Informācija un zināšanas, labas prakses un pieredzes piemēri ir mūsdienu svarīgākā vērtība, kas ir arī pamats jebkādai attīstībai. Tāpēc, jo īpaši būtiski ir, ka mūsu lauku saimnieku un uzņēmēju rīcībā ir visa viņiem noderīgā un vajadzīgā informācija, lai veicinātu savu darbību un attīstību.
Lai Latvijas lauksaimniekiem nepieciešamā informācija gan par nacionālā un Eiropas Savienības (ES) atbalsta saņemšanu, gan par projektu sagatavošanu un pieteikumu iesniegšanu, kā arī citiem jautājumiem nāktu no viena vienota avota, koordinēti un organizēti, Zemkopības ministrijā (ZM) top valsts mēroga lauku tīkls.
Šādu tīklu katra ES dalībvalsts veido, pamatojoties uz Eiropas Padomes (EP) regulu, kas nosaka atbalsta jomas lauku attīstībai, ko potenciāli var finansēt Eiropas Lauksaimniecības fonds lauku attīstībai (ELFLA). Tas dod iespēju lauku attīstībā iesaistītām organizācijām un pārvaldes iestādēm veidot abpusēju un koordinētu informācijas plūsmu lauku attīstībai svarīgos jautājumos vietējā, nacionālā un ES līmenī.
Lauku attīstība skar dažādas jomas, kas ne vienmēr tiešā veidā ir saistītas ar lauksaimniecību. Tā skar uzņēmējdarbības dažādošanas, pakalpojumu sniegšanas, izglītības, kultūras, sociāla un citus aktuālus jautājumus lauku teritorijās. Šo jautājumu risināšana ir ne tikai Zemkopības ministrijas (ZM), Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP), Latvijas lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC),, bet arī daudzu citu organizāciju un iestāžu, piemēram, Latvijas Pašvaldību savienības (LPS), Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijas (RAPLM), Nodarbinātības valsts aģentūras, Latvijas Lauku foruma (LLF), Latvijas Amatniecības kameras, Latvijas Lauku tūrisma asociācijas "Lauku ceļotājs" u.c. uzmanības lokā.
Ņemot vērā lauku attīstībā iesaistīto organizāciju daudzveidību un atsevišķās organizācijās uzkrāto pieredzi, Valsts lauku attīstības tīkla svarīgs uzdevums ir nodrošināt pieredzes apmaiņu lauku attīstības ekspertu, lauku attīstībā iesaistīto institūciju un organizāciju starpā. Valsts lauku tīkls tiek veidots kā vieta publiskām diskusijām, kuru rezultātā var apkopot rekomendācijas lauku attīstības politikas īstenošanai.
Kā zināms, Latvijas lauku attīstībā līdz 2013. gadam plānots investēt 1,36 miljardus eiro sabiedriskā finansējuma. 4% no šīs summas tiek novirzīti tehniskajai palīdzībai jeb aktivitātēm, kas palīdz veiksmīgāk apgūt finansējumu un uzturēt sistēmu, kas to administrē. 18% no tehniskā atbalsta jeb 10 miljoni eiro tiek plānoti Valsts lauku tīkla darbībai turpmākajos septiņos gados.
Valsts lauku tīkla darbībai tiek izstrādāta daudzgadīga rīcības programma, ko apstiprina lauku tīkla padome - konsultējoša institūcija, kurā ir pārstāvji no lauksaimniecības, mežsaimniecības un zivsaimniecības nozares organizācijām, izglītības, konsultāciju un pētniecības organizācijām, amatniecības un citu komercpakalpojumu nozares organizācijām, valsts pārvaldes iestādēm un citām organizācijām, kas tiešā veidā saistītas ar lauku attīstību.
Rīcības programmas īstenošanai septiņiem gadiem plānots ieguldīt 7,5 miljonus eiro sabiedriskā finansējuma. Pamatojoties uz rīcības programmā noteikto, Valsts lauku tīklā iesaistītām un citām lauku attīstības organizācijām, tiks piedāvāta iespēja:
- veikt pētījumus, kas nepieciešami lauku attīstībai svarīgu jautājumu apzināšanā, labākas prakses apkopošanā un popularizēšanā, kā arī pastāvošās lauku attīstības sistēmas darbības izvērtēšanā;
- apkopot un izplatīt informāciju (mājas lapas internetā, ziņu lapas, brošūras u.c.);
- veidot pieredzes apmaiņas aktivitātes (semināri, konferences, izstādes u.c.);
- izstrādāt lauku attīstībai aktuālas mācību programmas;
- atbalstīt lauku attīstības organizāciju dalību starptautiskos pasākumos, kā arī nodrošināt tehnisko palīdzību starpteritoriju un starpvalstu sadarbības projektu uzsākšanai.
Lai nodrošinātu sekmīgu Valsts lauku tīkla darbību, plānots izveidot sekretariātu, kas apkopojot priekšlikumus, izstrādās rīcības programmu, koordinēs šīs programmas īstenošanu un tehnisko nodrošinājumu. Sekretariāta darbības nodrošināšanai saskaņā ar regulām tiks piešķirti ne vairāk kā 25% no Valsts lauku tīklam paredzētā finansējuma jeb 2,5 miljoni eiro septiņu gadu periodam. Šādu sekretariātu var izveidot kompetentā valsts iestādē vai arī konkursa kārtībā izvēloties organizāciju, kas veiks sekretariāta funkcijas. Valsts lauku tīkls pašlaik ir izveides procesā, tāpēc ikviena lauku attīstībā ieinteresēta organizācija var sniegt savus priekšlikumus par tā darbību un struktūru. Līdz šim par Valsts lauku tīklu ir diskutēts LOSP sanāksmē šā gada februārī, ir saņemti arī Zemnieku saeimas (ZS), Lauku atbalsta dienesta, Vides ministrijas (VidM) un citu organizāciju atzinumi par šāda tīkla izveides nepieciešamību. Kopš 2006. gada septembra par valsts lauku tīklu ZM diskutē ar organizācijām, kas potenciāli varētu tikt iesaistītas tīkla darbībā - Valsts reģionālā attīstības a��entūra, LOSP, LPS, ZS, LLKC, LLF, Lauku atbalsta dienests, RAPLM, Labklājības ministrija, VidM.
ZM ir atvērta arī turpmākām diskusijām un rekomendācijām par Valsts lauku tīkla darbību un struktūru, kurai, kā noteikts EP regulā, jābūt izveidotai līdz 2008.gada 31.decembrim.