Pasaules ekonomika šogad pirmo reizi kopš Otrā Pasaules kara beigām ieies recesijas fāzē. Par to svētdien brīdinājusi Pasaules Banka.
Bankas eksperti sagaida, ka starptautiskā tirdzniecība piedzīvos lielāko kritumu kopš Lielās depresijas laikiem pagājušā gadsimta 30.gados, bet rūpnieciskā ražošana šā gada vidū var samazināties par 15% salīdzinājumā ar pagājušā gada rādītājiem.
Konkrētāki skaitļi pārskatā, kurš publicēts bankas mājas lapā, nav minēti, bet tie tiks atklāti lielā divdesmitnieka (G20) finanšu ministru un centrālo banku vadītāju sanāksmē 14. un 15. martā Londonā, vēstī ziņu aģentūra dpa.
Vissmagāk krīze skars attīstības valstis un vissmagāk recesija sitīs Auztrumāzijas valstis. PB eksperti ir saskatījuši recesijas pazīmes 94 no 116 attīstības valstīm. Lai pārvarētu recesiju, tām šogad būs nepieciešami 270 līdz 700 miljardi ASV dolāru. Tikai ceturtā daļa no recesijas skartajām valstīm, spēs mīkstināt tās sekas un novērst nabadzības palielināšanos ar sociālajām garantijām un darbavietu radīšanas programmām.
«Lai izvairītos no sociālās un politiskās spriedzes attīstības valstīs, mums nekavējoši jāreaģē uz problēmām, kuras tur rodas,» paziņojis PB vadītājs Roberts Zelliks. Pēc viņa sacītā, palīdzība nabadzīgajām valstīm ir jāsniedz ekonomiski attīstītajām lielvalstīm, starptautiskajām organizācijām un privātajam biznesam. Pirmām kārtām investīcijas nepieciešamas sociālajā sfērā, infrastruktūrā, kā arī mazajos un vidējos uzņēmumos.
Jāatgādina, ka pašreizējās krīzes laikā PB, kā arī SVF jau vairākām valstīm ir piešķīris kredītus desmitu miljardu dolāru apjomā.