Akciju cena dažās pēdējās nedēļas turpinājusi pieaugt. Tam labvēlīgu fonu uzturējuši pasaules ietekmīgāko valdību stimuli, sabiedrību vakcinēšana pret Covid-19 vīrusu, makroekonomisko rādītāju uzlabošanās un daudzsološi uzņēmumu peļņas rādītāji.
Eksperti gan norāda, ka, neskatoties uz šādu kāpumu, pārlieks optimisms var būt nevietā.
Stimuli un optimisms
"Pieņēmusi 1,9 triljonu ASV dolāru vērtu programmu ekonomikas atveseļošanai no Covid-19 krīzes un izziņojusi plānu 10 gadu laikā ieguldīt infrastruktūras attīstībā 2,3 triljonus ASV dolārus, Baidena administrācija neapstājās un nāca klajā ar paziņojumu par vēl vienu valdības finansētu programmu, kas paredzēta ģimeņu atbalstam un kuras īstenošanai turpmāko 10 gadu laikā tiks iztērēti 1,8 triljoni ASV dolāri. Līdz ar to kopš gada sākuma ASV Demokrāti ir jau izplānojuši fiskālos stimulus aptuveni 6 triljonu ASV dolāru apmērā, kas nosacīti atbilst aptuveni 30% no ASV iekšzemes kopprodukta. Objektīvi jaunajām programmām, kuras plānots īstenot 10 gadu garumā, gan nevajadzētu viest investoros pārlieku optimismu. Valsts izdevumu palielinājums tiks gandrīz pilnībā segts nevis uzņemoties jaunu valsts parādu, bet gan paaugstinot nodokļus uzņēmumiem un īpaši turīgām privātpersonām. Piemēram, aprīlī tika paziņots, ka kapitāla pieauguma nodoklis noteiktām bagātnieku grupām nākotnē teju dubultosies un tiks palielināts no 20% līdz aptuveni 40%," stāsta Luminor Ieguldījumu stratēģis Vitālijs Siļvestrovs un piebilst, ka pagaidām investori gan izvēlas ignorēt gaidāmās negatīvās sekas.
Tā vietā tie priecājas par pozitīvajiem aspektiem, piemēram, to, ka būtiski pieaugs patēriņš. Arī pieprasījums pēc akcijām joprojām esot augsts un turpina palielināties, it īpaši ASV.
“Vienlaikus, pateicoties fiskālajiem stimuliem, kas jau ieviesti saistībā ar Covid-19 (un ne tikai ASV), vairums iedzīvotāju vēl aizvien spēj tērēt tikpat daudz, cik pirms Covid-19 krīzes. Šī iemesla iespaidā preču patēriņš kopš pagājušā gada vasaras nemitīgi aug, un attiecīgi pasaulē uzlabojas arī makroekonomiskie dati, ko apliecina ESAO Galveno ekonomisko rādītāju indekss (OECD LEI). Kamēr vēl nav parādījušies pirmie signāli par to, ka šiem uzlabojumiem pienāks gals, investori, visticamāk, nesteigsies fiksēt peļņu no saviem ieguldījumiem akcijās. Arī jaunākie dati par situāciju ar Covid-19 turpina viest optimismu. No vienas puses, līdz ar dramatisko vīrusa uzliesmojumu Indijā vienas dienas laikā apstiprināto jauno saslimšanas gadījumu kopējais skaits aprīlī sasniedza jaunu pasaules rekordu. No otras puses, proporcionāli iedzīvotāju skaitam šie skaitļi tomēr ir salīdzinoši zemi, un pasaulē kopumā ir daudz iepriecinošāki nekā, piemēram, Eiropā. Tomēr pats svarīgākais ir tas, ka visās valstīs, kurās jau vakcinēts liels skaits iedzīvotāju, jaunu saslimšanas gadījumu skaits strauji rūk. Aprīlī par vienu no šādiem reģioniem kļuva arī Eiropas Savienība (ES), kur vakcinācijas process, kas iepriekšējos mēnešos noritēja lēni, beidzot uzņēma ātrumu,” klāsta Luminor eksperts.
Eiforijas varā?
Aprīļa vidū pasaules lielākie publiski kotētie uzņēmumi arī sāka publicēt savus finanšu rezultātus par 2021. gada pirmo ceturksni. “Starp 303 no ASV S&P 500 indeksā iekļautajiem uzņēmumiem, kuri publiskoja savu peļņu līdz 30. aprīlim, 87% sagādāja patīkamu peļņas pārsteigumu, lai gan parasti tikai apmēram vidēji 65% uzņēmumu izdodas pārspēt analītiķu izstrādātās prognozes. Turklāt 79% procenti uzņēmumi pārskatīja un paaugstināja savas prognozes par turpmāko peļņu. Tas vēl vairāk iedrošināja investorus un analītiķus cerēt, ka arī pārējos 2021. gada ceturkšņos uzņēmumu rezultāti pārsniegs prognozes, un indeksos iekļauto akciju cenas kāps vēl augstāk. Kopumā tāds pozitīvo ziņu birums, kāds vērojams pašlaik, sekmē investoru interesi par akciju iegādi. Taču, kad entuziasms kļūst nepamatots un pārspīlēts un pārvēršas visīstākajā eiforijā, ir vērts sākt rīkoties mazliet piesardzīgāk. Vai investori pašlaik atrodas eiforijas varā? Daži faktori liek secināt, ka tā pilnīgi noteikti ir,” uzskata V. Siļvestrovs.
Viņš izceļ, ka pirmkārt var aplūkot Amerikas Individuālo investoru asociācijas (AAII) veikto pētījumu rezultātus. Jaunākie dati liecinot, ka atšķirība starp optimistu („buļļu”) un pesimistu („lāču”) īpatsvaru esot sasniegusi vislielāko apmēru vairāk nekā trīs gados. Konkrētāk - iepriekšējo reizi AAII tik augstu optimisma līmeni konstatēja 2018. gada janvārī, kur jau pēc dažām nedēļām globālie akciju indeksi lielākajos tirgos sasniedza augstāko punktu, kam sekoja pasaules ekonomikas izaugsmes palēnināšanās.
Lielo pieprasījumu pēc jauniem ieguldījumiem akcijās atspoguļot arī dati par ieguldījumiem biržā tirgotos fondos (ETF). Proti, kumulatīvie dati par ieguldījumiem ETF pēdējo trīs mēnešu laikā rādot rekordaugstus skaitļus, kas ievērojami pārsniedz iepriekšējos gados reģistrētos rekordus.Par būtisku aizraušanos ar ieguldījumiem liecinot arī dati par maržinālajiem kredītiem, proti, summām, ko investori aizņemas, lai veiktu ieguldījumus tirgū. Iepriekšējās divas reizes tik augsts maržinālo kredītu līmenis tika novērots vien 2000. un 2007. gadā. Dažus mēnešus pēc tam tirgus sasniedza savu augstāko punktu un sākās lejupslīde.
Karsti un vēl karstāk
"Lai gan iepriekš minētie rādītāji "ir pārāk augsti", tie tomēr droši vien neizskatās tik pārmērīgi kā dati par investoru optimismu attiecībā uz sākotnējiem publiskajiem akciju piedāvājumiem (IPO). Tie uzņēmumu vadītāji, kuri lēmuši sākt sava uzņēmuma akciju kotēšanu biržā, šobrīd gūst maksimālu labumu no optimisma uzplūdiem tirgū. IPO skaits ASV 2021. gada pirmajos četros mēnešos vien bijis tuvu tam līmenim, kāds kopumā tika reģistrēts visā 2020. gadā, kurā IPO skaits savukārt sasniedza augstāko līmeni kopš 20. gs. deviņdesmitajiem gadiem. Nudien, tāda mēroga eiforija par jaunu akciju parādīšanos tirgū iepriekš tika piedzīvota tikai interneta kompāniju burbuļa laikos. Tad investori metās pirkt akcijas uzņēmumos, kam prognozēja spožu nākotni, bet kuri galu galā vairumā gadījumu tomēr aizgāja nebūtībā. Grūti pateikt, kas notiks tagad, taču, ņemot vērā biržas jaunpienācēju akciju pārspīlēti augsto novērtējumu un to, ka daži no šiem uzņēmumiem pat nav veikuši IPO, bet ir ienākuši tirgū pēc pievienošanās firmām, kas īpaši dibinātas šim nolūkam (Special Purpose Acquisition Companies - SPACs) un kuras neievēro tik stingrus finanšu informācijas atklāšanas un prognožu veidošanas noteikumus, mēs nebūtu pārsteigti, ja daudzi no investoriem, kuri ieguldīja biržas debitantu akcijās, beigās „apdedzināsies” - tāpat kā tas notika, plīstot interneta kompāniju burbulim,” piebilst Luminora analītiķis.
Pārmērīgs optimisms parasti nozīmē, ka lielākā daļa tirgus dalībnieku jau ir veikuši ieguldījumus un brīvo līdzekļu vairs nav daudz. Pieprasījums sāk pamazām apsīkt, un tie, kuri paguvuši ieguldīt agrāk, fiksē peļņu. Iznākumā tirgus attīstība maina virzienu, augšupejai pārvēršoties lejupslīdē. "Vai pārmērīgais optimisms maijā pieliks punktu tirgus augšupejai? Ar pilnu pārliecību to nevar apgalvot. Taču, ņemot vērā, ka četru mēnešu laikā akcijas jau ir kāpušas vairāk nekā par 10% eiro izteiksmē, nebūtu jābrīnās, ja jaunu cenu rekordu sasniegšanas temps vismaz palēnināsies. Citādāk, maijs šķiet tikpat daudzsološs kā aprīlis, un galvenā tirgus tendence visticamāk būs augšupejoša," lēš V. Siļvestrovs.