Darbu sākusi lielākā siltuma akumulācijas tvertne Baltijā - AS "Latvenergo" TEC-2 teritorijā Aconē Rīgā, kas īstenota ar Kohēzijas fonda un CFLA līdzfinansējumu, informē AS "Latvenergo".
Kopējās projekta investīcijas 7,9 miljoni eiro (ES līdzfinansējums līdz 2,3 mlj eiro).
Apjomīgā, modernā un mūsdienīgā iekārta optimizēs TEC-2 darbību, nodrošinās primāro energoresursu ietaupījumu un samazinās ogļskābo gāzu emisiju, palielinās Rīgas siltumapgādes drošumu, nodrošinās zemāku siltuma un elektroenerģijas cenu. Ieguvēji no tās ir sabiedrība, valsts un "Latvenergo", veicinot mūsu enerģētisko konkurētspēju.
Lai palielinātu AS "Latvenergo" TEC efektivitāti un elastīgumu, 2019.gada rudenī tika uzsākta siltuma akumulācijas tvertnes būvniecība, kas sekmīgi noritēja arī Covid-19 pandēmijas laikā, nododot to ekspluatācijā šī gada aprīlī. Tā ir Baltijas valstīs lielākā akumulācijas tvertne, un tās 18 tūkstošu kubikmetru lielais apjoms sekmēs TEC-2 izmantošanu koģenerācijas režīmā, kas pozitīvi ietekmē elektrības cenu ne tikai Latvijā, bet visā Baltijā.
"Latvenergo stratēģiskās attīstības projekti ir vērsti uz kopēju labumu - sabiedrībai, videi un uzņēmumam. Sabiedrība iegūst konkurētspējīgāku cenu enerģijai, vidē nonāk ievērojami mazāk izmešu, un netiek lieki patērēti resursi, savukārt Latvenergo var daudz labāk konkurēt un nodrošināt elektroenerģiju Baltijas valstu tirgū. Mūsu projekts raugās nākotnē - tas palīdzēs attīstīt AER un īpaši vēja enerģijas izmantošanu, - brīžos, kad vēja nav, šeit vienmēr būs pieejama enerģija," saka Kaspars Cikmačs, AS "Latvenergo" Tehnoloģiju un atbalsta direktors.
Siltuma akumulācijas sistēma ir ieguvums videi, jo tās tehnoloģiskais risinājums ļaus samazināt primāro resursu izmantošanu un ietaupīt vismaz 2,4 GWh/gadā. Nozīmīgs ieguldījums būs CO2 izmešu samazinājums vidē vismaz 9 tūkstoši tonnu gadā, kā arī putekļu un cieto daļiņu samazinājums. Tvertne akumulēs siltumenerģijas daudzumu vismaz 65 GWh/gadā, salīdzinājumam - tas ir nedaudz vairāk nekā Tukuma siltuma patēriņš gadā.
Siltuma akumulācijas tvertnē tiek uzglabāts karstais ūdens siltumapgādes vajadzībām, un ir izmantojams tieši tad, kad tas ir nepieciešams rīdziniekiem. Tādejādi periodos, kad tirgū elektroenerģijas cena ir augsta, bet TEC nav pietiekamas siltumslodzes, ir iespēja uzkrāt pāri palikušo siltumu tvertnē, lai to pārdotu tad, kad ir siltumenerģijas pieprasījums, bet elektrības ražošana nav izdevīga.
Liela mēroga siltuma akumulācijas sistēmas plaši tiek izmantotas Eiropas valstīs. Eiropā siltuma akumulatoru tehnoloģiju ienākšana pavēra lielākas iespējas siltuma un elektroenerģijas ražošanas režīmu sasaistes mazināšanai mainīgos tirgus apstākļos. Tās pielietošana palielināja arī atjaunīgo resursu integrēšanas iespējas. Tā kā Latvenergo TEC-2 nodrošina siltumu Rīgas iedzīvotājiem Daugavas labajā krastā, siltuma akumulācijas tvertne palielinās siltumapgādes drošumu kopējā galvaspilsētas apkures sistēmā.