Trešā ceturkšņa iekšzemes kopprodukta (IKP) papildinātie un precizētie dati parāda, ka jauno pasaules ekonomikas vētru Latvijas ekonomika sagaida «no spēka pozīcijām». Laiks rādīs, vai uzņemtais temps ir pietiekami liels, lai grūtajiem laikiem cauri izkuģotu, tikai zaudējot ātrumu vai arī kādā brīdī tiksim nesti atpakaļ, tas ir, ekonomikā iestāsies recesija, komentē DnB bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš.
Pēc ekonomista domām, Latvijai ir labas iespējas ceturtajā ceturksnī izaugsmes tempa ziņā pārspēt vismaz vienu no pārējām Baltijas valstīm vai varbūt pat abas, kuru eksporta sektorus pasaulē notiekošais ir ietekmējis nedaudz asāk, īpaši ievērojot to, ka Igaunijā pārspīlētā jūsma par eiro ieviešanu strauji noplok.
P. Strautiņš uzsver: «valsts ekonomikas struktūras skaitļi parāda, ka mēs šobrīd nerunātu par atkārtotas krīzes draudiem Latvijas ekonomikā, ja nebūtu eirozonā sastrādāto muļķību, mūsu ekonomika šobrīd ir vienlaikus strauji augoša un sabalansēta. Saglabājoties šādai izaugsmei dažus gadus, mēs vairs nerunāt par masveidīgu cilvēku aizplūšanu. Diemžēl mēs nevaram izvēlēties pasauli, kurā dzīvot,» saka DnB bankas eksperts.
Swedbank vecākā ekonomiste Lija Strašuna vērš uzmanību, ka eksporta izaugsme pakāpeniski palēninās, uz ko atstāj iespaidu arī eirozonas problēmas un pasliktinājušais patērētāju un uzņēmumu noskaņojums Eiropā.
Līdz šim izaugsme ir bijusi eksporta virzīta un eksporta pieaugumam mazinoties, tam sekos arī patēriņš un investīcijas.
«Pašlaik izskatās, ka IKP izaugsme šogad būs augstāka, nekā oktobrī prognozētie 4,2%, – tuvāk 5%. Tomēr ekonomikas attīstība bremzēsies nākamgad. Oktobrī prognozējām 3% izaugsmi 2012.gadā, bet tagad šķiet, ka tā varētu būt pat lēnāka. Nenoteiktība pašreiz ir ļoti augsta, jo īpaši attiecībā uz notikumiem eirozonā. Tas, vai eirozona ieslīgs recesijā vai ne, neapšaubāmi ietekmēs Latvijas eksporta sniegumu un līdz ar to arī ekonomikas izaugsmi,» saka Swedbank ekonomiste.
Jau ziņots, ka IKP gada trešajā ceturksnī salīdzinājumā ar atbilstošu laika periodu palielinājies par 6,6%. Tas ir par gandrīz veselu procentpunktu vairāk nekā tika lēsts statistiķu provizoriskajā aprēķinā. Gada deviņos mēnešos pret atbilstošu periodu pērn IKP kāpis par 5,4%.