AS Swedbank apturējusi līguma slēgšanu par iesaistīšanos valsts garantiju programmā ģimenēm mājokļa iegādei, informē bankas pārstāve Kristīne Jakubovska.
Šāds lēmums pieņemts pēc tam, kad Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Maksātnespējas likumā, kas būtiski samazinās ģimeņu iespējas iegādāties jaunu mājokli.
«Pavisam nesen valdība izstrādāja īpašu atbalsta programmu, kas ģimenēm palīdzētu saņemt aizdevumu, kaut arī nav izdevies sakrāt visu pirmajai iemaksai nepieciešamo summu. Šodien pieņemtais likums piespiedīs aizdevējus palielināt gan pirmās iemaksas summu, gan paaugstināt aizņēmēja ienākumu kritērijus, kas šo atbalsta programmu padara bezjēdzīgu. Sanāk, ka likumdevējs ar vienu roku cenšas veicināt kredītu pieejamību, bet ar otru to būtiski bremzē,» komentē Ainars Balcers, Swedbank Privātpersonu finansēšanas lēmumu centra vadītājs.
Ar visiem gandrīz 200 klientiem, kuri Swedbank internetbankā bija reģistrējuši interesi par iespēju saņemt aizdevumu mājokļa iegādei ar valsts atbalstu, bankas darbinieki sazināsies individuāli, lai pārrunātu iespējas saņemt aizdevumu bez iesaistīšanās valsts programmā.
SEB bankas prezidents Ainārs Ozols norāda, ka arī SEB banka ir apturējusi līguma slēgšanu par līdzdalību valsts atbalsta programmas īstenošanā. Ar klientiem, kas SEB bankā pieteikušies uz konsultācijām par iesp ējām saņemt aizdevumu mājokļa iegādei ar valsts atbalstu, SEB bankas darbinieki sazināsies atsevišķi, lai kopīgi pārrunātu iespējas saņemt hipotekāro kredītu bez valsts atbalsta.
SEB bankas vadītājs uzsver, ka Saeimas lēmums būtiski maina līdzsvaru hipotekārās kreditēšanas jomā un rada neskaidrību par nosacījumiem, ko aizdevēji turpmāk spēs piedāvāt klientiem, kas vēlas saņemt aizdevumu mājokļa iegādei. Visticamāk, līdz ar nolikto atslēgu principa ieviešanu būtiski pieaugs pirmās iemaksas apjoms, kas klientiem jānodrošina hipotekārā aizdevuma saņemšanai.
Pēc SEB bankas vadītāja domām, likumdevējs nav pienācīgi izvērtējis šī lēmuma konsekvences. Visdrīzāk, Saeimas lēmuma sekas būs tādas, ka aizdevēji nespēs piedāvāt mājok ļu aizdevumus uz tādiem nosacījumiem, kas ir pieejami Latvijas iedzīvotājiem, it īpaši klientiem reģionos. Zaudētājs būs ikviens, kas vēlas iegādāties mājokli sev vai savai ģimenei, un savu jēgu zaudēs arī valsts atbalsta programma, jo tās galvenais mērķis bija samazināt pirmās iemaksas apmēru, saka A. Ozols.
Arī Nordea banka paziņo, ka nolikto atslēgu principa ieviešana nozīmē, ka būtiski pieaugs kredītrisks no jauna izsniegtiem mājokļa kredītiem. Šo risku ir iespējams mazināt, samazinot kredīta apjomu, ko mājokļa pircējs var saņemt, iegādājoties īpašumu. Tādējādi mājokļu pircējiem būs nepieciešams ieguldīt vairāk personīgo līdzekļu, bet daļa Latvijas iedzīvotāju, kas līdz šim būtu varējuši iegādāties jaunu mājokli, tagad to vairs nevarēs.
Pavisam nesen tika apstiprināta atbalsta programma, kas jaunajām ģimenēm palīdzētu iegādāties mājokli. Iespējams, nolikto atslēgu principa ieviešanas rezultātā iepriekšminētā programma būs nenozīmīga, jo jaunās ģimenes mājokli iegādāties nevarēs, norāda bankas pārstāvji.
Db.lv jau rakstīja, ka ceturtdien Saeima atbalstīja grozījumus Maksātnespējas likumā, kas paredz ieviest nolikto atslēgu principu parādnieka vienīgajam mājoklim.
Grozījumi nosaka, ka pēc mantas, kas kalpojusi kā nodrošinājums, pārdošanas nodrošinātais kreditors zaudē savas prasījuma tiesības un atlikušās parādnieka saistības starp kreditoru un parādnieku līdz ar izsoles akta apstiprināšanu tiek dzēstas.
Līdz ar pamatsaistības dzēšanu izbeidzas arī visas papildus saistības.
Šāda kārtība tiks attiecināta tikai uz tiem gadījumiem, kad parādnieka maksātnespējas procesā tiek pārdots parādnieka vienīgais mājoklis.
Grozījumi stājas spēkā no 2015.gada.