Pagājušajā gadā Latvijas robežsargi atklājuši 249 viltoto ceļošanas dokumentu izmantošanas gadījumus jeb par 137% vairāk nekā 2010.gadā, kad atklāti 105 viltotu dokumentu izmantošanas gadījumi.
Robežsargi atklājuši viltotas pases, dažādu valstu vīzas, ID kartes, uzturēšanās atļaujas un citus ceļošanas dokumentus. Pērn visbiežāk tika konstatēti viltoti Beļģijas – 72, Itālijas – 31, Francijas – 19 un Grieķijas – 7 ceļošanas dokumenti. Salīdzinot ar 2010.gadu, pērn uz Eiropas Savienības ārējām robežām bija atklāts nelikumīgas robežas šķērsošanas gadījumu ievērojams pieaugums.
«Kā galvenais nelegālās imigrācijas risks 2011.gadā jāmin gan nelikumīga robežas šķērsošana, izmantojot viltotus un svešus ceļošanas dokumentus, gan nelikumīga «zaļās» robežas šķērsošana. Latvija nelegālajiem imigrantiem joprojām bija tranzīta, nevis mērķa valsts,» norāda robežsardze.
Ja 2010.gadā robežsardze regulāri atklāja Afganistānas valsts piederīgo mēģinājumus nelikumīgi ieceļot Latvijā, tad pagājušajā gadā par nelikumīgiem robežas šķērsotājiem kļuva 139 Āfrikas valstu pilsoņi. Jāmin, ka 2010.gadā robežsargi aizturēja tikai 16 nelikumīgus robežu šķērsotājus no Āfrikas. Savukārt, lidostas Rīga robežkontroles punktā ar viltotiem ceļošanas dokumentiem visvairāk atklāti Āzijas valstu pilsoņi – 35. Un šis skaits ir saglabājies 2010. gada līmenī.
Vēl viens svarīgs nelegālās imigrācijas risks esot ļaunprātīga patvēruma procedūras izmantošana. Pagājušajā gadā patvēruma meklētāju skaits, salīdzinot ar 2010. gadu, pieauga sešas reizes. Pērn Latvijā patvērumu lūguši kopskaitā 335 ārzemnieki, bet 2010.gadā – 64.
Prakse rādot, ka bieži nelegālie imigranti, kurus aiztur ar viltotiem dokumentiem pieprasa patvērumu Latvijā. Gadījumā, ja nelegālajam imigrantam, šķērsojot Latviju, izdodas nokļūt citā ES valstī, kur viņš tiek aizturēts vai pieprasa patvērumu, tad viņš tiek atgriezts Latvijā, jo tā bija pirmā valsts, kur nelegālais imigrants šķērsoja Eiropas Savienības robežu. Šajā gadījumā Latvija ir atbildīgā valsts par nelegālā imigranta uzturēšanu, identitātes noskaidrošanu un izraidīšanu uz mītnes zemi, kas vidēji valstij izmaksājot divus tūkstošu latu vienam ārzemniekam.