Ja Latvenergo nesamazinās cenu par siltumenerģiju, var sanākt, ka Rīgas siltumam to būs lētāk ražot pašam. Tā intervijā Db norādīja viena no Rīgas siltuma akcionāruzņēmuma Dalkia Latvijas pārstāvniecības vadītājs Guntars Kokorēvičs. Viņš arī pauda uzskatu, ka šā uzņēmuma pilnīga privatizācija ir tikai laika jautājums.
Jūs esat paziņojis, ka Dalkia kopā ar Rīgas domi gatavojas veidot kopuzņēmumu, kam piederētu vairāk nekā 50% energokompānijas Rīgas siltums (RS) akciju. Kāpēc?
Pirmām kārtām jāteic, ka tā bija domes iniciatīva, ar kuru tā vērsās pie mums. Sākotnēji domei bija vēlme iegādāties mums piederošos 2% RS akciju. Kad mēs un arī Ekonomikas ministrija atteicāmies domei pārdot savas akcijas, tika apsvērti modeļi, ar kuru palīdzību tā varētu sasniegt savus mērķus bez papildu akciju iegādes. Tādā veidā mēs nonācām pie šā sadarbības modeļa — Rīgas dome un Dalkia apvieno savus spēkus, lai izveidotu stratēģisko investoru, kurš turpmāk uzņemtos atbildību par šo uzņēmumu. Te ir runa par investīcijām, attīstības stratēģiju utt.
Kas, jūsuprāt, ir neapmierinošs pašreizējā RS akcionāru struktūrā? Kas tad tur traucē?
Es diez ko nevaru runāt par to, kas mani tur neapmierina. Dalkia ir akcionārs, kam pagaidām pieder vien 2% RS akciju. Te jāskatās, kāds ir viedoklis akcionāriem, kam ir būtiska ietekme uzņēmumā. Uzskatu, ka tāda veida uzņēmums kā RS spēj veiksmīgāk attīstīties, ja tam ir būtisks privātais kapitāls. Ja tas strādā nevis no vēlēšanām līdz vēlēšanām, bet ja tam ir ilgtermiņa investīciju politika. Es nevaru teikt, ka tas viss šodien RS nav. Ir! Taču šī investīciju politika RS tiek pakārtota iespējām, nevis vajadzībām. Privātie investori iegulda naudu, domājot par perspektīvu 20 līdz 25 gadu garumā. Un privātie ir gatavi investēt tad, kad uzskata to par labāko iespējamo variantu. Mēs šeit nenākam, lai brucinātu sistēmu. Enerģētika nav bizness, kurā var ātri gūt peļņu. Taču tieši tāpēc, ka tas ir vidēja un ilga termiņa pasākums, ir svarīgi pēc iespējas ātrāk sākt veicināt attīstību, lai uzņēmums varētu tirgū piedāvāt konkurētspējīgus pakalpojumus.