Uzņēmumu reģistra valsts notāru apliecināto parakstu dēļ zvērināti notāri ik mēnesi zaudē 19 000 Ls ienākumu, un šis apmērs var vēl pieaugt.
Neiegūto ienākumu apjoms var pieaugt, ja tiek īstenots piedāvājums palielināt valsts notāru tiesības parakstu apliecināšanā. Lai arī zvērināti notāri vēlētos, lai Uzņēmumu reģistra (UR) valsts notāru funkcijās vairs nebūtu parakstu apliecināšanas, tomēr LTRK valdes priekšsēdētājs, bijušais UR galvenais valsts notārs Jānis Endziņš uzskata, ka UR parakstu apliecināšana ir ne tikai jāsaglabā, bet arī jāpaplašina. «Proti, UR valsts notāram jādod tiesības apliecināt nevis tikai viena īpašnieka uzņēmumu dibinātāju - kā pašlaik, bet arī uzņēmumu līdz pieciem dalībniekiem (mikrouzņēmuma kritērijiem atbilstošs) parakstus,» tā savu nostāju pamato J. Endziņš. Viņš uzsver, ka valstij šis servisa līmenis ir jāattīsta, jo ir liela starpība gan laika, gan resursu ziņā, ja topošajam uzņēmējam, pamatā mikrouzņēmuma īpašniekam, vispirms jādodas pie zvērināta notāra un pēc tam ar visiem šiem pašiem dokumentiem uz UR. «Ertāk un lētāk uzņēmējam ir visu izdarīt vienuviet,» tā J. Endziņš.
Tiesa gan, vismaz līdz šim nav oficiālu prasību par to, ka valstij - UR - būtu jāatsakās no parakstu apliecināšanas. Jāatgādina, ka UR valsts notāri viena īpašnieka uzņēmumu īpašniekiem un valdes locekļiem parakstus apliecina jau kopš 2006. gada 1. jūlija. DB jau rakstīja, ka MK noteikumi par valsts nodevu tika pieņemti tikai 2006. gada decembra nogalē, tātad sākotnēji parak-sti tika apliecināti vispār par velti.
Valdības noteikta valsts nodeva par viena paraksta apliecināšanu bija 5,5 Ls, vēlāk, 2009. gada nogalē, tā tika samazināta līdz 2,75 Ls. Salīdzinājumam - paraksta apliecināšana pie zvērināta notāra maksā 12-15 Ls. Pēc UR datiem, šā gada deviņos mēnešos parakstu apliecināšana veikta 11 358 cilvēkiem un par to iekasēti valsts budžetā 31 235 Ls. Attiecīgi, ja vienu parakstu par 15 Ls gabalā apliecinātu zvērināts notārs, tad šogad deviņos mēnešos viņiem papildus būtu bijuši 170 370 Ls. Tie būtu noderējuši notāru ienākumu papildināšanai, it īpaši situācijā, kad krīzes ietekmē pieprasījums pēc zvērinātu notāru pakalpojumiem ir sarucis. Latvijā kopumā šobrīd darbojas 119 zvērināti notāri, liecina Zvērinātu notāru padomes sniegtā informācija
Laikraksta abonentiem elektroniskā versija DB arhīvā.