Analizējot februāra DnB NORD Latvijas barometra datus , jāsecina, ka Latvijas iedzīvotāju noskaņojums ir turpinājis uzlaboties – respondentu kopējā noskaņojuma indekss mēneša laikā ir pieaudzis par diviem punktiem un sasniedzis -47 punktu atzīmi. Turklāt līdzīgi kā janvārī ir pieaudzis gan pašreizējās situācijas vērtējuma indekss (par diviem punktiem un sasniedzis -59 punktu līmeni), gan nākotnes vērtējuma indekss (par trim punktiem un sasniedzis -8 punktu līmeni). Tas nozīmē, ka pesimisms un depresija Latvijas sabiedrībā pakāpeniski turpina samazināties.
Nākotnes vērtējuma indeksa izmaiņas DnB NORD Latvijas barometrā ir īpaši pieminamas, jo tās pieaug jau ceturto mēnesi pēc kārtas. Lai gan indeksa pašreizējais līmenis (-8 punkti) liecina par «vieglu» pesimismu, tomēr vienlaikus tas ir labākais rādītājs kopš 2008.gada aprīļa, kad tika uzsākti ikmēneša DnB NORD Latvijas barometra mērījumi. Tas nozīmē, ka patlaban Latvijas iedzīvotāji nākotnē raugās cerīgāk nekā jebkad pēdējo 22 mēnešu laikā.
Taču kopumā nebūt nav tā, ka sabiedriskā doma uzlabojas visos rādītājos. Ir tādi, kas pēdējos mēnešos pieauguši ļoti strauji, un tādi, kas vēl arvien «stagnē». Piemēram, jau otro mēnesi pēc kārtas DnB NORD Latvijas barometrā ievērojami samazinājies to iedzīvotāju īpatsvars, kuriem šķiet, ka Latvijas ekonomiskā situācija patlaban pasliktinās. Lai gan februārī šādu vērtējumu sniedza 50% Latvijas iedzīvotāju, pirms diviem mēnešiem šāds viedoklis bija 69% respondentu. Lielākā daļā no tiem jeb 19%, kuri mainījuši viedokli, savu vērtējumu no «negatīvs» ir mainījuši uz «stabils», tas ir – aizvien lielākajā daļā sabiedrības nostiprinās viedoklis, ka vismaz makroekonomiskajā ziņā «bedres dibens» ir sasniegts un, lai gan patlaban nekāda pozitīva attīstība nav vērojama, sliktāk arī nekļūst.
Savukārt, vērtējot Latvijas ekonomikas stāvokli pēc 12 mēnešiem, februārī jau katrs piektais Latvijas iedzīvotājs (21%) nākotnē ir raudzījies ar optimismu. Vienlaikus pesimistu īpatsvars (33%), kuriem šķiet, ka situācija pasliktināsies, ir sasniedzis zemāko līmeni kopš regulāro DnB NORD Latvijas barometra pētījumu uzsākšanas 2008.gada aprīlī. Attiecīgi Latvijas ekonomikas stāvokļa attīstības prognožu indekss ir sasniedzis savu vēsturiski augstāko vērtību (-9 punkti).
Taču tajā pašā laikā ir virkne rādītāju, kur sabiedriskā doma neuzlabojas un turpina atrasties dziļā pesimismā. Vēl aizvien 80% iedzīvotāju uzskata, ka situācija Latvijā kopumā attīstās nepareizā virzienā. Ļoti negatīvi tiek vērtēts pašreizējais Latvijas ekonomikas stāvoklis - 89% to novērtē kā sliktu, bet 54% kā ļoti sliktu. Divi rādītāji mēneša laikā ir pat nedaudz pasliktinājušies: indekss, kas rāda, kā iedzīvotāji vērtē iespējas atrast labu darbu, ir samazinājies no -76 līdz -77 punktiem, bet valdības darba vērtējuma indekss ir nokrities no -63 līdz -65 punktiem.
Kopumā aina DnB NORD Latvijas barometrā vēl arvien ir raiba – vienos rādītājos pesimisms samazinās, citos nemainās, bet dažos pat nedaudz pieaug. Taču, saliekot visu kopā, secinājums ir viens – kopējais pesimisma līmenis pakāpeniski samazinās. Tas, manuprāt, ir interesants attīstības scenārijs, jo, ja mēs objektīvi skatāmies uz pēdējo mēnešu makroekonomisko indikatoru izmaiņām, tad nekā pozitīva tur kopumā nav – lielākā daļa indikatoru tāpat kā iepriekš turpina pasliktināties, tikai nedaudz lēnākā tempā. Pieaug gan bezdarbs, gan budžeta deficīts, gan valsts ārējais parāds, taču tā vien izskatās, ka sabiedrība no sliktajām ziņām ir tik ļoti nogurusi, ka tās vairs īsti nesadzird. Tā kāri tver katru pozitīvi «ietonēto» jaunumu un ap tiem pakāpeniski būvē savu jauno realitātes redzējumu. Cilvēkiem pamazām atgriežas pārliecība, ka viņi atkal sāk kontrolēt situāciju. Un tas ir labi, jo, ja pareiza ir atziņa, ka apziņa ir primāra, bet matērija sekundāra, tad no tā izriet, ka pozitīvām izmaiņām vispirms ir jānotiek cilvēku prātos un tikai vēlāk mēs redzēsim pozitīvās pārmaiņas materiālajā pasaulē. Savukārt DnB NORD Latvijas barometra dati mums rāda, ka pozitīvās pārmaiņas cilvēku prātos pakāpeniski notiek.