Lai nodrošinātu ikvienam Latvijas iedzīvotājam iespēju droši un uzticami apliecināt savu identitāti digitālajā telpā ne tikai valsts, bet arī privātajā sektorā, Saeima trešajā lasījumā ir atbalstījusi LR Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas rosinātos grozījumus Fizisko personu elektroniskās identifikācijas likumā.
Iedzīvotāji, saņemot komersantu e-pakalpojumus, to varēs darīt ar rīkiem, kuru statuss juridiski pielīdzināts personu apliecinoša dokumenta uzrādīšanai klātienē. Latvijā šādu kvalifikāciju saņēmuši eParaksta rīki – eID karte un mobilā lietotne eParaksts mobile.
Šobrīd jau teju 300 komersantu vietnēs ir integrēta iespēja apliecināt identitāti ar eParaksta rīkiem, paredzams, ka nākamā gada laikā šis skaits būtiski pieaugs.
Kāpēc tas ir nepieciešams?
Personu apliecinošu dokumentu likums no 2023. gada paredz eID karti kā primāru personu apliecinošu dokumentu Latvijas pilsoņiem un nepilsoņiem, kas sasnieguši 15 gadu vecumu, savukārt ārvalstīs dzīvojošajiem – no 2025. gada, bet atsevišķām personu kategorijām – no 2031. gada. Jau tuvākajos gados visiem Latvijas iedzīvotājiem būs obligāta personu apliecība (eID karte), tāpēc likumsakarīgi, ka valsts veicina arī tās pielietojuma paplašināšanos privātajā sektorā. Šobrīd daļa iedzīvotāju ikdienā autentifikācijai dažādās sistēmās un portālos izmanto arī lietotājvārdu un paroli, sociālos tīklus vai komercbanku nodrošinātos identifikācijas rīkus.
Gan pavisam ikdienišķas situācijas, piemēram, identitātes apliecināšana, lai apskatītu savus datus pakalpojuma sniedzēja portālā, gan, kad darījums prasa visaugstāko personas identifikācijas drošības līmeni (piemēram, pilnvaras izsniegšanu vai piekļuvi saviem medicīnas datiem), iedzīvotāji un komersanti varēs pilnvērtīgi izmantot eID karti vai eParaksts mobile. Mobilajās lietotnēs, kurās nav iespējams ieviest identitātes apliecināšanu ar eID karti, būs jānodrošina autentifikācija ar eParaksts mobile.
“Valsts ir attīstījusi un bez maksas un ierobežojumiem nodrošina Latvijas iedzīvotājiem uzticamus un modernus elektroniskās identifikācijas līdzekļus – eID karti un mobilo eID. Šo rīku akceptēšana digitālo pakalpojumu vidē ir tikpat pašsaprotama kā personu apliecinošu dokumentu atzīšana, saņemot pakalpojumus klātienē. Mēs esam pārliecināti, ka komerciālo pakalpojumu sniedzēji, veicot ļoti ierobežota apjoma investīcijas nacionālo eID līdzekļu integrācijai savās digitālo pakalpojumu infrastruktūrās, gūs būtiskus papildu labumus gan izmaksu ietaupījumu, gan pakalpojumu pieejamības paaugstināšanas ziņā. Turklāt esam vieni no pirmajiem Eiropas Savienībā, kas šādu soli spēruši,” skaidro vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs.
Komersantiem funkcionalitāte tiks nodrošināta bez maksas
Integrāciju pakotni, kas nepieciešama e-Identitātes apliecināšanas ieviešanai,jau šobrīd ikviens komersants bez maksas var saņemt VAS Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs, kas Latvijā izsniedz un uztur eParaksta un e-Identitātes pakalpojumus iedzīvotājiem, kā arī integrācijurisinājumus komersantiem. Lai saņemtu integrāciju pakotni, tikai jānoslēdz bezmaksas līgums ar VAS Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs (LVRTC). Pēc tam sadarbībā ar savu tehnoloģisko risinājumu partneri šī integrāciju pakotne ir jāiestrādā portālā vai informācijas sistēmā. Lai gan šis saistīts ar zināmiem izstrādes darbiem, pēc LVRTC aplēsēm vidējais izstrādei nepieciešamais laiks atkarībā no portālā vai informācijas sistēmā esošo procesu sarežģītības ir no 4 līdz 32 stundām, kas neradīs būtisku finansiālu slogu.
Arī turpmāka e-Identitātes apliecināšanas funkcionalitātes izmantošana gan komersantiem, gan iedzīvotājiem būs bez maksas. Ņemot vērā, cik plaši šobrīd visdažādākie pakalpojumi tiek izmantoti e-vidē un cik bieži iedzīvotāji apliecina identitāti, šis ilgtermiņā ļaus komersantiem arī būtiski ietaupīt finanšu līdzekļus, kas līdz šim tērēti citu autentifikācijas līdzekļu izmantošanai.
“Jāuzsver, ka mazajiem un vidējiem komersantiem, kas līdz šim izmantojuši nedrošus, nereti arī pašveidotus risinājumus gan finansiālu, gan tehnoloģisku izaicinājumu dēļ, šis ļaus būtiski uzlabot pakalpojumu sniegšanas procesa drošību un tiesisko noteiktību. Redzam, cik strauji pēdējā gada laikā ir audzis pieprasījums pēc integrāciju pakotnes. Tas apliecina, ka vienlaikus aug arī komersantu izpratne par digitālās drošības nosacījumiem, jo eParaksts nenoliedzami ir viens no primārajiem veidiem, kā pasargāt sevi un uzņēmumu no krāpniekiem digitālajā vidē,” uzsver LVRTC valdes priekšsēdētājs Edmunds Beļskis.
Viena integrācija – vairākas funkcionalitātes
Drošu e-Identifikācijas rīku izmantošana paplašinās arī klientu loku, jo virknei valstspiederīgo ārvalstīs nav pieejami banku autentifikācijas rīki, tāpēc viņi pat nevar pieslēgties un saņemt e-pakalpojumu. e-Identitātes apliecināšana ar eParaksta rīkiem veicinās šo iedzīvotāju iekļaušanu un sasaisti ar valsti gan sensitīvos, gan pavisam vienkāršos e-pakalpojumos. Integrācijas pakotne nodrošinās iespēju apliecināt identitāti arī ar ārvalstnieku eID karti, ko Latvija sāks izsniegt jau šogad, tas nozīmē, ka komersanti savus pakalpojumus varēs droši piedāvāt arī ārvalstniekiem, kuri šo karti būs saņēmuši.
“2021. gadā Failiem.lv integrēja eParaksta funkcionalitāti datu glabāšanas platformā, paplašinot dokumentu digitālās koplietošanas iespējas un lietošanas ērtību, veicinot elektronisko dokumentu aprites ātrumu. Tas padara lietotājiem ikdienu ērtāku, savukārt biznesam – izdevīgāku, jo elektronisks apmaiņas veids ir ātrāks un drošāks – var pārbaudīt lietotāja identitāti un paraksta autentiskumu uzreiz. Sadarbībā ar LVRTC varam nodrošināt integrētu eParaksta lietošanu Latvijas iedzīvotājiem bez papildu maksas,” uzsver Failiem.lv vadītājs Jānis Viklis.
Ja iedzīvotājiem eParaksta rīku izmantošana nozīmēs vienu ērtu e-Identitātes apliecināšanas rīku visām dzīves situācijām, tad komersantiem viena integrācija pavērs vismaz trīs jaunas funkcionalitātes, un komersantam atliks vien izvēlēties, vai viņš tās vēlas izmantot pilnā mērā vai tikai vienu no tām. Pirmkārt, integrācijas pakotne ietver bezmaksas e-Identitātes apliecināšanas funkciju ar visiem rīkiem, kurus nodrošina valsts (eID, eParaksts mobile, eParaksta karte, ārvalstnieka eID, uzturēšanās atļauja). Funkcionalitāte ir bez maksas gan portāla, kur tā integrēta, turētājam, gan viņa klientiem.
Otrkārt, integrācijas pakotnē iekļauta arī parakstīšanas funkcionalitāte, kas ļaus gan pašam komersantam, gan viņa klientiem interneta vietnē arī parakstīt līgumus un citus dokumentus. Arī parakstīšanās tiek nodrošināta bez maksas. Treškārt, integrācijas pakotnē iekļauta arī funkcionalitāte personas vecuma parametra noteikšanai. Mūsdienās personas kods vairs nav uzskatāms par personas vecumu identificējošu parametru. Šāda funkcionalitāte nepieciešama gan komersantiem, kas tiešsaistē pārdod preces, ko drīkst pārdot tikai noteikta vecuma klientiem, gan situācijās, kad komersants, piemēram, grib piemērot kādas atlaides vai īpašus nosacījumus senioriem.
Nacionālo identitātes apliecināšanas rīku integrēšana nozīmē arī ērtāku lietotāju identifikācijas pārvaldību, jo gadījumos, kad portāla lietotāji nozaudē vai piemirst pašizveidotās paroles, portāla administratoram ir jāiesaistās, lai palīdzētu saviem klientiem. Izmantojot eParaksta rīkus, klienti paši pārvalda savu e-Identitātes apliecināšanas informāciju un piekļuvi tai, tāpēc paroļu atkopšana vairs nebūs komersantu rūpe