Britu finanšu tirgus regulators (FCA) šodien publiskojis lēmumu par Deutsche Bank sodīšanu saistībā ar Krievijas izcelsmes naudas atmazgāšanu; shēmā figurē arī Latvija
(Pievienots Latvijas FKTK komentārs)
Britu likumsargs relīzē norāda, ka Deutsche Bank uzliktais vairāk nekā 163 milj. GBP (virs 191 milj. EUR) sods ir lielākais, kādu FCA vai tā priekšgājēji jebkad kādam ir piemērojuši. Banka naudas atmazgāšanas pretpasākumu (AML) noteikumus nav ievērojusi laikā no 2012. gada sākuma līdz 2015. gada beigām.
Bankai tiek pārmests, ka tā ar nepietiekami pārraudzītiem globālajiem darījumiem ir pakļāvusi Apvienoto Karalisti finanšu noziegumu riskiem. Nepietiekamās AML ievērošanas dēļ neidentificēti klienti caur Deutsche Bank ir pārskaitījuši ap desmit miljardiem USD nezināmas izcelsmes naudas. Tā no Krievijas caur Londonu ir pārskaitīta t.s. spoguļu darījumu shēmā, beigu beigās nonākot ofšoru kontos. Notikušo darījumu shēma pieļauj ļoti lielu iespēju, ka tas ir bijis finanšu noziegums.
Lielbritānijā Deutsche Bank sods ir uzlikts gandrīz vienlaikus ar vēl lielāka soda piemērošanu par identiskiem pārkāpumiem ASV. Sarunās ar Ņujorkas tirgus regulatoru (DFS) Deutsche Bank ir panākusi 425 milj. USD (virs 395 milj. EUR) lielu izlīgumu, raksta Bloomberg. Aģentūra norāda, ka aizvien turpinās ASV Tieslietu ministrijas veiktā kriminālizmeklēšana pret Deutsche Bank saistībā ar darījumiem, lai RUB konvertētu USD un pārskaitītu ārpus Krievijas. Pēdējā laikā likumsargi pasaulē Deutsche Bank min uz papēžiem, un vēl nesen tā noslēdza citu vienošanos ASV – par tirgošanos ar sliktām hipotēku parādzīmēm nekustamo īpašumu krīzes priekšvakarā. Tur panāktā izlīguma summa ir vēl iespaidīgāka ‒ 7,2 mljrd. USD (6.7 mljrd. EUR).
FCA relīzē kā spoguļu darījumu starpniecības valstis, caur kurām Deutsche Bank no Maskavas caur Londonu ir veikusi aizdomīgos darījumus, tiek minēta Kipra, Igaunija un Latvija. Konkrētā spoguļu darījuma būtība ir, ka Krievijā bankas klienti nopērk drošu kompāniju akciju paketes par RUB, vienlaikus tās pārdodot ofšoru kompānijām ar Deutsche Bank kontiem Londonā. Iznākumā RUB pārvēršas USD, un aktīvi atrodas jau pavisam ne Krievijā.
Šādi darījumi ne obligāti ir prettiesiski, bet Ņujorkas regulators Bloomberg komentē, ka konkrētajā gadījumā ir notikusi Deutsche Bank Maskavas amatpersonas kukuļošana caur tuvu radinieku ceturtdaļmiljona USD apmērā, lai darījumiem dotu zaļo gaismu. Tiek pieļauts, ka darījumos ir pārvietota arī Rietumu sankcijām pakļautu Krievijas pilsoņu nauda, kam citādi finanšu darījumi Rietumos ir liegti.
Amatpersonu aizņemtības dēļ Latvijas regulatora (FKTK) komentāru par Latvijas vārda figurēšanu FCA relīzē db.lv šīs publikācijas tapšanas laikā neizdevās iegūt. Provizoriski ziņa ar to tiks papildināta vēlāk.
Par sevišķi labprātīgo sadarbību ar tiesībsargu un agrīnu izlīguma meklēšanu FCA ir Deutsche Bank piešķīrusi 30% atlaidi soda naudai, lasāms ziņojumā. Atlaide gan netiek piemērota aizdomīgajā darījumā gūtajai 9,1 milj. GBP (ap 10,55 milj. EUR) lielajai komisijas naudai, ko banka nopelnījusi – tā ir atsavināta, un tādējādi banka no darījuma nav guvusi nekādu peļņu. Pretimnākšana regulatoram bankai ir labi atmaksājusies, raksta FCA, jo bez atlaides uzliktais sods būtu virs 229 milj. GBP (265 milj. EUR) un ne vairs «tikai» 163 milj. GBP.
Agnese Līcīte, Latvijas Finanšu un kapitāla tirgus komisija:
«Tā saucamie «Mirror-trading» darījumi kā naudas atmazgāšanas rīks diemžēl ir plaši izplatīts, tai skaitā Latvijā. FKTK arī savās pārbaudēs bankās ir sastapusies ar līdzīgām shēmām, kad gandrīz vienlaicīgi vai īsā laika posmā notiek finanšu instrumentu pārdošana un pirkšana par tirgum neatbilstošu cenu, vienai pusei apzināti zaudējot un otrai – apzināti nopelnot. Abas iesaistītās puses šādās shēmas ir savstarpēji saistītas. FKTK arī ir piemērojusi sankcijas Latvijas bankām par to, ka tās pieļāvušas šādu aizdomīgu un necaurspīdīgu darījumu veikšanu caur bankas kontiem. Tomēr tas mums nedod pamatu saistīt mūsu pārbaudēs konstatētos līdzīga tipa gadījumus ar šo Lielbritānijas uzrauga publiskajā paziņojumā minēto shēmu, jo mūsu rīcībā nav informācijas par konkrētajiem darījumiem.»