Pilsētu attīstība ir nepārtraukts dinamisku pārmaiņu process, kuru veicina spēja sadarboties, rast piemērotākos risinājumus un tehnoloģijas
Viedā pilsēta ir līdzsvars starp iedzīvotāju vajadzībām, tehnoloģijām un sadarbību starp institūcijām. «Mūsdienās pieaug urbānā populācija un cilvēki pārceļas uz lielākām pilsētām, jo tur ir attīstītāka ekonomika un plašākas darba iespējas. Tāpēc var redzēt ekonomisko nevienlīdzību starp pilsētām un reģioniem, ir plaisa starp lielām un mazākām pilsētām. Tāpēc katrai pilsētai vajag skatīties, kā kļūt gudrākai. Taču urbānā infrastruktūra ir kompleksa sistēma, kas nevar mainīties vienā dienā,» saka Tomass Millers (Thomas Müller), bee smart city līdzdibinātājs. Plašāk par mūsdienu pilsētu dažādi eksperti diskutēja konferencē Open City.
Skaidrs skats nākotnē
Pilsētām ir ierobežoti resursi, tāpēc ir svarīgi noteikt, kas ir pats svarīgākais. T. Millers uzsver, ka ir svarīgi saprast, kas katrā pilsētā ir pats svarīgākais, un ņemt to vērā, izvēloties potenciālos risinājumus. «Budžets ir ierobežots, un pilsētām ir jāfokusējas uz svarīgākajiem aspektiem,» viņš teic. Jelgavas pilsētas pašvaldības operatīvās informācijas centra vadītājs Gints Reinsons norāda, ka viedpilsētas radīšana nav vienas dienas pasākums un ir vajadzīgs skaidrs skats nākotnē, lai galarezultātā iedzīvotāji būtu ieguvēji. Viņš stāsta, ka Jelgavā līdz šim jau īstenotas daudzas iniciatīvas un, to darot, galvenais mērķis ir uzklausīt katra pilsētas iedzīvotāja vēlmes.
«Pašvaldībai jācenšas būt atvērtākai iedzīvotājiem un spēt nodrošināt kontaktu ar katru. Tam digitalizācija ir milzīgs atbalsts. Piemēram, ikdienā mēs lietojam WhatsApp, jo zvanīt nav laika. Tāpēc ieviesām to arī dispečeru dienesta komunikācijā starp speciālistiem. Tas ļauj ieekonomēt laiku, jo nezini, vai cilvēks nerunā paralēli ar kādu. Šāda komunikācija ļauj nodot darba aprakstu. Piemēram, kad inženieris ir atgriezies darbavietā, viņš jau redz sagatavotus uzdevumus un var ķerties klāt darbam,» viņš stāsta.
VAS Elektroniskie sakari biznesa attīstības vadītājs Neils Kalniņš iesaka nekļūt par tehnoloģiju vergiem, bet izmantot tās pēc būtības, lai ekonomētu resursus un savu laiku.
«Man šķiet, ka būt forši, ja pašvaldības izvirzītu skaidru mērķi – nevis būt viedākajai vai zaļākajai pilsētai, bet lai iedzīvotāji 30 minūšu laikā varētu nokļūt jebkur, piecu minūšu attālumā no mājām bērniem būtu skola un bērnudārzs, tiktu pārstrādāti 90% atkritumu. Izvirzot šādus konkrētus mērķus, tos vieglāk sasniegt, un daudzas lietas «pavelkas » līdzi,» spriež nozares eksperts Jānis Bokta.
Visu rakstu lasiet 30. aprīļa laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.
Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!