Aplūkojot Latvijas iedzīvotāju noskaņojuma decembra indeksus un izmaiņu dinamiku raksturojošās līknes, diemžēl jāsecina, ka decembris labas ziņas nav sagādājis. «DnB NORD Latvijas barometra» decembra dati liecina, ka salīdzinājumā ar novembri Latvijas iedzīvotāju noskaņojumi ir pasliktinājušies – gan vērtējot tagadni, gan arī domājot par nākotni. Līdz ar to arī kopējā noskaņojuma indekss mēneša laikā gājis lejup (no -45 līdz -46 punktiem).
Lai gan šis noskaņojuma pasliktinājums šķietami nav pārāk liels (piemēram, pirms diviem gadiem indekss mēneša laikā nokrita pat par 11 punktiem!), tomēr izmaiņu līkne garākā laika periodā vedina uz pāris interesantiem secinājumiem.
Izskatās, ka, ja neņemam vērā salīdzinoši straujo un lēcienveidīgo noskaņojumu uzlabojumu 2010.gada oktobrī, kas visdrīzāk bija saistīts ar Saeimas vēlēšanu rezultātu radītām cerībām, tad iedzīvotāju kopējie noskaņojumi kopš 2010.gada jūlija īpaši nav mainījušies. Tas savukārt nozīmē, ka daudzu politiķu (ieskaitot valdības vadītāju, ekonomikas un finanšu ministrus) retorika par to, kā Latvijā viss iet uz augšu (gan IKP, gan eksports un nodarbinātība u.c.), patiesībā jau pusgadu uz Latvijas iedzīvotājiem nekādu iespaidu vairs neatstāj. Vismaz kopējā noskaņojuma indeksi liecina, ka iedzīvotāju depresijas līmenis jau pēdējos sešus mēnešus ir nemainīgi augsts.
Tas nozīmē, ka pie varas esošajiem politiķiem diezin vai turpmāk tikai ar runāšanu vien izdosies atstāt uz sabiedrisko domu to iespaidu, ko viņi dažkārt vēlētos. Tā vien šķiet, ka beidzot ir sasniegts brīdis, kad tālāku noskaņojumu būtisku uzlabošanos spēs izraisīt tikai kādi «taustāmi» rezultāti.
2004.gadā tika publicēta ļoti interesanta Džeimsa Suroviecki (James Surowiecki) grāmata «Wisdom of crowds» - tulkojumā tas varētu skanēt kā «Pūļa gudrība». Šīs grāmatas autors ar daudziem spilgtiem piemēriem pierāda, ka, pastāvot dažiem nosacījumiem, lielas iedzīvotāju masas (pūlis) var būt krietni gudrākas un tālredzīgākas nekā atsevišķi augsti izglītoti un ar informāciju pārbagāti eksperti.
Šī grāmata un tās šķietami pārsteidzošie secinājumi man atausa atmiņā, vērojot «DnB NORD Latvijas barometra» datus par dažādām publiskajā telpā izskanējušajām prognozēm, kā izmaiņas nodokļu likumdošanā, kas stājās spēkā šī gada 1.janvārī, ietekmēs situāciju valstī.
Aptaujas dati liecina - tikai 11% iedzīvotāju domā, ka nodokļu izmaiņu (t.i. paaugstināšanas) rezultātā palielināsies valsts budžeta ieņēmumi. Savukārt 65% paredz nabadzības pieaugumu, 58% prognozē ēnu ekonomikas izaugsmi, 52% – patēriņa samazināšanos, bet 50% domā, ka nodokļu izmaiņas sekmēs iedzīvotāju emigrāciju no Latvijas.
Kā Latvijas iedzīvotājam man ļoti negribētos, lai šī būtu tā reize, kad sabiedrība būtu izrādījusies gudrāka un tālredzīgāka par valstisko lēmumu pieņēmējiem. Taču intuitīvi šķiet, ka iedzīvotāji šoreiz varētu arī nekļūdīties – aptauju dati jau ilgstoši liecina, ka nodokļu jautājumā sabiedrība un vara dzīvo divās pilnīgi dažādās pasaulēs. Savukārt fakts, ka visādā ziņā demokrātisku parlamenta vēlēšanu rezultātā absolūta vairākuma iedzīvotāju viedokļi un pārliecības tā arī līdz Saeimai un valdībai nav nonākušas, liecina par būtiskām politiskās sistēmas nepilnībām. Turklāt neesmu pārliecināts, vai bez radikālu politiskās sistēmas reformu palīdzības minētās problēmas atrisināsies pašas no sevis.
Ar pilnu «DnB NORD Latvijas barometra» pētījumu var iepazīties DnB Nord mājas lapā.