Uzņēmumu reģistrs atliks ierakstu izdarīšanu komercreģistrā, ja valdes locekļi nebūs no ES un Norvēģijas, Islandes un Lihtenšteinas; citu valstu valdes locekļiem pieteikumi jāiesniedz personīgi, trešdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
To paredz Finanšu ministrijas sagatavotie grozījumi Uzņēmumu reģistra likumā. Par šiem grozījumiem gaidāmas karstas diskusijas Saeimā, jo priekšlikums būtībā paredz šķirot valdes locekļus tādos, kas ir ar Eiropas pasi, un tādos, kuriem šādas pases nav. Komerctiesību eksperts, ZAB Vilgerts zvērināts advokāts Aivars Lošmanis norāda, ka piedāvātā šķirošana no Eiropas vai citurienes var radīt problēmas Latvijai ar ārvalstu investoriem no valstīm, ar kurām ir noslēgti investīciju aizsardzības līgumi, kas paredz šo valstu investoriem tieši tādus pašus nosacījumus kā vietējiem.
Šķirošanas defekts
«Šādi priekšlikumi grozījumiem Uzņēmumu reģistrā nav diskutēti pat darba grupā,» savu pārsteigumu par valdībā iesniegto grozījumu projektu pauž A. Lošmanis. Viņam būšot interesanti paraudzīties, kāda diskusija par tiem būs Saeimā, ja vien parlamentam šis sagatavotais likumprojekts tiks nodots. «Pat ja tādu Saeima pieņems, tomēr Uzņēmumu reģistrs nevarēs pieprasīt, lai ASV pases turētājs – valdes loceklis kādā Latvijas kompānijā – personīgi iesniegtu dokumentus un ierastos Uzņēmumu reģistrā, jo investīciju aizsardzības līgums ar ASV paredz, ka šīs valsts investoriem būs tādi paši nosacījumi kā Latvijas ieguldītājiem,» pamato A. Lošmanis. Viņaprāt, vēlme cīnīties ar fiktīvajiem valdes locekļiem ir apsveicama, tomēr piedāvātajā metodē jūtama padomju laika dvaša.
Ārzemnieki – blēži
Šie grozījumi ir vērsti uz ēnu ekonomikas samazināšanu, pauž Finanšu ministrijā. Proti, viena no problēmām ir tādu komercsabiedrību vai ārvalsts filiāļu valdes locekļu, kuri nav ES dalībvalsts vai Eiropas Ekonomikas zonas valsts pilsoņi, sasniedzamība komunikācijas procesā ar valsts iestādēm, tostarp ar Valsts ieņēmumu dienestu. Par īpaši augsta riska komercsabiedrībām vai ārvalsts filiālēm šobrīd uzskata tās, kuru vienīgā amatpersona ir no tādām valstīm kā Tadžikistāna, Uzbekistāna, Kazahstāna, Baltkrievija, Moldova un nereti arī Krievija, norādīts likumprojekta anotācijā.
Visu rakstu Šķirošana var radīt starptautiskus strīdus lasiet 3. decembra laikrakstā Dienas Bizness.