Maksātnespējas likuma grozījumu rezultātā varētu pieaugt nebanku kreditēšana, kas veicinātu arī atsevišķu piedziņas lietu palielināšanos, otrdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Jāatgādina, ka Maksātnespējas likums cita starpā ievieš kreditēšanā obligātu nolikto atslēgu principu un būtiski saīsina saistību dzēšanas termiņus. Bankas jau paspējušas norādīt, ka tas vismaz nākamgad samazinās izsniegto mājokļu kredītu apmēru uz pusi, savukārt aptaujātie parādu piedzinēji spriež, ka tiešai ietekmei uz viņu biznesu grozījumiem nevajadzētu būt, lai gan ilgtermiņa izmaiņas varētu rasties. Piemēram, saistībā ar maksātnespējīgas fiziskas personas saistību dzēšanas plāna termiņa saīsināšanu, kas varētu, iespējams, palielināt fizisku personu maksātnespējas lietu skaitu.
Saruks portfeļi
Grozījumu rezultātā samazināsies hipotekāro kredītu skaits, daudz mazāki būs t.s. debitoru portfeļi, ko veidos parādi, kas radīsies kā atlikums pēc nodrošinājuma objekta pārdošanas. «Tādējādi pārdošanā būs krietni mazāk hipotekāro kredītu portfeļu. Attiecīgi mums vai nu nebūs iespējams vispār tos iegādāties, vai arī tādas iespējas būs ierobežotas. Domājot īstermiņā, lielākie zaudētāji, šķiet, ir kreditētāji un, pirmkārt, bankas, tomēr ilgtermiņā noteikti cietīs kredītņēmēji un Latvijas ekonomika kopumā,» uzskata UAB Gelvora Latvijas filiāles biznesa attīstības vadītājs Jānis Lukaševskis. Arī citi aptaujātie piemetina, ka kopumā parādu ārpustiesas atgūšanas jomu likuma grozījumi tieši neskar. Izņēmums ir tie uzņēmumi, kas iegādājušies nodrošināto parādu portfeļus no kredītiestādēm. Lai arī nolikto atslēgu princips darbosies tikai attiecībā uz jauniem līgumiem, tas atstāšot zināmu iespaidu arī uz esošo parādnieku motivāciju kārtot saistības pilnā apmērā.
Vairāk tepat
«Noteikti pieaugs nebanku kreditēšana un līdz ar to arī parādu lietas nebanku kreditētājiem. Radīsies parādi no īres tiesiskajām attiecībām,» uzskata SIA Konsultatīvā sabiedrība Conventus valdes loceklis Edgars Baglais. Tā kā kredītu iegūšana daļai potenciālo kredītņēmēju varētu būt apgrūtināta, varētu attīstīties īres tirgus. Viņš arī piebilst, ka varētu pieaugt t.s. izlikšanas lietu īpatsvars. Beigu beigās tirgus pieprasījums visu salikšot pa vietām – ja valstī būs pieaugums, tad būs maksātspējīgs pieprasījums un kreditēšana – vai nu tās būs bankas, vai citi tirgus dalībnieki, uzskata E. Baglais.
Visu rakstu Domino efekta reakcija lasiet 11. novembra laikrakstā Dienas Bizness.