Tiesības dzīvokļu īpašniekiem izpirkt zemi zem mājas par zināmu cenu (kadastrālā vērtība x 1,18) spiedienu uz nekustamā īpašuma tirgu neradīšot, taču jautājumi ir gan dzīvokļu, gan arī zemes īpašniekiem
Tā liecina DB aptaujāto nekustamo īpašumu jomā strādājošo sacītais. Valsts sekretāru sanāksmē izsludināts Tieslielu ministrijas sagatavotais piespiedu dalītā īpašuma tiesisko attiecību izbeigšanās likumprojekts privatizējamās daudzdzīvokļu mājās. Pēc Tieslietu ministrijas ziņām Latvijā piespiedu dalītā īpašuma tiesiskajās attiecībās ir 3 677 daudzdzīvokļu mājas (ko kopā veido 110 970 dzīvokļi), kuras atrodas uz 7354 citām personām piederošām zemes vienībām.
Saskaņā ar Valsts zemes dienesta datiem minēto 7354 zemes vienību kadastrālā vērtība varētu būt no 130 līdz 180 milj. eiro. No visām daudzdzīvokļu mājām, kas atrodas uz citai personai piederošas zemes, aptuveni 30% māju ir Rīgā, daudz šādu māju ir arī Jūrmalā, Daugavpilī, Jelgavā un Ogrē. Plānots, ka piedāvātā risinājuma īstenošanu dalītā īpašuma attiecību izbeigšanai varētu uzsākt 2020. gada sākumā. Dzīvokļu īpašniekiem pašlaik ir pienākums maksāt zemes īpašniekiem piespiedu nomas maksu (tā varēja sasniegt pat 6% no kadastrālās vērtības, ja vien nav panākta vienošanās par citu apmēru) par zemi, uz kuras atrodas ēka.
«Dalītais īpašums un ar to saistītas problēmas pēc gadiem 10–15 būs pagātne un neredzu, kā šī piedāvātā piespiedu dalītā īpašuma izbeigšanas kārtība varētu ietekmēt nekustamā īpašuma cenas,» prognozē SIA Latio valdes priekšsēdētājs Edgars Šīns. Viņš norāda, ka šāda prognoze ir balstīta uz to, ka gan pircēji, gan pārdevēji piesātināta nekustamā īpašuma tirgus apstākļos rīkojas kompetenti un apdomīgi. «Novirzes no normas vienmēr var būt, taču tikai kādos atsevišķos gadījumos, ne masveidā,» piezīmē E. Šīns. Citāds viedoklis ir ekspremjeram, celtniecības SIA MG būvnieks īpašniekam Mārim Gailim, jo, viņaprāt, nekustamo īpašumu tirgus tieši vai netieši izjutīs šī likumprojekta darbību. «Ietekme būs, jautājums tikai – kāda, taču to nevar izvērtēt, jo vēl nav Saeimas lēmuma par piedāvātajām normām, tāpat ar augstu precizitāti nevar prognozēt nekustamo īpašumu tirgu nākamajos trīs, piecos vai 10 gados,» tā M. Gailis.
Vairāki aptaujātie zemju īpašnieki uzskata, ka šajā uzdevumā ir daudz nezināmo, tāpēc rēbuss ir sarežģītāks, un, likumprojektam nonākot Saeimā, par to vēl gaidāmas karstas diskusijas.
Plašāk lasiet rakstā Piespiedu zemes pārdošanas dzīvokļu īpašniekiem «sēkļi» trešdienas, 15. jūilija, laikrakstā Dienas Bizness (6. lpp.)!