Vācijas kancleres Angelas Merkeles pārstāvētie kristīgie demokrāti (CDU) un to Bavārijas sabiedrotie Kristīgi sociālā savienība (CSU), svētdien notikušajās Bundestāga vēlēšanās guvuši uzvaru.
Tomēr vienlaikus partijām nav izdevies nodrošināt absolūtu vairākumu Vācijas parlamentā, tāpēc analītiķi paredz, ka A. Merkelei nāksies sadarboties ar opozīciju. Saskaņā ar provizoriskajiem vēlēšanu rezultātiem, par CDU/CSU bloku nobalsojuši aptuveni 42% vēlētāju, vēsta Reuters. Tas bijis šo partiju labākais rezultāts kopš Vācijas atkalapvienošanās 1990. gadā. «Šis ir brīnišķīgs rezultāts. Kopā mēs darīsim visu, ko varam, lai nākamos četrus gadus Vācijai padarītu veiksmīgus,» sacīja A. Merkele.
Otrajā vietā palikuši galvenā A. Merkeles konkurenta Pēra Šteinbrika pārstāvētie Vācijas sociāldemokrāti (SPD), kas ieguvuši 25,5% vēlētāju atbalstu. Tas partijai bijis otrs sliktākais rezultāts pēckara laikā. Analītiķi gan paredz, ka A. Merkelei varētu nākties veidot koalīciju ar SPD.
Neveiksmīgas vēlēšanas izrādījušās eiroskeptiskajai partijai Alternatīva Vācijai, kas iepriekš bija apgalvojusi, ka tai izdosies iekļūt Bundestāgā. Partija, kas iebilst pret starptautiskajiem aizdevumiem eirozonas valstīm un aicinājusi no Eiropas monetārās savienības izslēgt parādu mocītās dienvidu valstis, nav pārvarējusi 5% barjeru. Tāpat Vācijas parlamentā nav iekļuvuši pašreizējie A. Merkeles sabiedrotie Brīvie Demokrāti, kuriem arī nav izdevies pārvarēt 5% barjeru.
Valda viedoklis, ka, neskatoties uz to, kāda Vācijā izveidosies valdošā koalīcija, visticamāk, nav gaidāmas radikālas izmaiņas Berlīnes politikā, norāda BBC. Vācija gan varētu mīkstināt savu kategorisko nostāju attiecībā pret eirozonas taupības režīmiem. Paredzēts, ka valdošā koalīcija Vācijā taps sešu nedēļu ilgās sarunās starp politiskajiem spēkiem.
Kā galvenie A. Merkeles nākotnes izaicinājumi tiek norādīti ekonomiskās izaugsmes atjaunošana eirozonā, bezdarba problēmu risināšana un aizvien lielākā plaisa starp bagātajiem un nabadzīgajiem pašā Vācijā.