Ķīnu var sagaidīt nopietna krīze, ja vien valsts tuvāko divdesmit gadu laikā neīstenos svarīgas reformas, atsaucoties uz Pasaules Bankas pētījumu, vēsta Wall Street Journal.
Pētījumā «Ķīna 2030», kas tiks publicēts nākamajā nedēļā, brīdināts, ka Ķīnas ekonomisko izaugsmi apdraud pēkšņa un krasa palēnināšanās, kas var izsaukt pasaules otras lielākās ekonomikas smagu lejupslīdi.
Eksperti Ķīnai iesaka vairākus veidus, kādos reformēt valsts ekonomikas izaugsmes modeli – Pekinai būtu jārevidē pašvaldību finanses, jāveicina konkurētspēja un uzņēmējdarbība, kā arī jāpārveido valībai piederošās kompānijas.
Minētais pētījums esot paredzēts, lai sniegtu ieteikumus Ķīnas līderiem, kā veicināt valsts izaugsmi vidējā termiņā, norāda Pasaules Bankas vadītājs Roberts Zēliks.
Ķīnā pašlaik ir ierobežotas investīciju iespējas valsts noteiktās stratēģiskajās nozarēs, kā, piemēram, autobūvē, enerģētikā, finansēs, bankās un telekomunikācijās, kas nereti izraisījis ārvalstu konkurentu kritiku.
Arī Ķīnas līderi bieži runā par vajadzību reformēt valsts ekonomisko modeli, samazinot artkarību no eksporta un palielinot iekšzemes patēriņu. Taču nopietnas reformas traucē Ķīnas līderu pārņemtība ar stabilitātes nodrošināšanu – straujas ekonomiskās izaugsmes veicināšanu, lai radītu pietiekoši daudz darbavietu un ierobežotu nemieru izcelšanās iespēju valstī, raksta AFP.
Jau vēstīts, ka februāra sākumā SVF brīdināja, ka Eiropas parādu krīzes padziļināšanās var samazināt Ķīnas ekonomisko izaugsmi, un aicināja valsti sagatavot stimulējošus pasākumus.
Ķīnas ekonomika pērn augusi lēnākajā tempā vairāk nekā divu gadu laikā. Iekšzemes kopprodukts trīs mēnešos - līdz pagājušā gada decembra beigām - audzis par 8,9%, salīdzinot ar iepriekšējo gadu. Tas ir mazāk nekā 9,1% pieaugums, kas tika reģistrēts iepriekšējā ceturksnī.