Jau šoruden Latvijas finanšu nozares koncerns AS DelfinGroup īstenos akciju sākotnējo publisko piedāvājumu (IPO) Nasdaq Riga biržas Baltijas oficiālajā sarakstā.
2021. gada pirmajos sešos mēnešos koncerns sasniedzis 11,9 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir kāpums par 6,4%, salīdzinot ar to pašu periodu pagājušajā gadā, savukārt EBITDA pirmajā pusgadā pieauga par 8,7%, sasniedzot 4,6 miljonus eiro, bet AS DelfinGroup peļņa pirms dividenžu nodokļiem pirmajā pusgadā palielinājās par 9%, sasniedzot 2,3 miljonus eiro. Tādējādi šogad DelfinGroup sasniedza lielāko pirmā pusgada apgrozījumu uzņēmuma vēsturē.
Pandēmija nekavē izaugsmi
“Apgrozījuma kāpumu izdevās sasniegt, galvenokārt pateicoties patēriņa kreditēšanas, lombarda aizdevumu un preču tirdzniecības kāpumam digitālajos kanālos, jo straujāku klātienes tirdzniecības pieaugumu joprojām apgrūtina Covid-19 pandēmijas dēļ noteiktie ierobežojumi. Taču, neskatoties uz ierobežojumiem, otrajā ceturksnī izdevās nozīmīgi uzlabot aizdevumu izsniegšanu. Patēriņa aizdevumu portfelis pirmajā pusgadā sasniedza 30,4 miljonus eiro, kas ir pieaugums par 50,3%, salīdzinot ar 2020. gada pirmā pusgada beigu rezultātiem, un bija patēriņa aizdevumu portfeļa rekords,” norāda AS DelfinGroup valdes priekšsēdētājs Didzis Ādmīdiņš.
“Priecē, ka otrajā ceturksnī augšupeju novērojam arī lombarda aizdevumu segmentā, jo lombarda aizdevumu izsniegšana pieauga par 11,9% salīdzinājumā ar pirmo ceturksni. Kopumā novērojam visai augstu saimniecisko aktivitāti visā valstī, kas atspoguļojas arī intereses pieaugumā par AS DelfinGroup finanšu un lombarda pakalpojumiem. Daudzviet reģionos esam gandrīz vai vienīgais modernu finanšu pakalpojumu nodrošinātājs. Šogad esam papildus atvēruši četras jaunas Banknotes filiāles, paplašinot pārstāvniecību tīklu visā Latvijā līdz 93 filiālēm. AS DelfinGroup izveidoto pakalpojumu tīklu arvien atzinīgāk novērtē arī nozares organizācijas un pašvaldības. Tostarp trīs Banknotes filiāles ieguva balvas Latvijas Tirgotāju asociācijas un Latvijas Pašvaldību savienības rīkotajā konkursā Latvijas labākas tirgotājs 2020,” uzņēmuma attīstības ceļu iezīmē D. Ādmīdiņš.
Pagaidām gan klātienes aizdevumu izsniegšana un tirdzniecība ir apgrūtināta, jo noteikto ierobežojumu dēļ vairākumā uzņēmuma filiāļu vienlaikus var atrasties tikai viens klients. Tāpēc paralēli uzņēmums turpina attīstīt digitālās platformas un ieviest jaunus aizdevumu izsniegšanas automatizācijas risinājumus, kas uzlabo klientu servisu un nodrošina klientu ātrāku apkalpošanu. Šogad tika pabeigts klientu ienākumu izvērtēšanas automatizācijas process, un šobrīd viss process notiek automātiski. Turklāt visos AS DelfinGroup digitālajos kanālos novērojama klientu plūsmas strauja palielināšanās, kas ar uzviju kompensē ierobežojumus klātienes pakalpojumu nodrošināšanā, skaidro uzņēmumā.
Akcijas ceļā uz biržu
2021. gada otrajā ceturksnī AS DelfinGroup pabeidza darbu pie kārtējās obligāciju emisijas slēgta piedāvājuma veidā. Tā veiksmīgi noslēdzās jūlija sākumā, kopējam pieprasījumam pēc obligācijām sasniedzot 9,26 miljonus. Tika emitētas obligācijas par pieciem miljoniem eiro ar kopējo procentu likmi 9,75%, kas bija zemākā uzņēmuma pastāvēšanas vēsturē. Obligāciju emisijas rezultātā iegūtie līdzekļi tika novirzīti esošo saistību refinansēšanai, kas nodrošinās uzņēmuma kopējo piesaistītā finansējuma izmaksu apmēra samazinājumu. Privātie ieguldītāji veidoja 65% no kopējā emisijas apjoma, savukārt atlikušos 35% veido institucionālie investori.
“Lielais pieprasījums pēc AS DelfinGroup obligācijām parāda, ka investori atzinīgi novērtē uzņēmuma biznesa stratēģiju, korporatīvo pārvaldību un nākotnes peļņas iespējas. Laba reputācija un veiksmīgi veidotās investoru attiecības atspoguļojas arī vēsturiski zemākajās obligāciju kupona likmēs. Šogad esam sev izvirzījuši arī jaunu mērķi – jau pavisam drīz, rudenī, startēsim Nasdaq Riga biržā ar akciju sākotnējo publisko piedāvājumu jeb IPO,” norāda AS DelfinGroup valdes loceklis Kristaps Bergmanis.
Dienas Bizness jau rakstīja, ka šā gada martā AS DelfinGroup paziņoja par plāniem 2021. gada otrajā pusē veikt akciju sākotnējo publisko piedāvājumu (IPO) Nasdaq Riga biržā. IPO procesa finanšu konsultanti ir LHV banka un zvērinātu advokātu birojs Eversheds Sutherland Bitāns. Uzņēmuma akcijas plānots tirgot Nasdaq Riga biržas Baltijas Oficiālajā sarakstā. Augusta vidū AS DelfinGroup paziņoja uzņēmuma finanšu mērķus 2022. gadam, kas ir kā starpperiodu mērķi iepriekš izziņotajiem ilgtermiņa mērķiem līdz pat 2024. gada beigām. 2022. gada finanšu mērķi paredz sasniegt 12 miljonu eiro EBITDA un 8,7 miljonu eiro peļņu pirms nodokļiem.
“2022. gada plāni saskan ar mūsu vīziju par turpmāko uzņēmuma izaugsmi un iepriekš nospraustajiem finanšu mērķiem 2024. gadam. Veiksmīgs IPO mums var sniegt tūlītēju gada procentu izdevumu samazinājumu līdz apmēram 1,7 miljoniem eiro gadā. Jauna kapitāla piesaiste palīdzēs uzņēmumam nostiprināt savu tirgus pozīciju, koncentrēties uz pašreizējo produktu attīstību, kā arī izstrādāt jaunus patēriņa kreditēšanas produktus dažādām sabiedrības grupām,” norādīja D. Ādmīdiņš, piebilstot, ka uzņēmuma finanšu mērķi 2022. un 2024. gadam ir balstīti un ir spēkā pie pieņēmuma, ka plānotajā IPO procesā tiks piesaistīts jauns kapitāls no 10 līdz 15 miljoniem eiro.
Gatavojoties IPO, AS DelfinGroup šogad pilnveidoja un nostiprināja arī uzņēmuma korporatīvo pārvaldību, tostarp starptautiskā konkursā veica neatkarīgu padomes locekļu atlasi. Padomes locekļu atlase notika četrās kārtās, un kopumā uz padomes locekļu amatiem pieteicās 45 pretendenti no septiņām valstīm. Pēc rūpīgas visu kandidātu izvērtēšanas koncerna akcionāri par jaunajiem padomes locekļiem apstiprināja finanšu, korporatīvās pārvaldības un FinTech nozares ekspertus Gati Kokinu, Edgaru Voļski, Mārtiņu Bičevski un Jāni Piziču.
Pēc INVL Pensiju fondi vadītāja Andreja Martinova paustā, AS DelfinGroup īpašnieki ir izvēlējušies ļoti izdevīgu laiku, kad īstenot akciju IPO, jo Baltijas fondu tirgū šobrīd pieaudzis brīvu līdzekļu apjoms, ko tostarp sekmēja arī Igaunijas lēmums ļaut cilvēkiem izņemt viņiem piederošos otrā pensijas līmeņa finanšu līdzekļus, jo tie cilvēki, kuri apzinās, ka šo naudu svarīgi ir investēt ilgtermiņa ieguldījumos, visticamāk, to darīs tieši Baltijas fondu tirgū, tostarp arī, iespējams, AS DelfinGroup akcijās. Eksperts arī atgādināja, ka jau pietiekami ilgu laiku biržā tiek kotētas AS DelfinGroup obligācijas jeb parāda vērtspapīri.
“Vēsture ir pozitīva – viņi (AS DelfinGroup) ir pieraduši pie kapitāla tirgus. Un arī tirgus jau ir iepazinis šo uzņēmumu. Līdz ar to, manuprāt, ir visi priekšnosacījumi, lai AS DelfinGroup IPO process noritētu sekmīgi,” pauda A. Martinovs, piebilstot, ka arī uzņēmuma darbības rezultāti ļauj rēķināties, ka potenciālo investoru ieguldījums AS DelfinGroup akcijās dos peļņu. Eksperts uzskata, ka no AS DelfinGroup akciju iekļaušanas biržu sarakstos ieguvējs būs arī Latvijas fondu tirgus kopumā. “Jo šis fondu tirgus būs lielāks un tajā būs pārstāvēti vairāk uzņēmumu, jo tas daudz noteiktāk iekļūs gan tuvāku, gan tālāku kaimiņvalstu investoru redzes lokā. Es domāju, ka šajā gadījumā ir tikai jāpriecājas, ka brīdī, kad kapitāla tirgu pēdējā laikā pametuši virkne emitentu, tajā savu dalību ļoti nopietni piesaka šāda līmeņa uzņēmums.”
AS DelfinGroup pamatpakalpojumi ir lietotu preču tirdzniecība filiālēs un internetā, lombarda aizdevums, patēriņa aizdevums, kā arī senioru aizdevums, kura nosacījumi ir īpaši pielāgoti senioriem. AS DelfinGroup obligācijas tiek kotētas Nasdaq Riga First North obligāciju sarakstā. 2020. gadā uzņēmuma apgrozījums bija 23,7 miljoni eiro, kredītportfelis sasniedza 34,6 miljonus eiro, EBITDA pieauga līdz 9,3 miljoniem eiro, un peļņa pirms nodokļiem sasniedza 4,65 miljonus eiro.
Kopējais AS DelfinGroup apkalpoto klientu skaits pārsniedz 400 tūkstošus, un vidēji mēnesī uzņēmums izsniedz 35 tūkstošus dažāda veida aizdevumu