Pēdējā DnB NORD Latvijas barometra dati satur labu ziņu – salīdzinot ar septembri, sabiedrības noskaņojums nav turpinājis pasliktināties un atsevišķos indikatoros ir pat nedaudz uzlabojies. Tā rezultātā kopējais sabiedrības noskaņojuma indekss ir pieaudzis par vienu punktu (no -57 līdz -56 punktiem).
Interesanti, ka nākotnes vērtējumu indekss mēneša laikā nav mainījies – tāpat kā septembrī arī oktobrī tas ir -23 punkti, kas nozīmē, ka iedzīvotājiem oktobrī nākotne nav likusies mazāk drūma nekā tā šķita septembrī. Taču par 2 punktiem ir pieaudzis tagadnes vērtējumu indekss (no -68 līdz -66 punktiem), kas nozīmē, ka oktobrī salīdzinājumā ar septembri iedzīvotājiem pašreizējā situācija valstī arī nav likusies tik drūma.
Atzīšos, ka man šādas izmaiņas šķiet mazliet negaidītas, jo, ņemot vērā izteikto pozitīvo ziņu trūkumu oktobrī un negatīvo jaunumu straumi saistībā ar 2010. gada budžetu, kurā izdevumi vēl tiks samazināti, plānots ieviest jaunus nodokļus un vecos palielināt, sliecos sagaidīt, ka indekss drīzāk turpinās krist, nevis paliks nemainīgs vai pat pieaugs. Taču fakti paliek fakti, un tas nozīmē, ka spriedze sabiedrībā oktobrī nav turpinājusi pieaugt un ir pat mazliet atslābusi. Tiesa gan, ļoti nedaudz atslābusi – ņemot vērā sabiedriskās domas mērījumu statistiskās kļūdas, droši var apgalvot tikai to, ka situācija nav turpinājusi pasliktināties.
Precīzākus cēloņus kopējā sabiedrības noskaņojuma indeksa pieaugumam dod atsevišķu tā sastāvdaļu izmaiņu analīze. Šeit atklājas, ka atsevišķi indeksi ir pieauguši ne tik daudz tāpēc, ka pieaugtu optimistu skaits, cik tādēļ, ka uz pesimistu rēķina nedaudz ir pieaudzis atbilžu «grūti pateikt» īpatsvars. Piemēram, salīdzinoši visstraujāko kāpumu mēneša laikā ir piedzīvojis kopējās situācijas attīstības vērtējuma indekss (no -80 līdz -75 punktiem), taču nevis tāpēc, ka būtiski būtu pieaudzis iedzīvotāju īpatsvars, kuri uzskata, ka situācija Latvijā kopumā attīstās «pareizā» virzienā (pieaugums no 5% līdz 6%), bet gan atbilžu «grūti pateikt» īpatsvara pieauguma dēļ (no 10% līdz 13%). Tā rezultātā vērtējuma «nepareizā» īpatsvars ir samazinājies no 85% līdz 81%. Līdzīga tendence ir vērojama arī valdības darba un patreizējā valsts ekonomiskā stāvokļa vērtējumos.
Tas nozīmē, ka oktobrī nelielā daļā sabiedrības pesimismu ir nomainījusi neziņa – «nevar tā skaidri saprast, kas patlaban te, Latvijā, īsti notiek», un tā ir laba ziņa. Viedokļi un vērtējumi cilvēkiem parasti nevis pāriet no viena radikāla stāvokļa uz tieši pretējo, bet gan, parādoties kādai jaunai informācijai, mainās uz mazāk radikāliem vērtējumiem vai arī pārdomu un papildus informācijas meklēšanas stāvokli, ko aptauju anketās atspoguļo atbilžu variants «grūti pateikt». Tas bieži ir kā starp stāvoklis tālākai vērtējumu polaritātes maiņai.
Tā kā tieši masu mediji ļoti lielā mērā iedzīvotājiem veido realitāti un līdz ar to arī formē iedzīvotāju noskaņojumus (valdība un politiķi, protams, pastarpināti arī, taču tieši mediju cilvēku rokās ir izvēlēties, vai par glāzi runāt kā pustukšu vai pa pusei pilnu), tad atļaušos apgalvot, ka patlaban tieši mediju cilvēku rokās ir virzīt sabiedrību uz jauniem 13.janvāra notikumiem vai tomēr censties cilvēkiem dot kādas cerības. Savukārt DnB NORD Latvijas barometrs liecina, ka to iedzīvotāju īpatsvars, kuri ir atvērti informācijai un patlaban cenšas saprast «kas notiek», ir nedaudz pieaudzis.