Salīdzinājumā ar 2010. gadu Valsts ieņēmumu dienests (VID) kriminālprocesu ietvaros izņēmis vairāk preču. Kā rāda VID dati, no akcizētajām precēm 2011. gadā izņemti 9606,5 litri kontrabandas alkohola pretstatā 1603 litriem gadu iepriekš.
Uzņēmēji gan uzskata, ka ar to ir par maz, un prasa atbildīgajiem dienestiem vēl vairāk aktivizēt cīņu ar pelēko sektoru.
Pērn, salīdzinot ar 2010. gadu, desmit reižu pieaudzis arī izņemto naftas produktu apjoms - attiecīgi no 135 l līdz 1349 l, palielinājies arī izņemto cigarešu apjoms - no 59,7 miljoniem 2010. gadā līdz 67 miljoniem pērn. Tiesa, sarucis kriminālprocesu ietvaros izņemtās tabakas apjoms - no 18 t aizpērn līdz 5,9 t pērn. Kopumā par akcīzes preču kontrabandu VID pagājušajā gadā ierosinājis 117 kriminālprocesus, gadu iepriekš - 114. Lai arī Valsts robežsardzes izņemtais alkohola apjoms sarucis - pērn izņemti tikai 45,6 l alkohola, divreiz audzis izņemto cigarešu apjoms - 2011. gadā izņemti 33,7 miljoni, līdz ar to var secināt, ka galvenā nelikumīgi pārvietotā prece pērn joprojām bija tabakas izstrādājumi.
Uzņēmēji uzskata, ka statistika neatspoguļo reālo situāciju, un atkārtoti prasa aktivizēt cīņu ar tā saucamo pelēko sektoru, kas grauj legālo uzņēmējdarbību. Īpašu satraukumu nesen pauda gaļas nozarē strādājošie, kas pieļauj - joprojām valstī ienāk nezināmas izcelsmes prece, kas ir lētāka, un līdz ar to vietējie ražotāji nevar konkurēt. Arī kāda liela gaļas pārstrādes uzņēmuma vadošais darbinieks, kurš gan vēlējās saglabāt anonimitāti, atzina, ka joprojām ir piedāvājumi piegādāt preci pa tiešo. DB kļuvis zināms, ka cīņa pret pelēko sektoru pastiprināsies arī gaļas nozarē.
Pagaidām gan nav skaidrs, kāda būs reālā rīcība, lai īstenotu mēŗķi. To, ka atbilstošo dienestu rīcībai jākļūst aktīvākai, atzīst arī Kristaps Melbārdis, cūkkopības uzņēmuma PF Vecauce valdes priekšsēdētājs. Vislielāko postu nodarot gaļas imports bez atbilstošiem dokumentiem un «falšu» vērtību.
Jautāts, cik liels varētu būt pelēkais gaļas tirgus, K. Melbārdis teica, ka precīzas aplēses neesot, taču, apkopojot pašpatēriņa datus ar importa/eksporta statistiku, nākas secināt, ka kopējais imports veido aptuveni 2/3, kas ir pietiekami liels, lai noteiktu cenu līmeni pašmāju tirgū. «Šobrīd vairs nav izdevīgi cūku kaut, jo mēs nespējam konkurēt ar Rietumu cūkām,» satraukumu pauž PF Vecauce vadītājs. Piemēram, nokaujot cūkas Vācijā un atvedot uz Latviju, izdodas nopelnīt arī starpniekiem un tie «cipari neiet kopā». K. Melbārdis atgādina, ka ir bijušas dažas skaļākas lietas, bet tās parasti beigušās ar neko. Viņaprāt, atsevišķu darboņu intereses tiekot piesegtas augstākā līmenī, tāpēc arī rezultātu neesot.