams sagaidīt kādu atzinību gūs Windows 8 un vai tā spēs atgūt zaudētos planšetdatoru lietotājus. Ja Windows 8 gūs lielu piekrišanu patērētāju vidū, tad tas varētu būt nozīmīgs pavērsiena punkts Microsoft darbībā gan arī akcijas varētu gūt lielāku investoru uzmanību un piedzīvot izaugsmi,» secina Swedbank brokeris Juris Jankovskis.
Nākotnes potenciālās Microsoft problēmas atspēko arī kompānijas Latvijas pārstāvji.
«Šobrīd katrs var novērot lielo IT nozares spēlētāju vēlmi pārspēt vienam otru un pēc iespējas vairāk iekarot lietotāju sirdis. Oktobris ir jaunumiem bagāts ne tikai mums, bet arī citām lielajām kompānijām, kas raisa svārstības gan akciju tirgū, gan aizņem ievērojamu vietu mediju dienas kārtībā. Pasaulē populārāko Microsoft produktu - Windows, arvien lieto vairāk nekā miljards cilvēku. Arī citi produkti gūst atsaucību. Piemēram, katru sekundi pasaulē pārdod vienu Office 2010 kopiju, bet jaunajam pakalpojumam Outlook.com pirmajās divās nedēļās reģistrējās vairāk kā 10 miljoni lietotāju. Gada sākumā vairāk kā 100 miljards zvanu minūtes veiktas Skype programmā, katru gadu veidojot pieaugumu par 40%. Kā rāda nesen veiktais Forrester pētījums, vairāk kā 90% darbinieku visā pasaulē savās darba vietās paļaujas uz Microsoft,» skaidro Microsoft Latvia vadītājs Ēriks Eglītis.
«Tāda pat pozitīva tendence ir arī Latvijā, kur Windows ir iecienītākā operētājsistēma uz datoru darba virsmām. Microsoft pozīcija Latvijā ir stabila, pateicoties gan 651 partnera lielajai ekosistēmai, gan veiksmīgai sadarbībai ar partneriem publiskajā, biznesa un nevalstiskajā sektorā. Esmu optimistisks attiecībā uz Microsoft panākumiem arī nākotnē gan globālajā, gan Latvijas mērogā. Pie tam – Latvijas tirgū vēl joprojām aug gan visu veidu datoru, gan viedtelefonu pārdošanas apjomi. Latvijai ir kur augt IT lietošanas jomā, un Microsoft aug kopā ar saviem lietotājiem,» piebilst Ē. Eglītis.