Ik Latvijas pilsētā ir kāds objekts, kura plānojums ir SIA Grupa93 darbs. Viņi savu roku pielikuši arī pie lielākā šī gadsimta projekta Latvijā – Rail Baltica, kas ne tikai savienos mūs ar Eiropu, bet arī ietekmēs Latvijas galvaspilsētas attīstību turpmāk, mainīs Rīgas seju tik ļoti, ka vietām redzēsim pavisam citu pilsētu, un mainīs arī nekustamo īpašumu vērtību, loģistiku, mobilitāti un daudz ko citu.
Kas mainīsies, kā vajadzētu to uztvert, kas nav ņemts vērā? Par to Dienas Biznesa speciālizdevumā Nekustamais īpašums stāsta pilsētplānotājs un SIA Grupa93 vadītājs Neils Balgalis.
Fragments no intervijas
Rail Baltica var dēvēt par Latvijas un Rīgas gadsimta projektu, kas ietekmēs gan vidi, gan rīdzinieku ikdienu. Kā saredzat šī projekta ietekmi, vai mēs apzināmies visas iespējas, ko varam no tā gūt?
Rail Baltica beidzot atgādina mums, rīdziniekiem, to, ko esam aizmirsuši. Proti, to, ka mēs atrodamies pa vidu starp Tallinu un Viļņu. Rīga ir attīstības ģeogrāfiskais centrs. Nekustamo īpašumu attīstībā tas ir kaut kā aizmirsies. Tas ir gan atgādinājums, gan aicinājums, kam vajadzētu iedarbināt arī dažus trauksmes zvanus, ja paraugāmies uz Tallinas un Viļņas attīstības tendencēm. Tallinai Somijas tuvums daudz ko dod - gan tūristu, gan pircēju pieplūdumu, gan ostas apgrozījumu, kuģu satiksmi, un tas atspoguļojas pilsētas attīstībā. Viļņa pēdējos gados ir spērusi platu soli uz priekšu, veiksmīgi iesaistoties ārpakalpojumu biznesā, Kauņa - piesaistot ražošanas uzņēmumus ap topošo Rail Baltica loģistikas mezglu.
Kur, jūsuprāt, ir atslēga, ko Viļņā dara pareizāk nekā Rīgā, domājot par ilgtermiņa pieeju?
Aktīvs darbs ar investoriem, personīga pilsētas vadības iesaiste, plānu konsekventa ieviešana (šis ir nozīmīgi). Un rezultāti ir acīmredzami – pilsētā rodas jaunas darbavietas, iespējas studentiem, pabeidzot augstskolu, uzsākt darbu ar atalgojumu 1000 eiro un lielāku, iespēju iegādāties mājokli pilsētā. Te jau arī rodas ķēdes reakcija. Tikai pāris tūkstoši labi atalgotu darbavietu pilsētā ir pieprasījums pēc 1000 jauniem mājokļiem! Notiek būvniecība, attīstība, un tas norit spirālveidīgi, nākamajā aplī iesaistot jau lielāku daudzumu cilvēku. Pēc tā mums Rīgā vajadzētu tiekties, tam jānotiek tuvāko 2-3 gadu laikā.
Tātad runa ir par kvalitatīvu iedzīvotāju skaita pieaugumu?
Tieši tā! Mēs jau varam skandināt, ka Tallina ir maziņa, ka Viļņa jau tāpat, bet, runājot par attīstību, mums pirmkārt Rīgā ir jāpanāk kaut neliels, bet iedzīvotāju skaita pieaugums. Tas ir svarīgi gan pašiem, gan starptautiskā mērogā. Mums tepat blakus ir Stokholma, kas visu laiku ir augoša pilsēta.. Lūk, ar ko Rīgai ir jāsadarbojas un jākonkurē! Mums nav jautājums tikai par talantu noturēšanu, ir jādomā, kā tos piesaistīt.
Nosauciet trīs galvenos komponentus, kas dod pamatu cerēt, ka Rīga augs un būs pievilcīga?
Lidosta un aviosabiedrība airBaltic, tiešie reisi uz citām Eiropas pilsētām! Šobrīd, krīzes laikā, ir izņēmuma situācija, tomēr lidosta atdzīvosies. Top Rail Baltica mezgls, kas dos iespēju pusotras stundas laikā nokļūt gan Viļņā, gan Tallinā. Tas ir lieliski, raugoties no darbaspēka kustības viedokļa. Un vēl visi dzelzceļa savienojumi ar Rail Baltica, kas dod iespēju valsts iedzīvotājiem iekļauties šajā starptautiskajā tīklā un būt mobiliem. Visbeidzot aktīva prāmju satiksme. Tie ir faktori, kas summā pavērsīs daudzus kustības vektorus uz Rīgu. Reģionālās un starptautiskās mobilitātes simbioze ir tas, pēc kā pasaule tiecas, un mēs to varam piedāvāt. Un Rīgai jākļūst par Baltijas centrālo pasažieru transporta mezglu!
Visu interviju lasiet Dienas Biznesa jaunākajā speciālizdevumā Nekustamais īpašums!
Žurnālu pērciet lielākajās preses tirdzniecības vietās Latvijā vai lasiet elektroniski.
Dienas Biznesa abonenti zīmola izdevumus Nekustamais īpašums, Miljonārs un TOP500 saņem bez maksas.