Eiropas Tūrisma Manifesta alianse nākusi klajā ar virkni kopīgu ieteikumu ES dalībvalstīm par to, kā atjaunot pārvietošanās brīvību Eiropā laikā līdz 2021. gada vasarai.
Ieteikumu pamatā ir ES ceļveža izstrāde, kā droši atsākt ceļošanu pēc mājsēdes ierobežojumu atcelšanas. Ceļvedis jāizstrādā un jāīsteno ciešā sadarbībā ar tūrisma nozari un sociālajiem partneriem. Īpaša komisijas darba grupa cilvēku brīvas pārvietošanās atjaunošanai vadītu ceļveža izstrādes un īstenošanas procesu, kā arī sniegtu pastāvīgu situācijas novērtējumu, pamatojoties uz pastāvošajiem riskiem un jaunākajiem zinātniskajiem datiem. Tā mērķis būtu definēt nosacījumus un scenārijus, saskaņā ar kuriem pašreizējos starptautiskās ceļošanas ierobežojumus varētu atvieglot un pēc tam atcelt visā Eiropā un arī ārpus tās. Lai to sasniegtu, ceļvedim jābūt viegli pielāgojamam, un ar iespēju to regulāri atjaunināt.
Tūrisma manifesta alianses kopīgie ieteikumi tika nosūtīti ES valdībām pirms divām nozīmīgām diskusijām - Eiropas līderu videokonferences 25. - 26. februārī un ārkārtas tūrisma ministru sanāksmes 1. martā. Šajos ieteikumos komisijas darba grupa tiek aicināta sekot līdzi vakcinācijas kampaņu progresam, kā arī saslimstības mazināšanas pasākumu, piemēram, testēšanas un karantīnu noteikšanas, ietekmei ES un starptautiskā mērogā, pamatojoties uz pastāvošo riska līmeni.
“Mūsu mērķis ir panākt, lai Eiropa atgrieztos savā vietā kā pirmais tūrisma galamērķis pasaulē, pie tam kā drošs galamērķis. Laikā, kad ES vakcinācijas programmas attīstās un aizsargā visievainojamākos iedzīvotāju slāņus, mums ir kopīgi jāgatavojas ceļošanas atsākšanai. Vairs nav laika, ko zaudēt – ir jāsagatavo vienota pieeja, lai līdz vasarai atjaunotu sabiedrības uzticību. Mūsu ieteikumos izklāstīts ceļš kā virzīties, lai Eiropas pilsoņiem atjaunotu ceļošanas un pārvietošanās brīvību. Mēs ceram sadarboties ar ES līderiem, lai pēc iespējas ātrāk īstenotu šo plānu", norāda dokumenta autori.
Es dalībvalstīm iesniegto ieteikumu kopsavilkums:
1) ES darba grupas izveide, lai atjaunotu personu pārvietošanās brīvību: - Komisijas vadīta darba grupa cilvēku brīvas pārvietošanās atjaunošanai, ar mērķi izstrādāt un īstenot ceļošanas atsākšanas plānu un nozares atveseļošanās ceļvedi.
2) Ceļošanas ierobežojumu koordinēšana: - Eiropā ir nepieciešama uzlabota un efektīva koordinācija attiecībā uz prasībām par ceļošanas ierobežojumiem, lai atvieglotu ceļojumu un tūrisma atsākšanos (kas veido 9,5% no ES IKP) un piedāvātu situācijas paredzamību gan ceļotājiem, gan arī ceļojumu un tūrisma uzņēmumiem un to darbiniekiem.
3) Testēšana: saskaņots ES regulējums par testēšanu, kas saistīta ar ceļošanu:
- Dalībvalstis nodrošina - ceļotājiem izmaksu ziņā pieejamu testēšanu; pietiekamu kapacitāti tās veikšanai; dalībvalstīs veikto testu savstarpēju atzīšanu un nepārtrauktu darbu starptautiskā vidē, lai nodrošinātu testu savstarpēju atzīšanu.
- Dalībvalstis apstiprina antigēnu un citu ātro testu izmantošanu ceļošanas un tūrisma mērķiem1 , kā arī, uzlabojoties testu efektivitātei, regulāri izvērtē citus pieejamos testus (piemēram, LAMPA2 ).
4) E-veselības sertifikāti: ES dalībvalstu prasību koordinācija, lai izvairītos no 27 dažādiem sertifikātiem attiecībā uz testēšanu, vakcināciju un/vai imunitāti:
- SANTE ĢD, Veselības un pārtikas nekaitīguma ģenerāldirektorātam, ir jāuzņemas vadība un jāstrādā kopā ar MOVE ĢD, Mobilitātes un transporta ģenerāldirektorātu, un GROW ĢD, Iekšējā tirgus, rūpniecības, uzņēmējdarbības un MVU ģenerāldirektorātu, lai izveidotu sadarbspējīgu Eiropas sistēmu, kas ļautu digitāli pārbaudīt ceļotāju vakcinācijas un/vai testa statusu.
- Vakcinācija vai vakcinācijas apliecības nedrīkst kļūt par obligātu prasību ceļošanai (kad vakcinācija kļūs plaši pieejama), bet vakcinētie ceļotāji vai tie, kuriem ir pierādīta imunitāte, ir jāatbrīvo no ieceļošanas aizliegumiem, pārbaudēm un karantīnas ierobežojumiem, pamatojoties uz jaunākajām zinātniskajām atziņām par vakcinēto cilvēku samazināto spēju izplatīt vīrusu.
5) Koordinēta tūrisma darbības atsākšana: tiklīdz veselības situācija to atļaus, ir būtiski atsākt tūrisma un atpūtas aktivitātes, vienlaikus atjaunojot ES pilsoņu pārvietošanās brīvību.