Zemkopības ministrija (ZM) no tās pārraudzībā esošajām nozarēm Covid-19 seku mazināšanai iepriekš piešķirtajiem 45,5 miljoniem eiro pārtikas ražotājiem novirzīs 25,5 miljonus eiro, otrdien nolēma valdība.
ZM skaidroja, ka gan Latvijas, gan eksporta lauksaimniecības un pārtikas tirgū joprojām ir spēkā dažādi ierobežojumi, kas saistīti ar Covid-19 izplatības mazināšanu. Tirgus tendences liecina, ka situācija saglabājas nestabila un jūtīga ne tikai cūkgaļas un mājputnu gaļas nozarē, bet arī liellopu audzēšanas un citās nozarēs, tostarp dārzkopības kultūru audzēšanas un zivsaimniecības nozarēs.
Izmaiņas paredz, ka Ministru kabineta rīkojumā turpmāk netiks izdalītas atsevišķas lauksaimniecības nozares, bet paredzēta kopējā finansējuma aploksne 25,5 miljonu eiro apmērā būs paredzēta atbalstam pārtikas ražotājiem.
Izmaiņas veiktas, lai nodrošinātu nepieciešamo elastību gadījumos, kad Covid-19 izplatības ietekmē tirgus situācijas pasliktināšanās dēļ būtu nepieciešama ātra rīcība.
Cita starpā ZM aprēķini liecina, ka no 2020.gada novembra līdz 2021.gada janvārim cūkkopības nozares ražotāju kopējie ieņēmumi samazinājušies par 36,1% salīdzinājumā ar vidējo ceturkšņa rādītāju 2019.gadā. Kopš marta situācija cūkkopības nozarē uzlabojas, lai gan cenas nozarē joprojām ir zemākas nekā pagājušajā gadā.
Pēc Agroresursu un ekonomikas institūta (AREI) datiem, cūkgaļas vidējās iepirkuma cenas Latvijā 2021.gada 26.aprīlī bija mazāka nekā gadu iepriekš, tostarp par 17,7% mazāka S klasei, kur cūkas liemeņa liesās gaļas apmērs ir 60% un vairāk, savukārt pat 19,2% cena bija zemāka E klases cūkgaļai, kuras liesās gaļas procentuālais apmērs ir no 55-59,9%. Tādējādi 2021.gada februārī ieņēmumu samazinājums salīdzinājumā ar 2019.gada vidējo mēneša rādītāju, pēc ZM aprēķiniem, sasniedza 23%.
Kopumā ZM prognozē, ka, situācijai uzlabojoties, netiks izmantots viss piešķirtais finansējums, tādējādi finansējums cūkkopības nozarei var tikt samazināts no 14,5 miljoniem eiro līdz 12,7 miljoniem eiro.
Mājputnu gaļas nozarē, pēc ministrijas aprēķiniem, no 2021.gada janvāra līdz martam salīdzinājumā ar tādu pašu laika posmu 2020.gadā ieņēmumi ir samazinājušies par 8%. Savukārt olu ražošanas nozarē no janvāra līdz martam salīdzinājumā ar tādu pašu periodu 2020.gadā ieņēmumi ir samazinājušies par 9%. Tāpat samazinājies vistas gaļas eksports un kāpušas mājputnu barības cenas.
Pamatojoties uz informāciju, kas iegūta no Valsts ieņēmumu dienesta (VID) par mājputnu nozares uzņēmumiem, aplēsts, ka nepieciešamais finansējums paredzētajam atbalstam nepārsniegs 9,35 miljonus eiro. Tādējādi finansējums mājputnu nozarei var tikt samazināts no 11 miljoniem eiro līdz 9,35 miljoniem eiro.
ZM aprēķini arī liecina, ka liellopu nozarei no 2020.gada oktobra līdz decembrim ieņēmumi ir samazinājušies par 9,1% salīdzinājumā ar iepriekšējo trīs gadu vidējo rādītāju attiecīgajā laika posmā. Savukārt no 2021.gada janvāra līdz februārim nozares ieņēmumi ir samazinājušies par 11,5% salīdzinājumā ar iepriekšējo trīs gadu vidējo rādītāju attiecīgajā laika posmā. Tas kopumā veido nozares ieņēmumu samazinājumu par 2,8 miljoniem eiro.
Lopkopības nozarei ministrija paredz atbalstu 2,8 miljonu eiro apmērā, lai mazinātu Covid-19 negatīvo ietekmi uz ražotāju finansiālo situāciju.
Vienlaikus ZM norāda, ka dārzkopības kultūru audzēšanas un zivsaimniecības nozares uzņēmumi ir būtiski cietuši no pieprasījuma krituma HoReCa sektorā. Pēc VID datiem, 183 šo nozaru uzņēmumiem no 2020.gada 30.oktobra līdz 2021.gada martam apgrozījums ir samazinājies par vairāk nekā 15%. Ņemot vērā neto apgrozījuma samazinājumu dārzkopības kultūru audzēšanas un zivsaimniecības nozarē, prognozēts, ka nepieciešamais atbalsta apmērs ir 650 000 eiro.
Vaicāti par to, cik liela summa no piešķirtajiem 45,5 miljoniem eiro jau apgūti, ZM aģentūrai LETA sacīja, ka patlaban viss ir plānošanas procesā un paredzētais finansējums vēl nav tērēts.
Jau vēstīts, ka atbilstoši valdības lēmumam no budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem" ZM piešķirti līdzekļi 45,5 miljonu eiro apmērā nozares atbalsta pasākumiem.