SEB bankas prezidente un valdes priekšsēdētāja Ieva Tetere rosina vērtēt iespējas paplašināt valsts atbalsta programmu mājokļa iegādei, kas pašlaik paredzēta ģimenēm ar bērniem.
Bankas vadītāja aicina apspriest iespēju paplašināt programmu, piemēram, noteiktu profesiju jaunajiem speciālistiem, kuri ieguvuši izglītību un sākuši karjeru. Īpaši tas būtu svarīgi, ja jaunie speciālisti vēlas iegādāties īpašumu un ir gatavi strādāt attālāk no Rīgas, kur banka nav tik elastīga aizdot ar mazāku iemaksu, jo īpašums ir mazāk likvīds, intervijā aģentūrai LETA sacīja bankas vadītāja.
Viņa atzina, ka līdzšinējā valsts atbalsta programma mājokļa iegādei ģimenēm ar bērniem ir īstenojusies labi, tā ir atradusi pareizo nišu. «Klienti ir apmierināti, ļoti daudzi klienti izskata šo iespēju,» sacīja Tetere.
SEB bankas klienti hipotekāro kredītu ar valsts galvojumu izmanto īpašumu iegādei visā Latvijā. Līdz šim aizdevumi ar valsts galvojumu apstiprināti 140 ģimenēm. Visvairāk aizdevumu ir Rīgā, otra aktīvākā pilsēta ir Liepāja. Aizdevumi izsniegti arī Latvijas austrumu pusē - Daugavpilī, Rēzeknē. Ir arī aizdevumi īpašuma iegādei ārpus lielajām reģionālajām pilsētām. Tomēr īpašumi ārpus lielajām pilsētām ir lētāki, tātad nepieciešams mazāks uzkrājums, līdz ar to atbalsta programma nav tik ļoti nepieciešama. Programma ir nepieciešama tur, kur īpašuma cena ir lielāka un ir grūtāk uzkrāt pirmo iemaksu, skaidroja SEB bankas vadītāja.
Mēdz būt arī gadījumi, kad banka atsaka aizdevumus valsts atbalsta programmā, un tas galvenokārt ir tāpēc, ka vēlamais kredīta apjoms ir lielāks, nekā klients var atļauties ar saviem ienākumiem. Ja ienākumi nav pietiekami, tad banka iesaka klientam neaizņemties tik lielu saistību apjomu. Pašlaik aizņēmumu likmes ir zemas, taču varbūt pēc vairākiem gadiem likmes būs daudz augstākas, un, ja aizņēmuma apjoms joprojām būs liels, ģimenei var būt papildu grūtības izpildīt saistības, skaidroja Tetere.
Viņa atzīmēja, ka kopš 2010.gada izsniegto kredītu kvalitāte ir ļoti laba. Aizņēmēji ir kļuvuši vērīgāki un piesardzīgāki un aizņemas savām vajadzībām, nevis spekulācijām. Arī bankas ir kļuvušas piesardzīgākas un rūpīgāk vērtē spējas atmaksāt kredītu.
Tetere hipotekārās kreditēšanas tirgu Latvijā gribētu redzēt aktīvāku. Piemēram, kaimiņvalstī Igaunijā notiek trīs reizes vairāk darījumu nekā Latvijā.
SEB bankas vadītāja atzina, ka gada pirmajos mēnešos kreditēšanā bija klusuma brīdis, kas saistīts ar grozījumiem Maksātnespējas likumā un diskusijām par «nolikto atslēgu» principa ieviešanu kā obligātu prasību. Pašlaik tas ir izvēles princips. Tetere atzina, ka pat klientu interese sākt sarunu par «nolikto atslēgu» principu ir maza. «Vēlme runāt par «nolikto atslēgu» risinājumu ir diezgan neliela, jo šajā gadījumā banka prasa lielāku uzkrājumu, bet klientiem uzkrājuma nav. Pretruna ir tajā, ka «nolikto atslēgu» principu varētu gribēt klienti, kuri vēl nav spējuši uzkrāt. Savukārt tiem, kas ir uzkrājuši, «nolikto atslēgu» princips nav tik vajadzīgs,» sacīja SEB bankas vadītāja.
Kā ziņots, valsts atbalsta programma mājokļa iegādei ģimenēm ar bērniem tika sākta janvārī. Līdz augusta vidum AS Attīstības finanšu institūcija Altum piešķīrusi 556 galvojumus. Kopējā galvojumu summa ir 3,38 miljoni eiro, kas piešķirta aizdevumiem kopumā 27,88 miljonu eiro apmērā. Līdz šim pieejamais mājokļu iegādes atbalsta programmas finansējums drīzumā būs izmantots, tāpēc Ekonomikas ministrija sola rosināt valdību šim mērķim novirzīt papildu finansējumu viena miljona eiro apmērā no saņemtajiem līdzekļiem par termiņuzturēšanās atļaujām. Savukārt lai turpinātu programmas īstenošanu arī visu 2016.gadu, Ekonomikas ministrija rosinās 2016.gada valsts budžeta likumā paredzēt, ka arī nākamajā gadā iegūtie līdzekļi par termiņuzturēšanās atļaujām tiek novirzīti mājokļa atbalsta programmas īstenošanai.