Pārtika 2022. gadā kļūs krietni dārgāka, prognozē biedrības Zemnieku saeima valdes priekšsēdētājs Juris Lazdiņš, pie iemesliem nosaucot ne tikai energoresursu cenu izaugsmi, bet arī nacionālo likumdevēju izpratni par Zaļo kursu un nespēju ieviest samazinātu PVN visiem vietējiem pārtikas produktiem.
"Elektroenerģijas, dīzeļdegvielas, dabasgāzes, minerālmēslu straujais cenu kāpums ir uzšāvis gaisā arī pārtikas cenas. Mūs, lauksaimniekus, uztrauc tas, ka pārtika kļūst dārgāka un tādējādi mazāk pieejama tieši Latvijas sabiedrībai. Mēs nevēlamies nokļūt tādā situācijā, ka starptautisko politisko lēmumu un tirgus svārstību dēļ, piemēram, rudzu maize kļūst pieejama tikai bagātajiem. Ar to var cīnīties nacionālā līmenī, ieviešot loģisku Zaļo kursu un līdzfinansējot lauksaimniecības politiku vismaz kaimiņvalstu līmenī,” pašreizējo situāciju skaidro J. Lazdiņš, uzsverot, ka Latvijā vēl aizvien ir viens no augstākajiem pievienotās vērtības nodokļiem (PVN) pārtikai, kas to padara dārgāku nekā citviet Eiropā.
Aptuveni 23% Latvijas iedzīvotāju 2021. gada nogalē, atbilstoši statistikai, bija pakļauti nabadzības riskam, tādēļ salīdzinoši daudz no saviem ienākumiem tērē tieši pārtikas produktu iegādei. “Visa 2021. gada garumā notika diskusijas par PVN samazināšanu pārtikai, un, apzinoties lielo ražošanas cenu kāpumu, bija ļoti svarīgi 5% PVN likmi piemērot plašākai pārtikas grupai – svaigai gaļai, svaigām zivīm, olām un piena produktiem. Diemžēl politiķi par šādu soli nevienojās, un tāpēc 2022. gadā par pārtiku maksāsim dārgāk,” secina J. Lazdiņš.
Darbinieku trūkums un ekohistēriķi
Jautāts par 2021. gada problēmām, J. Lazdiņš uzsver katastrofālu darbinieku trūkumu Latvijas laukos. “2021. gada rudenī tonnām augļu, ogu un dārzeņu palika nenovākti. Atšķirībā no citām ES valstīm Latvijā tiek likti visi iespējamie šķēršļi viesstrādnieku nodarbināšanai lauksaimniecības un citās nozarēs, kā arī nav izdevies vienoties ar Finanšu ministriju par sezonas darbinieku atvieglotu nodarbināšanu augkopībā un lopkopībā. Jaunie nosacījumi paredz, ka no 15. decembra arī privātajā sektorā drīkst strādāt darbinieki tikai ar Covid-19 sertifikātu, kas vēl pasliktina situāciju. Diemžēl valdība nesaprot, ka govs nav rūpnīcas iekārta, kuru uz nedēļu vai divām var apturēt, līdz Covid-19 beidzas,” norāda J. Lazdiņš.
Visu rakstu lasiet 11.janvāra numurā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!