Privātīpašumos, kuros nav iespējas pieslēgties centrālajai pilsētas kanalizācijas sistēmai, nereti kā viens no izaicinājumiem ir notekūdeņu aizvadīšana. Tādos gadījumos septiķi vai bioloģiskās attīrīšanas iekārtas ir piemērotākais risinājums, turklāt tas ir vienīgais oficiāli atļautais autonomās kanalizācijas veids vietās ar izteikti augstiem gruntsūdeņiem. Septiķi ir labākais risinājums visiem, kuriem ir iespējas tos iebūvēt kopā ar attīrītā ūdens infiltrācijas lauku un kuriem ir svarīgi zemi ekspluatācijas izdevumi.
Lasiet tālāk rakstā, lai uzzinātu būtiskāko par to, kas jāņem vērā pirms iekārtas iegādes, kā arī kam pievērst uzmanību pirms iekārtas montāžas procesa uzsākšanas.
Kas ir septiķis?
Septiķis ir stiklašķiedras vai speciālas plastmasas tverne ar divām līdz trim savstarpēji savienotām kamerām, kurās ieplūst notekūdeņi un to attīrīšanas procesā tiek nodrošināta cietās frakcijas atdalīšana no šķidrās. Rezultātā cietā frakcija pēc atdalīšanās nogulsnējas kamerās, savukārt šķidrā tiek izvadīta speciāli septiķa parametriem atbilstoši izstrādātā infiltrācijas laukā. Attīrīšanas process ir bioloģisks un par notekūdeņu cieto un šķidro elementu atdalīšanu rūpējas tam īpaši paredzētas baktērijas un mikroorganismi.
Darbības princips
Kanalizācijas septiķis ir trīskameru vai divkameru attīrīšanas iekārta – nostādinātājs. Iekārtas darba tilpums ir aprēķināts tā, lai ūdens iekārtā atrastos trīs dienas. Notekūdeņu smagās frakcijas nosēžas, savukārt vieglās frakcijas uzpeld. Tādējādi notiek pūšanas un rūgšanas procesi. Pateicoties peldošās frakcijas izveidotajai garozai un pareizi izveidotajai iekārtas ventilācijai, smakas no iekārtas neizkļūst, taču vistīrākais ūdens no pēdējās kameras vidusdaļas nonāk drenāžas laukā.
Ko svarīgi ņemt vērā pirms septiķa iegādes un montāžas?
- Viens no būtiskākajiem septiķa ekspluatācijas un efektīvas darbības priekšnosacījumiem ir kvalitatīvi izbūvēts un atbilstoša izmēra infiltrācijas lauks.
Individuālo kanalizācijas sistēmu īpašnieku uzmanībai! Pirms darbu uzsākšanas svarīgi ir sazināties ar vietējo pašvaldības būvvaldi. Tā informēs par pašvaldības nosacījumiem un ierobežojumiem, ja tādi būs. Ieteicams izvēlēties iekārtas ar CE marķējumu, kas nozīmē, ka tām ir veikti kvalitātes testi un atbilst ES prasībām (sk. Noteikumi par decentralizēto kanalizācijas sistēmu apsaimniekošanu un reģistrēšanu).
Ar ko atšķiras septiķis no bioloģiskās kanalizācijas? Kā izvēlēties piemērotāko?
Ūdens attīrīšanas process ar bio kanalizāciju vai septiķi ir atšķirīgs. Ar bioloģiskās kanalizācijas attīrīšanas iekārtu ūdens var tikt novadīts atklātā vidē, piemēram, dīķī, ezerā, meliorācijas grāvī u.tml.
Savukārt, veicot notekūdeņu attīrīšanu ar septiķi, pēc tā tiek izveidots speciāls infiltrācijas lauks, kura slāņus veido oļi, grants, drenāžas caurules vai tuneļi un kurš kopā ar pašu iekārtu kalpo par kopējo ūdens attīrīšanas sistēmu, kurā norit ūdens attīrīšana.
Noslēgumā
Septiķis ir viens no videi draudzīgākajiem notekūdeņu attīrīšanas veidiem, jo ūdens tiek attīrīts no ķīmiskā piesārņojuma (fosfora un slāpekļa u.c.) un palīdz novērst notekūdeņu radīto piesārņojumu apkārtējā vidē. Svarīgi ņemt vērā, ka, atšķirībā no bioloģiskajām kanalizācijas iekārtām, septiķa Iekārtā attīrīto ūdeni drīkst novadīt infiltrējot zemē, turpretim nedrīkst novadīt ūdens krātuvēs, virszemes ūdeņos vai arī izmantot kā otrreizējo tehnisko ūdeni mājsaimniecībā.
Raksts tapis sadarbībā ar uzņēmumu “Eco Tehnoloģijas”. Lai pieteiktu savu īpašuma septiķa uzstādīšanai vai iepazītos ar pārējiem uzņēmuma piedāvātajiem videi draudzīgajiem risinājumiem arī Jūsu privātīpašumā, aicinām apmeklēt vietni www.ecotehnologijas.lv