Rīgas attīstības programmā laika periodam no 2021.gada līdz 2027.gadam noteiktas deviņas attīstības prioritātes, no kurām divas - pilsētas pārvaldības uzlabošana un Rīgas konkurētspējas celšana - varētu izmaksāt vairāk nekā 460 miljonus eiro.
To pirmdien Rīgas domes Pilsētas attīstības komitejas sēdē atzina Rīgas domes Stratēģiskās vadības pārvaldes vadītājs Guntars Ruskuls.
Ruskuls norādīja, ka attīstības programma veidota kā atvērts dokuments jeb "nekas netiek iekalts akmenī", izņemot stratēģiskā programmas daļa un programmas rādītāji. Pēc viņa sacītā, programmā mainīgā daļa būs iekļautās aktivitātes, līdz ar to programma katru gadu tiks aktualizēta ar jaunākajiem datiem un tam nepieciešamo finansējumu.
Kā norādīja Ruskuls, Rīgas attīstības programmā ir paredzētas deviņas prioritātes un pieci stratēģiski horizontālie virzieni. Prioritātēs secīgi iekļauta ērta un videi draudzīga pārvietošanās pilsētas izveide, kam seko dzīves kvalitāti veicinoša pilsētvides veidošana, laba vides kvalitāte un noturīga pilsētas ekosistēma klimata pārmaiņu mazināšana, kā arī kvalitatīva un pieejama izglītība Rīgas iedzīvotājiem.
Prioritātēs noteikta arī daudzveidīga un kvalitatīvu mājokļu pieejamība, mūsdienīga pilsētas pārvaldība, veselīga un atbalstoša pilsētas veidošana, konkurētspējas un inovatīvas ekonomikas celšana, kā arī daudzveidīga un autentiska kultūras vides nodrošināšana.
Kopumā programmā iekļauti 852 projektu un aktivitāšu priekšlikumi, no kuriem 410 ir iekļauti investīciju plānā. Ruskuls atzīmēja, ka pašvaldības budžets nav spējīgs visus projektus nosegt, tāpēc ir noteiktas prioritātes.
Kas attiecas uz mūsdienīgu un atvērtu pilsētas pārvaldību, septiņu gadu laikā plānots veidot Rīgas pašvaldību kā caurspīdīgu, godīgu, uz iedzīvotājiem orientētu pārvaldi. Tāpat mērķis septiņos gados nodrošināt ērtus, pieejamus, lieku birokrātiju izslēdzošus pakalpojumus. Līdz 2027.gadam iecerēts nodrošināt apmierinājumu par pašvaldības darbu 70% Rīgas iedzīvotāju.
Šim mērķim indikatīvi būtu nepieciešami 35,745 miljoni eiro, no tiem 13,301 miljoni eiro varētu būt no pašvaldības budžeta. Savukārt no Eiropas Savienības finansējuma būtu nepieciešami 14,519 miljoni eiro, bet aizņēmumos tiktu ņemti 7,475 miljoni eiro. Septiņu gadu laikā šī summa var mainīties.
Savukārt programmas daļā par konkurētspējīgas pilsētas ar inovatīvu ekonomiku plānots veidot Rīgu kā starptautiski orientētu zināšanu un inovāciju centru, radot atbilstošu vidi inovāciju attīstībai. Mērķis ir pilnvērtīgāk izmantot pilsētas ekonomikas potenciālu, nodrošinot izcilu integrāciju starptautiskajos mobilitātes tīklos, efektīvāk izmantojot degradētās teritorijas, uzlabojot pilsētas tēlu un sekmējot investīcijas.
Galvaspilsētas konkurētspējas celšanai indikatīvi būtu nepieciešami 425,713 miljoni eiro, no tiem 368,8 miljoni eiro būtu paredzēti maģistrālās satiksmes infrastruktūras attīstībai. No pašvaldības budžeta indikatīvi tam tiktu tērēti 209,493 miljoni eiro.
Ruskuls atklāja, ka maijā un jūnijā norisināsies Rīgas attīstības programmas sabiedriskā apspriešana, savukārt jūnijā un jūlijā programma tiks pilnveidota. Līdz ar to jūlijā septiņu gadu attīstības programma Latvijas galvaspilsētai būs izstrādāta.