Nākamos 12 mēnešus nekustamo īpašumu tirgus, visticamāk, turpinās lejupslīdi, ko veicinās gan augstās energoresursu cenas, gan naudas vērtības kritums.
Tā intervijā Dienas Biznesa speciālizdevumā Nekustamais īpašums prognozē Andrjus Barštis (Andrius Barštys), Capitalica Asset Management ģenerāldirektors, biroju kompleksa Verde attīstītājs.
Jebkurā tirgū mēs nemitīgi redzam gan kāpumus, gan kritumus, taču šobrīd prognozēt to, kad tirgus atkal stabilizēsies, ir ļoti sarežģīti, spriež A. Barštis, piebilstot, ka vieglās naudas laiki nekustamo īpašumu jomā ir aiz muguras. Jāatzīst, ka šajā laikā neviens segments nav pilnīgi drošs investīcijām, jo situācija tirgū ir pārāk neparedzama, atzīmē Capitalica Asset Management ģenerāldirektors. Neraugoties uz to, viņš domā, ka tie tirgus spēlētāji, kas ir profesionāli un pieredzējuši, varēs gūt peļņu arī šajos laikos, tikmēr jaunpienācējiem gan varētu klāties grūtāk.
Fragments no intervijas
Investīciju biznesā pašlaik, šķiet, spriedzes netrūkst - inflācija, energokrīze, procentlikmju kāpums. Kā šobrīd vispār iespējams ko plānot, prognozēt, attīstīt?
Ja godīgi, atbildēt uz šo jautājumu ir ļoti sarežģīti, jo domāju, ka tik straujš preču un pakalpojumu cenu pieaugums bija pārsteigums visiem. Nevienam nav noslēpums, ka pēdējo gadu laikā mēs esam pārdzīvojuši neskaitāmus satricinājumus - sākot no Covid-19 pandēmijas, beidzot ar karu Ukrainā un enerģijas cenu drastisko kāpumu. Arī naudas vērtība samazinās, kā ietekmē šobrīd par vienu eiro mēs varam nopirkt ievērojami mazāk nekā iepriekš. Šo iemeslu dēļ prognozēt nākotnes investīcijas biznesā kļuvis arvien sarežģītāk. Esmu novērojis, ka liela daļa attīstītāju ir kļuvuši ļoti piesardzīgi un analizē gan jau uzsāktos projektus, gan arī rūpīgi izvērtē, kur ieguldīt naudu nākotnē. Arī mēs uz jauniem attīstības projektiem raugāmies ļoti kritiski, jo saprotam, ka izmaksas ir būtiski pieaugušas. Domāju, ka tuvāko gadu laikā tirgū varēsim novērot izmaiņas, taču šobrīd izskatās, ka nekustamo īpašumu nozares ziedu laiki ir pagājuši.
Kuri nekustamā īpašuma segmenti šajos laikos, jūsuprāt, ir investīcijām droši un pievilcīgi?
Jāsaka, ka šobrīd neviens segments nebūs pilnīgi drošs investīcijām, jo situācija tirgū ir pārāk neparedzama. Tajā pašā laikā jāuzsver, ka vēsturiski grūtākos apstākļos modernas un efektīvas biroju ēkas, kas atrodas izcilā lokācijā, ārējo apstākļu ietekmi jūt mazāk. Nomnieki, kas izvēlas īrēt birojus pilsētu centros, parasti ir stabili un spēcīgi, tāpēc arī krīzes laikos viņiem klājas labi, tādēļ necieš arī attīstītāji.
Investīciju klimats Latvijā nereti ticis kritizēts. Kā to vērtējat pēc savas pieredzes?
Savu pieredzi vairāk varu balstīt tieši uz Rīgas nekustamo īpašumu segmentu. Šajā gadījumā es nevarētu teikt, ka Latvija negatīvā ziņā ar kaut ko izceltos, jo katram tirgum, katrai pilsētai ir savas īpatnības, kas jāpatur prātā un ar ko jārēķinās. Līdz šim neesam saskārušies ar kādiem būtiskiem sarežģījumiem, kas mums traucētu attīstīt projektus Rīgā. Protams, ir bijušas nelielas aizķeršanās, taču tas ir pilnīgi normāli, jo šādas situācijas tiek piedzīvotas nepārtraukti. Mēs skaidri apzināmies, ka investīciju klimats Kauņā būs pilnīgi citāds nekā Viļņā. Tāpat situācija atšķiras arī Rīgā vai jebkurā citā pilsētā, taču kopumā es nevaru sūdzēties vai teikt kaut ko sliktu par investīciju vidi Latvijas galvaspilsētā. Vienīgais, kas mani nedaudz pārsteidz, ir tirgus aktivitāte - Rīgā tirgus noteikti ir mazāk aktīvs nekā Tallinā un Viļņā. Esmu novērojis, ka uzņēmējiem Rīgā ir vajadzīgs ilgāks laiks, lai pieņemtu lēmumus, taču tad, kad tas notiek, process rit gludi. Jebkurā gadījumā mēs te saredzam lielu potenciālu - tirgus vēl ir attīstības stadijā, tāpēc tas noteikti vēl augs un aktivizēsies.
Visu interviju lasiet Dienas Biznesa speciālizdevumā Nekustamais īpašums. Dienas Biznesa abonenti žurnālu saņem bez maksas.
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!