Pasaulei atgūstoties no Covid-19 šoka, reālāki atkal kļūst sapņi par ceļojumiem uz dažādām pasaules vietām.
Par savu līdzšinējo ceļošanas pieredzi - līdz Covid-19 uzliesmojumam - biznesa portālam db.lv stāsta "KPMG" Latvijā vadošā partnere Armine Movsisjana.
Jaunajā dzīves realitātē pirms jebkuru ceļošanas plānu īstenošanas gan nepieciešams ņemt vērā noteiktos ierobežojumus un Covid-19 statistiku.
Spilgtākais gadījums ceļošanas pieredzē, kas vienmēr paliks atmiņā?
Es ļoti rūpīgi esmu plānojusi ceļojumus, lai tie būtu spilgtiem iespaidiem bagāti. Mani trīs neaizmirstamākie ceļojumi ir bijuši uz Parīzi, Sicīliju un Islandi.
Ceļojumā uz Parīzi devos kopā ar draugiem un kursabiedriem, kur svinējām 2000. gada sagaidīšanu. Lēmums par braucienu tika pieņemts diezgan vēlu un viesnīcas par saprātīgu cenu atrast vairs nebija iespējams, tāpēc nolēmām nakšņot autobusā. Izrādījās, ka Jaungada naktī Parīzes centrs satiksmei bija slēgts un autobuss bija jāatstāj stāvvietā vienā no pilsētas mikrorajoniem. Jauno gadu mēs sagaidījām Eifeļa torņa pakājē ar neaizmirstamu salūtu. Pēc aptuveni trīs stundu svinēšanas sākās ceļš starp līksmojošiem francūžiem uz vienīgo atvērto metro pieturu – gar Elizejas laukiem, Parīzes Dievmātes katedrāli un tiltiem pār Sēnu.
Atmiņā spilgti palicis vulkāna Etnas apmeklējums braucienā uz Sicīliju. Neskatoties uz pamatīgu priekšizpēti, kļūdas dēļ ekskursijas vadītāji aizveda mūsu kompāniju pie vecajiem krāteriem, nevis pie Etnas, kā bija plānots sākumā. Iepriekšējā vakarā vulkāna aktivitāte bija labi dzirdama jaukajā Sicīlijas pilsētā Katānijā, kurā nakšņojām. Nejaušā kļūda ieviesa izmaiņas mūsu plānos, un, ieraugot dažus cilvēkus, kas individuāli devās apskatīt galveno krāteri, arī mēs nolēmām pievienoties. Ceļojums notika jūlijā, kad gaisa temperatūra bija aptuveni 30 grādi, bet pie vulkāna joprojām bija redzams sniegs un gaisa temperatūra nebija siltāka par 10 grādiem. Mūsu izvēlētais apģērbs un ekipējums vairāk bija piemērots vasarīgai pastaigai pa mežu vai pat pludmales apmeklējumam. Nākamajās divās stundās mēs kāpām ar ātrumu – divi soļi uz augšu, viens uz leju, jo vulkāniskie pelni ir ļoti līdzīgi kāpu smiltīm un apgrūtina iešanu. Gandarījums, ko izjutām, kad, neskatoties uz sulfūra dūmu smaku, tomēr ieskatījāmies pašā krāterī, bija visa šī piedzīvojuma vērts.
2019. gada vasarā devos ceļojumā uz Islandi. Šajā skaistajā vietā apmeklējām slavenos geizerus un ūdenskritumus, pastaigājāmies pa ledājiem, apskatījām aisbergus, kā arī vienkārši baudījām tik ļoti daudzveidīgo Islandes dabu. Viena no lietām, kas šajā ceļojumā patiesi pārsteidza, bija tas, ka vasaras laikā saule gandrīz nenorietēja – tā joprojām spīdēja, kad devāmies gulēt un jau bija uzaususi brīdī, kad cēlāmies, lai dotos apskatīt arvien jaunus dabas brīnumus.
Kā vislabāk "izvēdināt galvu" īsajās brīvdienās?
Pirmais, ko vēlos ieteikt – noteikti doties šādos īsos ceļojumos un aizmirst par tādām domām kā “man taču nav laika”, “es tikai piekusīšu no braukšanas”. Man īsie ceļojumi ir palīdzējuši pārdzīvot intensīvo revīzijas sezonu – tas ir gan pozitīvs notikums, ko gaidīt un ar ko sevi motivēt, gan arī veids, kā atslēgties, pat ja viesnīcā gaida dators, kas ir pilns ar neatbildētiem e-pastiem.
Otrais ieteikums – izvēlēties relatīvi tuvu galamērķi. Ideāli, ja uz izvēlēto vietu var doties piektdienas vakarā un sestdien no rīta sākt baudīt īsās brīvdienas, savukārt svētdienas vakarā – atgriezties mājās.
Trešais ieteikums, kuru esmu centusies ievērot arī pati – plānot ceļojumu, vadoties pēc kāda notikuma – piemēram, koncerta, teātra, festivāla, kas norisinās konkrētajā galamērķī ceļojuma plānotajā laikā. Pirms aptuveni gada piepildīju savu apņemšanos un trīs dienas pavasarī devos uz Venēcijas karnevālu. Iegādājos maskas, noīrēju kostīmu un apmeklēju karnevāla balli. Pastaigas pa Venēcijas ieliņām maskā un karnevāla tērpā, naksnīgais brauciens ar gondolu uz pili, kur notika gandrīz īstā dožu balle (Il Ballo del Doge) – tā bija pasakaina pieredze un sniedza pozitīvu enerģijas devu ilgākam laika posmam.
Īsajos braucienos izvēdināt galvu un padomāt par nākotnes plāniem esam devušies arī kopā ar “KPMG” revīzijas nodaļas vadības komandu. Pirmajā gadā mēs mācījāmies gatavot pastu un pastaigājāmies pa Milānas katedrāles jumtu. Pēc gada kāpām kalnos Gruzijā, bet pērn degustējām vīnus Bordo, peldējāmies Atlantijas okeānā un pat vienbalsīgi nolēmām sajust piedzīvojuma garu braucienā ar klasisko franču karuseli.
Kā un kur atrast labākos piedāvājumus?
Es savas galamērķu izvēles iedalu divās kategorijās – vietas, kur neesmu bijusi (piemēram, Dienvidamerika un Japāna) un vietas, kur gribas atgriezties (Itālija no A līdz Z, Parīze, Ņujorka).
Pirms katra ceļojuma es mēģinu to detalizēti iztēloties – ko es gribu darīt, ko redzēt, kur dzīvot. Pēc tam par plānoto galamērķi visu sīki un smalki izpētu – labākos restorānus, neparastākās vietas, interesantākās viesnīcas, izrādes un citus pasākumus. Pēc tam izveidoju Excel tabulu (es tomēr esmu revidente), kurā sarakstu visu par viesnīcu rezervāciju, restorāniem, aviobiļetēm un citu ceļojumam svarīgu informāciju.
Es ievēroju principu, ka negribu šos ceļojumam nozīmīgos jautājumus risināt brauciena laikā, tāpēc visas iespējamās rezervācijas un citus plānošanas darbus veicu jau pirms ceļojuma. Jo īsāks brauciens, jo mazāk spontāno lēmumu var atļauties – vienkārši nav laika, ko lieki tērēt, domājot un meklējot labākās alternatīvas. Tajā pašā laikā man ir ļoti liela ceļojumu pieredze, kas ir iemācījusi to, ka nekas nenotiks 100% pēc plāna. Tādēļ uzskatu, ka, dodoties ceļojumā, galvenais ir labs noskaņojums un gatavība pieņemt jaunas iespējas un izaicinājumus. Nereti esmu piedzīvojusi, ka neplānotais iznākums mēdz būt pat labāks par to, kas bija ieplānots.
Lasi arī citus stāstus: