Eiropas ekonomikas galvenā vilcēja Vācijas politisko stabilitāti sašūpojis konservatīvās apvienības CSU paziņojums, ka tā varētu pamest kancleres Angelas Merkeles vadīto koalīciju, vēsta ārvalstu plašsaziņas līdzekļi.
CSU sašutumu izraisījusi nesen panāktā vienošanās par banku tiešu rekapitalizāciju un Eiropas glābšanas fondu izmantošanu valstu aizņemšanās samaksu samazināšanai.
Partijas vadītājs Horsts Zēhofers norādīja, ka aizņemšanās nosacījumu mīkstināšana novedīs pie situācijas, kurā viņa pārstāvētais politiskais spēks vairs nevar atbalstīt turpmāku palīdzības piešķiršanu eirozonai, bet bez CSU A. Merkeles koalīcijai nebūtu vairākuma.
Jau vēstīts, ka aizvadītajā Eiropas samitā panāktā vienošanās tika komentēta kā Vācijas piekāpšanās Itālijai un Spānijai.
A. Merkele šādus apgalvojumus apstrīdējusi, uzsverot, ka Eiropas glābšanas fondu kapitāla injekcijas eirozonas bankās un valstu obligāciju iegāde notiks saskaņā ar stingriem noteikumiem.
Iepriekš ziņots, ka Somija un Nīderlande paudušas iebildumus par aizvadītajā Eiropas samitā panākto vienošanos.
Ziņojumā parlamentam Somijas premjers Jirki Katainens norādīja, ka viņa valsts ir viena no tām, kuras iebilst pret valstu obligāciju uzpirkšanu. «Nākotnē būs nepieciešama vienprātība, lai lemtu par obligāciju uzpirkšanu. Izskatās, ka šāda vienprātība, pateicoties Somijas un Nīderlandes nostājai, nav iespējama,» skaidroja Somijas premjers.
Savukārt Nīderlandes valdība uzsvērusi, ka šāda instrumenta ieviešanai būs nepieciešams liels daudzums naudas un to izveidot varot tikai vienbalsīgi. Nīderlande uzskata – ir maz ticams, ka šajā jautājumā izdosies panākt vienbalsību.
Tikmēr Slovākijas premjers Roberts Fiko (Robert Fico) brīdinājis, ka viņa valsts nav gatava nodrošināt finanšu palīdzību, ja to lūgs vēl kāda eiroznas locekle.