Jaunākais izdevums

Uzņēmums SIA "Asns Ingredient" tuvākā mēneša laikā plāno saņemt būvatļauju un sākt zirņu proteīna rūpnīcas būvdarbus, pastāstīja uzņēmuma valdes loceklis Edgars Ruža.

Viņš minēja, ka zirņu izolāta ražošanas process ir tehnoloģiski ļoti sarežģīts un investīciju ietilpīgs. Tostarp investīcijas rūpnīcas būvniecībā veidos 114 miljonus eiro. Taču papildus rūpnīcas izbūvei ārējie "Asns Ingredient" partneri attīstīs arī siltuma un enerģijas piegādi, ūdens attīrīšanu un biogāzes ražošanu, kas būs kā ārpakalpojumi. Tādējādi kopējās investīcijas projektā sasniegs vairāk nekā 150 miljonus eiro.

Ruža arī minēja, ka "Asns Ingredient" līdzīpašnieks lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība "Latraps" novembrī plāno izlaist publiskas obligācijas, lai projektam piesaistītu papildu finansējumu.

Viņš norādīja, ka projekta izstrāde patlaban norisinās pēc plāna, tostarp iekārtu projektēšanas, ražošanas un piegādes līgumi jau ir noslēgti ar noteiktiem termiņiem, bet ēku būvniecības publiskie iepirkumi ir noslēguma fāzē.

Rūpnīcas būvniecību plānots pabeigt 2026.gada beigās, sacīja Ruža, piebilstot, ka 2027.gads rūpnīcai būs ieskriešanās gads, testējot iekārtas un ražošanas tehnoloģisko procesu.

Viņš gan arī norādīja, ka tehnoloģiski "Asns Ingredient" zirņu proteīna rūpnīca maksimālās jaudas spēs sasniegt jau 2027.gada beigās, bet sākotnēji uzņēmumam būs jāiekaro tirgus, kas būs pakāpenisks process, kam atvēlēti aptuveni divi gadi.

"Asns Ingredient" valdes loceklis atzina, ka noteiktie termiņi ir ambiciozi, bet, lai tajos varētu iekļauties, ir daudz strādāts pie projekta sagatavošanas darbiem. Tāpat viņš uzsvēra, ka projektu nedrīkst iekavēt, jo šobrīd, tehnoloģiju straujās attīstības laikmetā, ir jāizmanto moderno tehnoloģiju priekšrocības, kamēr tās nav novecojušas.

Projekts ir tehnoloģiski sarežģīts, un tā izstrādes laikā bija daudzi izaicinājumi, kuri veiksmīgi atrisināti, atzīmēja Ruža. Līdz šim projektā veikta finanšu piesaiste, slēgti līgumi ar iekārtu piegādātājiem un veikti tehnoloģiski uzlabojumi. Visas tehnoloģiskās iekārtas ir speciāli projektētas rūpnīcai. Tās tika sakomplektētas no dažādiem iekārtu ražotājiem. Rūpnīcas tehnoloģijas izstrādi un būvniecību vada Vācijas inženierkompānija "Endeco".

Ruža minēja, ka projekta ideja radās 2019.gadā, un tās izstrādes laikā izpētīti daudzi tehnoloģiskie, ražošanas un produkcijas virzieni. Tehnoloģiju uzlabošanas darbi norisinājās līdz šā gada augustam, bet tagad tehnoloģijas izstrādes process ir noslēdzies un var sākties būvniecības darbi.

Viņš atzīmēja, ka projektam "Asns Ingredient" ir divi stratēģiskie partneri - Vācijas cukura un pārtikas ražotājs "Pfeifer & Langen" un Nīderlandes pārtikas izejvielu tirdzniecības uzņēmums "Royal Ingredients Group".

Turpmāk 50,1% "Asns Ingredient" daļu piederēs kooperatīvam "Latraps", aptuveni 48% - "Pfeifer & Langen International", bet aptuveni 2% - "Royal Ingredients Group". Šo kapitāldaļu sadalījumu nav plānots mainīt tuvāko desmit gadu laikā, skaidroja Ruža, piebilstot, ka vienošanās slēgtas tā, lai Latvijas lauksaimniekiem uzņēmumā paliktu kontrolējošā daļa.

Viņš norādīja, ka "Endeco" izstrādā zirņu proteīna rūpnīcas tehnoloģijas un garantē projekta rezultātu, "Pfeifer & Langen International" ar projektu plāno paplašināt biznesu augu valsts proteīnu produktu virzienā, savukārt "Royal Ingredients Group" nodarbosies ar rūpnīcas produkcijas izplatīšanu.

No rūpnīcā saražotās produkcijas sākotnēji 98% nonāks eksporta tirgos, sacīja Ruža, vienlaikus paužot cerību, ka nākotnē "Asns Ingredients" varēs būt tikai sākotnējo izejvielu ražotājs un līdztekus rūpnīcai izveidosies jauna pārtikas nozare, kurā ražotu augu valsts alternatīvas gaļas un piena produktiem, izmantojot zirņu proteīnu.

Tāpat "Asns Ingredient" valdes loceklis izteica pārliecību, ka, nozarei attīstoties, ienākot jauniem uzņēmumiem, no rūpnīcas saražotās produkcijas tiks radīti gala pārtikas produkti un Latvijas nākotnē varētu eksportēt produktus ar vēl augstāku pievienoto vērtību. Uzņēmums šobrīd sadarbojas ar Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāti, lai to iesaistītu nākotnes pārtikas nozares attīstībā un veidošanā.

"Asns Ingredient" pērn ieņēmumus no pamatdarbības neguva un cieta zaudējumus 160 038 eiro apmērā, liecina "Firmas.lv" informācija.

Kompānija "Asns Ingredient" reģistrēta 2020.gadā, un tās pamatkapitāls ir 9 425 051 eiro. "Asns Ingredient" kapitālā "Latraps" pieder 51,3%, "Pfeifer & Langen International" - 48,44%, lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvajai sabiedrībai "Barkavas arodi" - 0,23%, bet lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvajai sabiedrībai "Durbes grauds" - 0,02%.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Vērtējot 2024. gada pirmo sešu mēnešu ārvalstu investīciju piesaistes rezultātus, secināts, ka arvien vairāk Latvijā ienāk augstākas pievienotās vērtības ražotāji un pakalpojumu sniedzēji.

“Tas lielā mērā skaidrojams ar algu pieaugumu tautsaimniecībā, jo vairs nevaram konkurēt ar būtiski lētākām darba spēka izmaksām. Kvalificēto darba roku segmentā mēs esam konkurētspējīgāki, nekā, tā sauktajās vienkāršajās profesijās, kur nepieciešami daudz darbinieki par salīdzinoši mazāku atalgojumu,” skaidro Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) direktora vietniece Investīciju un enerģētikas jautājumos Laura Štrovalde.

Šī gada pirmajos 6 mēnešos ar LIAA līdzdalību īstenoti 28 investīciju projekti, kuros kopumā ekonomikā tiks investēti 263 miljoni eiro un radītas 1245 jaunas darba vietas. Starp veiksmes stāstiem ir pārstāvētas tādas nozares kā IKT, bioekonomika, viedā enerģētika un mobilitāte, viedie materiāli un fotonika u.c. No šogad uzsāktajiem projektiem 13 tiek realizēti Rīgā, deviņi - Kurzemē, trīs - Latgalē, divi - Vidzemē un viens projekts - Zemgalē. Lielākais projektu skaits tradicionāli ir Rīgā, bet daudz neatpaliek arī Kurzeme, kur, īpaši Liepājā un Ventspilī, tiek radīti labi priekšnoteikumi investoru ienākšanai ražošanas sektorā.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Igaunijas investors "Fibenol", kas plāno investēt līdz 700 miljoniem eiro, lai Latvijā uzbūvētu vienu no Eiropā modernākajām biorafinēšanas rūpnīcām, kā iespējamo ražotnes atrašanās vietu izvēlējies Valmieras industriālo parku, informē Valmieras novada pašvaldībā.

"Fibenol" meitasuzņēmums SIA "Fibenol Latvia" sāks priekšizpētes darbus un ietekmes uz vides izpēti Valmieras industriālā parka otrās attīstības kārtas zemes vienībā ar 26 hektāru platību, lai noskaidrotu tās piemērotību iespējamās biorafinēšanas ražotnes būvniecībai.

Publiskās izsoles rezultātā 27.augustā starp uzņēmumu un Valmieras novada pašvaldību noslēgts apbūves tiesību līgums, kas dod tiesības uzņēmumam uzsākt visus nepieciešamos sagatavošanās darbus apjomīgās būvniecības ieceres īstenošanai. Ja priekšizpēte būs sekmīga, ražošana varētu sākties ap 2030.gadu, prognozē pašvaldībā.

"Fibenol Latvia" valdes locekle Merili Palu informē, ka uzņēmums Imaverē, Igaunijā, ir veiksmīgi izveidojis pilota iekārtu, kas veidota pēc komerciāla mēroga biorafinēšanas rūpnīcas parauga, lai zemas kvalitātes koksni pārvērstu funkcionālos biomateriālos.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Lauksaimniecības nozares līderis Latvijā un viens no lielākajiem graudu eksportētājiem Baltijā LPKS LATRAPS pašlaik aktīvi gatavojas pirmajam publiskajam obligāciju piedāvājumam 2024.gada 4. ceturksnī, kurā būs aicināti piedalīties Baltijas privātie un institucionālie investori.

Kooperatīva nodoms ir piesaistīt līdzekļus, lai īstenotu Austrumeiropā lielākās zirņu proteīna izolāta ražotnes ASNS Ingredient projektu Latvijā. Ražotnes būvniecība tiks uzsākta jau šī gada nogalē.

"LATRAPS stabilas izaugsmes pamatā ir pastāvīgs kooperatīva biedru un klientu skaita pieaugums, eksporta attīstība un inovācijas lauksaimniecības nozarē. Lauksaimniecība vienmēr ir bijusi Baltijas durvis uz pasauli, un mūsu mērķis ir turpināt veicināt reģiona lauksaimnieku izaugsmi un nodrošināt spēcīgu pārstāvību globālajos tirgos. Vienlaikus sevi piesakām jaunās attīstības nišās, kas fokusējas uz augstākas pievienotās vērtības produktu radīšanu," atklāj LATRAPS valdes priekšsēdētājs Roberts Strīpnieks.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

22 uzņēmumi un organizācijas 18.jūnijā parakstīja sadarbības memorandu par jaunas biorafinēšanas ekosistēmas izveidi, informēja Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrā (LIAA).

Biorafinēšana ir nozare, kura nodrošina biomasas pārstrādi enerģijā vai plaša patēriņa produktos, kurus izmanto celtniecības materiālu ražošanā, pārtikas rūpniecībā un citās jomās.

Ekonomikas ministrs Viktors Valainis (ZZS) norāda, ka memoranda parakstīšana ir solis pretim izvirzītajam mērķim - dubultot valsts ekonomikas apmēru tuvāko desmit gadu laikā.

"Sadarbojoties uzņēmējiem, zinātniskajām institūcijām un valsts pārvaldei, mēs šim mērķim varam tuvināties daudz straujāk," pauž ministrs.

LIAA direktors Raivis Bremšmits norādīja, ka bioekonomika ir Latvijas dabiskā priekšrocība. Biorafinēšana kā jauna zināšanu ietilpīga nozare sniegšot plašas attīstības iespējas gan investīciju piesaistē, gan eksporta apjoma kāpināšanai līdz 80% no iekšzemes kopprodukta.

Komentāri

Pievienot komentāru