Bankas, pēc Saeimas atbalstītajiem grozījumiem vairākos likumos, kas paredz izvēles iespējas nolikto atslēgu principam, varētu kļūt pielaidīgākas kreditēšanas jautājumā, prognozēja aptaujātie nekustamo īpašumu kompāniju pārstāvji.
«Būtībā uz nekustamā īpašuma tirgu tam liela ietekme nebūs, varbūt kaut kādā mērā tas ietekmēs banku pēdējo mēnešu piesardzīgo kreditēšanu vai nevēlēšanos kreditēt,» sacīja nekustamo īpašumu kompānijas Arco Real Estate valdes loceklis Māris Laukalējs, piebilstot, ka jau pērnā gada beigās bankas gatavojās variantam, ka kreditēšanā būs tikai nolikto atslēgu princips un tamdēļ kreditēšana esot bijusi bremzēta.
Savukārt nekustamo īpašumu kompānijas Latio valdes loceklis Aldis Riekstiņš prognozēja, ka pēc Saeimas atbalstītajiem grozījumiem gaidāms pieprasījuma pieaugums pēc nekustamajiem īpašumiem. «Pieprasījums jau ir, bet būs lielāka iespēja cilvēkiem nopirkt šos īpašumus. Viņi jau arī pirms tam gribēja pirkt, bet viņi nevarēja nopirkt, jo bankas prasīja 30% līdzfinansējuma un cilvēkiem tā nebija,» sacīja Riekstiņš.
Pēc viņa teiktā, Saeimas atbalstītajiem grozījumiem nekustamo īpašumu tirgu vajadzētu izmainīt pozitīvā virzienā. «Mēs ļoti ceram, ka tas izmainīs pozitīvi - tiem cilvēkiem, kuri vēlējās paņemt kredītu, viņiem tagad bankas būs pielaidīgākas. Tas nozīmē, ka cilvēkiem būs iespēja izvēlēties maksāt mazāku pirmo iemaksu, līdz ar to viņi varēs to dzīvokli nopirkt tagad, nevis krāt vēl divus vai trīs gadus pirmajai iemaksu, tas ir tas galvenais,» pauda Riekstiņš.
Arī nekustamo īpašumu kompānijas Balsts valdes priekšsēdētājs Aigars Zariņš norādīja, ka izmaiņām vajadzētu veicināt banku vēlmi aktīvāk iesaistīties kreditēšanā. «Bankas ieturēja diezgan atturīgu politiku kreditēšanā, kas samazināja izsniegto kredītu skaitu un attiecīgi arī darījumu skaitu,» pauda Zariņš, piebilstot, ka tagad nekustamo īpašumu tirgum vajadzētu attīstīties.
Tostarp viņš pauda viedokli, ka arī, ja grozījumi netiktu pieņemti, bankas atsākt kreditēšanu iepriekšējā līmenī piespiestu konkurence.
Saeima ceturtdien otrajā, galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus vairākos likumos, lai ieviestu izvēles iespējas nolikto atslēgu principam.
Saeima atbalstīja grozījumus Maksātnespējas likumā, kas paredz no likuma izslēgt banku kritizēto nolikto atslēgu principu, kā arī izmaiņas Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, kas paredz nolikto atslēgu principa ieviešanu patērētāju tiesību aizsardzības regulējumā.
Grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā paredz īpašus noteikumus attiecībā uz kredītiem, kuru atmaksa nodrošināta ar nekustamā īpašuma ķīlu. Tiks ieviests nosacījums, ka bankām būs jāpiedāvā kredītņēmējiem divi kredīta līguma projekti – viens ar nolikto atslēgu principu, bet otrs ar pilnu aizņēmēja atbildību par aizdevuma atmaksu. Aizdevējam būs tiesības piemērot katram no kredīta līguma projektiem atšķirīgus noteikumus, savukārt aizņēmējam būs izvēles tiesības.
Savukārt Maksātnespējas likuma grozījumi paredz ne tikai no regulējuma izslēgt nolikto atslēgu principu, bet arī izmaiņas fiziskās personas parādu dzēšanas termiņos. Saistību dzēšanas termiņš būs viens gads, ja parādnieka kopējās saistības pēc bankrota procedūras pabeigšanas nepārsniegs 30 000 eiro, divi gadi, ja saistības būs no 30 001 eiro līdz 150 000 eiro un trīs gadi, ja saistības pārsniegs 150 000 eiro.
Grozījumi likumos stāsies spēkā 1.martā.
Saeima pērn septembra beigās, lemjot par grozījumiem Maksātnespējas likumā, tajā atstāja normu par nolikto atslēgu principu. Atsevišķas bankas vēl pirms nolikto atslēgu principa ieviešanas, kas bija plānota 1.martā, palielināja pirmās iemaksas apmērus mājokļa kredītiem.