Piesardzība šobrīd ir vietā, teic ieguldījumu eksperts; kādā brīdī gan var rasties iespēja izmantot cenas kritumus
Pasaules akcijām iepriekšējais bija sliktākais gads kopš finanšu krīzes sākuma un pirmais šāds 12 mēnešu periods ar mīnusa zīmi kopš 2011. gada. Analītiķi riska aktīviem paredz tālākas svārstības un neizslēdz kādus jaunus zemākos cenu punktus. Tiesa gan, ja lielākie riski tomēr atrisinās, gada otrajā pusē varam arī sagaidīt spēcīgu pieaugumu. Tādējādi gada pirmajā daļā būtu vērts padomāt vairāk par brīvo naudo un piesardzīgākām ieguldījumu stratēģijām. Tikmēr jau gada otrajā pusē var mēģināt rotēt uz riskantākiem ieguldījumiem.
Lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!
Tirgus procesu vērotāji norāda – decembris diemžēl pierādījis, ka agrākās bažas nebija nepamatotas. «Globālais akciju tirgus ienesīguma ziņā piedzīvoja vienu no vājākajiem mēnešiem, tādējādi noslēdzot sliktāko gadu kopš finanšu krīzes. Salīdzinājumam – ASV tirgum tikai vienu reizi vēsturē ir bijis sliktāks decembris – Lielajā Depresijā pagājuša gadsimta 30. gados. Interesants ir fakts, ka decembrī un gada pēdējā ceturksnī kopumā tirgus kritums notika visai mierīgos ekonomiskajos apstākļos. Šobrīd nav globālas ekonomikas recesijas un nav būtisku krīžu atsevišķās ekonomikas nozarēs (piemēram, finanšu vai enerģētikas) vai reģionos. Nav arī lielu militāru konfliktu vai īpašu «melno gulbju» notikumu, piemēram, kāda bija 1987. gada Melnā Pirmdiena, vai negaidītu lielu uzņēmumu bankrotu,» skaidro Luminor Ieguldījumu pārvaldes daļas vadītājs Atis Krūmiņš.
Viņš piebilst, ka šā brīža kritums akciju tirgos ir balstīts uz sagaidāmajiem riskiem, draudiem un prognozēm, t.i., gandrīz pilnībā, skatoties uz nākotni. Principā tirgus šobrīd iecenojot, ka 2019. gadā pasaules ekonomika piedzīvos būtisku palēninājumu vai pat negatīvu izaugsmi un to, ka uzņēmumu ienākumi pieaugs minimāli vai samazināsies. Un, kas esot pats sliktākais, – ja šis scenārijs materializējas, tad centrālās bankas nenāks palīgā, lai piedāvātu neierobežotu likviditāti vai iegādātos aktīvus tiešā veidā caur kvantitatīvo stimulēšanu. Tieši šādas papildu injekcijas no centrālajām bankām iepriekšējos gados balstīja riska aktīvu cenu pieaugumu. Tomēr šī brīža cenas signalizējot, ka šī atbalsta roka ir lielā mērā izgaisusi.
Kāpēc tirgus ir tik ļoti nobažījies par gaidāmo ekonomikas palēnināšanos 2019. gadā? Uzskatāmākais iemesls ir makroekonomisko datu publikācijas, kuras liek domāt, ka ekonomiskā aktivitāte pasaulē jau ir sasniegusi savu virsotni un palēninās. Īpaši tas esot novērojams vadošo ekonomisko indikatoru apkopojumā (LEI) un PMI datos (iepirkumu menedžeru indekss liecina par sagaidāmo ekonomisko aktivitāti), kas pēdējos mēnešos ir turpinājuši pasliktināties. Šajā pašā laikā vēl citi indikatori, piemēram, nodarbinātība un patērētāju pārliecība ASV, izraisa bažas, jo ir sasnieguši tik augstus līmeņus, kas iepriekš novēroti vien pirms recesijas sākšanās.
Visu rakstu Sliktākais gads kopš finanšu krīzes lasiet 10. janvāra laikrakstā Dienas Bizness. Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!