Pārtikas rūpnieki norāda, ka iespējamā PVN celšana var samazināt ražotāju skaitu un iedzīvotāju pirktspēju
Iespēju palielināt PVN līdz 23%, kas minēts kā viens no iespējamiem risinājumiem papildu līdzekļu gūšanai veselības aprūpes finansēšanai, ražotāji sauc par pilnīgi nepieņemamu, ceturtdien raksta laikraksts Dienas Bizness.
Pikts par šo ieceri ir maizes un konditorejas izstrādājumu ražošanas uzņēmuma Lāči saimnieks Normunds Skauģis. «Tas nestu ļaunumu gan dārzeņu ražotājiem, gan maizniekiem. Maize paliktu par 2–3 santīmiem dārgāka, un mēs kā ražotāji ciestu. Laika gaitā arī starpnieki gribētu savu tiesu un pieliktu maizes cenai klāt, līdz ar to pieaugums būtu vēl lielāks. Ja PVN celtu par 1%, tas vēl nebūtu tik dramatiski, bet ja par vairākiem procentiem, tad gan,» teica N. Skauģis. Ieguvēji būtu lēto tomātu un gurķu importētāji, jo viņu ražotājvalstīs PVN likme ir krietni vien mazāka.
Līdzīgās domās ir arī citi pārtikas ražotāji, īpaši dārzeņu nozares pārstāvji. Asociācijas Latvijas Dārznieks valdes priekšsēdētājs Jānis Bērziņš piekrīt tam, ka veselības joma ir jāsakārto, bet nedrīkstot to darīt uz tautas un uzņēmēju rēķina. «Ar PVN celšanu grib glābt to, kas veselības jomai nodarīts. Klasisks piemērs ir Ludzas slimnīca. Taču skumji, ka par valdības un ministru politisko atbildību būs jāmaksā tautai ar nodokļiem. Domāju, ka vispirms ir jāizvērtē, vai līdzekļi veselības jomā ir tērēti racionāli, un tad būtu jālemj, vai visiem palielināt PVN likmi,» teica J. Bērziņš. Viņš ir kategoriski pret PVN likmes celšanu pārtikai, tostarp pirmās nepieciešamības produktiem. Svaigiem dārzeņiem un augļiem šī likme būtu jāsamazina, kā tas ir citās valstīs. Savukārt šerpi PVN likme būtu jāceļ luksus automašīnām un greznumlietām, domā J. Bērziņš.
Visu rakstu Var draudēt pat ar nemieriem lasiet 19. janvāra laikrakstā Dienas Bizness.