Neskatoties uz valsts ekonomikas attīstību un pieejamo banku finansējumu, uzņēmēju noskaņojumā nav vērojami uzlabojumi, liecina jaunākais bankas Citadele sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS veiktais Citadele Index pētījums.
Uzņēmēju noskaņojums sasniedzis 50,65 punktu robežu, kas ir tikai nedaudz virs optimisma un pesimisma robežšķirtnes.
Lai arī uzņēmēju optimisms turpina kristies jau ceturto ceturksni, sasniedzot zemāko rādītāju pēdējo divu gadu laikā, tomēr tas vēl aizvien saglabājas piesardzīga optimisma līmenī. 2014. gada pirmajā ceturksnī Citadele Index vērtība samazinājās par 0,61 punktu. Indeksa vērtība, kas pārsniedz 50 punktus, liecina par uzņēmēju optimismu, savukārt par uzņēmēju pesimismu var runāt, ja indekss nesasniedz 50 punktu robežu.
Lai arī šī gada pirmajā ceturksnī tagadnes indeksa vērtība ir piedzīvojusi vidēji lielu vērtības samazinājumu, noslīdot zem 50 punktu robežas, un šobrīd sasniedz 48,82 punktus, nākamā pusgada prognozes liecina par uzņēmēju piesardzīgu optimismu. Nākotnes indeksa vērtība ir pieaugusi par 0,84 punktiem un šobrīd ir 52,48 punkti.
Iepriekšējos gados bija vērojams, ka gada pirmais ceturksnis uzņēmēju noskaņojumā iezīmēja pozitīvas tendences, optimismam pieaugot, tomēr šogad Citadele Index rādītājs pirmajā ceturksnī ir vēl nedaudz nokrities un jau tuvojas 50 punktu atzīmei, skaidro SKDS direktors Arnis Kaktiņš. Savukārt šī gada sākumā tāpat kā iepriekšējos trīs gados vērojama tendence, ka pirmajam ceturksnim raksturīgs tagadnes indeksa kritums, bet nākotnes indeksa pieaugums, kas nozīmē, ka uzņēmēji pēdējo 6 mēnešu darbību vērtē kritiskāk, bet nākotnē raugās pozitīvāk. Šādu dinamiku, visticamāk, nosaka kādi sezonāli efekti, uzskata SKDS pārstāvis.
Latgales uzņēmēji arvien bijuši pesimistiskāk noskaņoti, un pēdējos trīs ceturkšņos Latgales uzņēmēju noskaņojuma indeksa vērtība kritusies, šajā ceturksnī sasniedzot 46,02 punktus. Noskaņojuma kritums vērojams arī uzņēmumiem ar mazu apgrozījumu, kur rādītājs kopš pagājušā ceturkšņa nokrities par 1,91 punktu un šobrīd ir 47,39 punkti. Jau otro ceturksni pēc kārtas drīzāk pesimistiski noskaņoti ir uzņēmēji Pierīgā, kur indeksa vērtība samazinājusies līdz 49,34 punktiem. Tāpat jūtas arī tirdzniecības uzņēmumu un mikrouzņēmumu pārstāvji - attiecīgi 49,71 un 48,74 punkti.
Indeksa vērtība lielo uzņēmumu grupā arvien ir krietni augstāka nekā vidējo, mazo un mikrouzņēmumu vidū. 1. ceturksnī indeksa vērtība lielo uzņēmumu grupā liecina par samērā lielu optimismu, bet indeksa vērtība vidējo un mazo uz ņēmumu grupā norāda uz piesardzīgu optimismu.
Citadele Index apakšindeksu vērtības rāda, ka uzņēmēju skatījumā konkurence pārstāvētajā nozarē pamazām turpina pieaugt (57,88 punkti). Salīdzinoši augsts rādītājs (52,59 punkti) redzams investīciju apjomā uzņēmumā, kas liecina par to, ka uzņēmēji gatavojas celt savu konkurētspēju nozarē, investējot attīstībā. Uzņēmēji ir sliktāk noskaņoti par sava uzņēmuma finansiālo stāvokli un rentabilitāti – attiecīgi 49,82 un 49,34 punkti. Drīzāk pesimistisks uzņēmēju vērtējums šobrīd ir arī attiecībā uz ekonomisko aktivitāti valstī un pārstāvētajā nozarē - attiecīgi 46,99 un 49,17 punkti.