Latvijas finanšu koncerns AS DelfinGroup, gatavojoties sākotnējam publiskajam akciju piedāvājumam (IPO), kā viens no retajiem Latvijas uzņēmumiem ir sagatavojis pirmo ilgtspējīgas korporatīvās pārvaldības (ESG – Environmental, Social, and Corporate Governance) ziņojumu par 2020. gadu.
Ziņojums veidots, vadoties pēc Ziemeļvalstu un Baltijas valstu Nasdaq biržu ESG ziņojumu izstrādātajām vadlīnijām.
Latvijas Finanšu sektora attīstības plānā 2021. – 2023. gadam norādīts, ka Ziemeļvalstīs informāciju par ESG mērķiem, kas aptver daudzveidīgus vides, sociālos un pārvaldības jautājumus, šobrīd sniedz aptuveni 430 uzņēmumi. Savukārt Baltijas valstīs ilgtspējīgas korporatīvās pārvaldības novērtējumu veic tikai daži uzņēmumi.
"Gan sabiedrībā kopumā, gan biznesa vidē arvien vairāk apzinās, ka vides, sociālie un pārvaldības jautājumi, vērtējot uzņēmuma ilgtermiņa panākumu iespējas, ir tikpat nozīmīgi kā aktuālo finanšu datu analīze. Tāpēc, startējot ar IPO Nasdaq Riga biržā, ieviešam augstākos standartus un prasības, ko investori un regulējošās institūcijas izvirza finanšu nozares uzņēmumiem. ESG ziņojums ikvienam interesentam sniedz padziļinātu ieskatu ne vien uzņēmuma finanšu datos, bet arī uzņēmējdarbības iekšējos procesos, pārvaldības principos, attīstības filozofijā un ilgtermiņa vīzijā. Nav arī nekāds noslēpums, ka Eiropas Savienība par vienu no centrāliem ilgtspējas mērķiem ir izvirzījusi klimatneitrālu, resursefektīvu un sociāli taisnīgu investīciju veicināšanu gan publiskajā, gan privātajā sektorā. Līdz ar to Eiropā strādājošiem uzņēmumiem un investoriem ESG jautājumi un ar tiem saistīto risku mazināšana būs arvien nozīmīgāks faktors biznesa attīstības lēmumu pieņemšanā," norāda AS DelfinGroup valdes loceklis Ivars Lamberts.
AS DelfinGroup biznesa attīstības pamatmērķis ir apvienot zaļo domāšanu un ekonomisko izdevīgumu. Uzņēmums aktīvi attīsta filiāļu tīklu un veido infrastruktūru, lai iedzīvotājiem visā Latvijā būtu ērti pārdot un iegādāties lietotas un pārbaudītas preces. Tādejādi preces iegūst otro dzīvi un iedzīvotājiem ir iespēja izdevīgāk iegādāties viņiem vajadzīgas lietas. Lombardu tīkls Banknote ir kļuvis par vienu no vadošajiem lietoto un pārbaudīto preču tirdzniecības kanāliem Latvijā, kas iedzīvotājiem visā valstī palīdz apmainīties ar lietām, kas pašiem vairs nav nepieciešamas. Savukārt Banknote interneta veikals ir kļuvis par vienu no visstraujāk augošajiem lietoto preču tirdzniecības kanāliem Latvijā.
Atkārtota preču izmantošana ir ļoti efektīvs veids, kā mazināt nevajadzīgu patēriņu un pārmērīgu dabas resursu izsaimniekošanu, kā arī palīdz cilvēkiem ietaupīt un efektīvāk rīkoties ar saviem finanšu resursiem. Eiropas Komisija ir pieņēmusi jauno aprites ekonomikas rīcības plānu, kas ir viens no galvenajiem Eiropas zaļā kursa stūrakmeņiem. Tajā galvenā uzmanība pievērsta aprites ekonomikas izveidei un ražošanas pārveidei, lai nodrošinātu, ka izmantotie resursi Eiropas Savienības valstu ekonomikā tiek saglabāti pēc iespējas ilgāk. Par mērķi ir izvirzīts gan samazināt atkritumu apjomu, gan arī pagarināt produktu lietderīgas izmantošanas ilgumu.
DelfinGroup mērķis patēriņa kreditēšanas jomā ir piedāvāt pieejamākus un iekļaujošākus finanšu pakalpojumus. Tas ir īpaši svarīgi reģionu iedzīvotājiem, kur moderni finanšu risinājumi ir mazāk pieejami, kā arī sociāli mazāk aizsargātām iedzīvotāju grupām, kā, piemēram, senioriem. Daudzviet reģionos klātienē nav pieejami nedz banku pakalpojumi, nedz bankomāti. Līdz ar to pieejamība alternatīviem finanšu risinājumiem kļūst par svarīgu jautājumu arvien nozīmīgākai Latvijas iedzīvotāju daļai.
DelfinGroup sadarbībā ar Latvijas Senioru kopienu apvienību organizē IT un finanšu prasmju apguves seminārus senioriem, lai palīdzētu vecāka gadagājuma cilvēkiem apgūt modernās digitālās prasmes. Šobrīd vairāk nekā puse klientu ir pieredzējuši iedzīvotāji vecumā no 30 līdz 63 gadiem, savukārt 33% ir iedzīvotāji vecuma grupā virs 64 gadiem un viņiem ir pieejami arī izdevīgāki senioru aizdevumu nosacījumi. DelfinGroup mēnesī vidēji izsniedz 26 tūkstošus aizdevumu, no kuriem 75% nepārsniedz 100 eiro. Tas liecina, ka Latvijā ir ļoti liels pieprasījums pēc nelieliem īstermiņa aizdevumiem, kas nav pieejami pie citiem finanšu pakalpojumu sniedzējiem.
Uzņēmums arī regulāri investē arī darbinieku tālākizglītībā, tostarp darbinieku zināšanu papildināšanai ir izveidota DelfinGroup akadēmija. 99% uzņēmumā strādājošo ir pilna laika darbinieki, 60% darbinieku ir vecāki par 30 gadiem. 52% uzņēmumā nodarbināto ir vīrieši, bet 48% sievietes. Uzņēmumā ir salīdzinoši labāki dzimumu atalgojumu atšķirības radītāji nekā Latvijā un nozarē kopumā. DelfinGroup dzimumu atalgojumu atšķirība bija tikai 16%. Centrālās statistikas pārvaldes apkopotā informācija liecina, ka Latvijā kopumā atalgojuma atšķirība starp dzimumiem ir 19%, bet finanšu un apdrošināšanas nozarē sasniedz pat 26%.
ESG ziņojums parāda, ka liela vērība DelfinGroup tiek pievērsta darbinieku labsajūtas un darba vides pilnveidošanai. Vidējais darba stāžs darbiniekiem uzņēmumā pēdējo trīs gadu laikā ir palielinājies no 4,67 gadiem līdz 5,32 gadiem. 2020. gadā būtiski palielinājusies darbinieku apmierinātība ar darba vidi (palielinājums no 56% 2019. gadā līdz 87% 2020. gadā), nozīmīgi uzlabojusies komunikācija un sadarbība ar kolēģiem (no 61% līdz 89%), kā arī uzlabojusies informācijas apmaiņa un iekšējā komunikācija (no 56% līdz 83%).
DelfinGroup ir viens no retajiem Latvijas privātā sektora uzņēmumiem, kas rīkoja starptautisku konkursu neatkarīgu un profesionālu padomes locekļu ievēlēšanai. 2021. gada martā par jaunajiem padomes locekļiem akcionāru sapulcē uz pieciem gadiem tika apstiprināti finanšu, korporatīvās pārvaldības un fintech nozares eksperti Gatis Kokins, Dr. Edgars Voļskis, Mārtiņš Bičevskis un Jānis Pizičs. Darbu padomē turpina arī padomes priekšsēdētājs Agris Evertovskis.
Ar DelfinGroup pirmo ESG ziņojumu iespējams iepazīties uzņēmuma mājaslapā.
Uzņēmums šī gada martā paziņoja par plāniem 2021. gada otrajā pusē veikt akciju sākotnējo publisko piedāvājumu (IPO) Nasdaq Riga biržā.
AS DelfinGroup ir licencēts finanšu nozares koncerns, kas dibināts 2009. gadā un pārstāv zīmolus Banknote, VIZIA un Rīgas pilsētas lombards. Uzņēmums nodrošina darbu 277 profesionāļiem 92 filiālēs 38 Latvijas pilsētās. DelfinGroup ir Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras un Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācija dalībniece, un ir saņēmusi Valsts ieņēmumu dienesta sadarbības programmas Zelta līmeņa statusu. Uzņēmuma pamatpakalpojumi ir lietotu preču tirdzniecība filiālēs un internetā, lombarda aizdevums, patēriņa aizdevums, kā arī senioru aizdevums, kura nosacījumi ir īpaši pielāgoti senioriem.
DelfinGroup obligācijas ir kotētas Nasdaq Riga First North obligāciju sarakstā. 2020. gadā uzņēmuma apgrozījums bija 23,7 miljoni eiro, kredītportfelis sasniedza 34,7 miljonus eiro, EBITDA pieauga līdz 9,3 miljoniem eiro un peļņa pirms nodokļiem sasniedza 4,6 miljonus eiro. Uzņēmuma 2020. gada aprēķinātie nodokļi ir 3,42 miljoni eiro.