2009.gada DnB NORD Latvijas barometra aprīļa aptaujas dati liecina, ka mēneša laikā spriedze sabiedrībā ir vēl par naga melnuma tiesu samazinājusies: no pētījumā iekļautajiem astoņiem indikatoriem mēneša laikā septiņi ir nedaudz uzlabojušies.
Tomēr, lai arī aprīlis ir bijis jau otrais secīgais mēnesis, kad pēc ļoti drūmā gada sākuma ir vērojama sabiedrības noskaņojuma uzlabošanās, jāuzsver, ka vēl aizvien nav pamata runāt par jau notikušām būtiskām sabiedriskās domas izmaiņām. Pagaidām var runāt par zināmu lūzumu sabiedriskajā domā: ja līdz 2009.gada sākumam indikatoru virzība bija uz leju un savu zemāko punktu tā sasniedza janvārī – februārī (kad janvāra grautiņš Vecrīgā bija likumsakarīgs iznākums), tad, sākot ar martu, līknes uzrāda augšupejošu tendenci.
Taču būtu nepareizi izdarīt secinājumu, ka tā krīzes daļa, kas saistīta ar sabiedrības noskaņojumu, jau ir garām vai arī pēc pāris mēnešiem neizbēgami būs garām. Visi indikatori vēl aizvien ir kritiski zemi. Tā aprīlī DnB NORD Latvijas barometrā tikai 9% iedzīvotāju domā, ka situācija Latvijā kopumā attīstās pareizā virzienā (martā 6%). Vienlaikus 88% Latvijas pašreizējo ekonomisko stāvokli vērtē kā sliktu (martā 90%), bet 66% ir pārliecināti, ka tas patlaban pasliktinās (martā 68%). Lai gan mēneša laikā nav mainījies to iedzīvotāju īpatsvars, kuri domā, ka pēc 12 mēnešiem Latvijas ekonomikas stāvoklis būs labāks nekā patlaban (gan martā, gan aprīlī 17%), nedaudz ir samazinājies to iedzīvotāju īpatsvars, kuri prognozē pasliktināšanos (martā 49%, aprīlī 45%).
Kaut arī saistībā ar jaunu darbavietu izveidi un bezdarba līmeni valsts oficiālā statistika vēl aizvien nekādus iepriecinošus jaunumus sabiedrībai nav spējusi pavēstīt, mazliet ir uzlabojies arī šis sabiedriskās domas indikators DnB NORD Latvijas barometrā. Ja martā iespējas Latvijā atrast labu darbu kā sliktas vērtēja 88% („ļoti sliktas” - 58%),tad aprīlī tā domā 85% („ļoti sliktas” - 55%).
Visbeidzot neliels uzlabojums ir vērojams arī valdības darba vērtējumā. Ja martā ar valdības darbu bija apmierināti 7% iedzīvotāju, tad aprīlī šis rādītājs ir paaugstinājies jau līdz 11%. Taču, kā redzams, ir vēl ļoti tāls ceļš ejams līdz brīdim, kad valdības vadītājs varēs teikt, ka „sabiedrība ir apmierināta ar mūsu darbību un mums uzticas”.
2009.gada aprīļa DnB NORD Latvijas barometra iedzīvotāju aptaujas dati jautājumos, kas saistīti ar iedzīvotāju attieksmi pret pašvaldību darbu, atklāj virkni interesantu parādību. Taču divi fakti manā skatījumā ir īpašas uzmanības vērti.
Pirmkārt dati ļoti uzskatāmi apliecina, ka patlaban Latvijas iedzīvotāju skatījumā vissvarīgākā problēma, ko vajadzētu risināt pie varas esošajiem, ir bezdarba jautājums. Pat vērtējot lietas, ko vietējai pašvaldībai vajadzētu darīt pirmām kārtām, bezdarba mazināšana ir tikusi atzīmēta visbiežāk (77% iedzīvotāju aprīlī to uzskatīja par pašvaldību darba prioritāti). Šāds rezultāts DnB NORD Latvijas barometrā ir mazliet negaidīts, jo līdzšinējā aptauju pieredze saistībā ar pašvaldībām un to darbu liecina, ka vēl salīdzinoši nesen jaunu darba vietu radīšana nebūt nebija tā joma, kurā vēlētāji no pašvaldībām būtu gaidījuši ļoti aktīvu rīcību. Visbiežāk no tām iedzīvotāji gaidīja aktivitātes, kas saistītas ar vietējās infrastruktūras attīstību vai sociālās palīdzības jautājumiem. Taču, redzot iepriekšminētos aptaujas rezultātus, neizslēdzu, ka patlaban pat Ogres iedzīvotāji varētu būt sākuši nožēlot savu lēmumu noraidīt Saint Gobain siltumizolācijas materiālu rūpnīcas būvniecības projektu, kas toreiz viņiem saistījās tikai ar troksni, kņadu un putekļiem.
Otrkārt, pārsteidzoši, bet saskaņā ar DnB NORD Latvijas barometra aptaujas datiem gaidāmās pašvaldību vēlēšanas iedzīvotāji kopumā negaida ar cerībām, ka tās varētu uzlabot dzīvi viņu pašvaldībās. Tas šīs vēlēšanas padara atšķirīgas no iepriekš pieredzētajām. Līdz šim novērotā shēma vairumā gadījumu bija ļoti vienkārša: pēc kārtējām vēlēšanām iedzīvotāji lēnām, bet neizbēgami vīlās pašu izvēlētajos priekšstāvjos un tad ar arvien pieaugošām cerībām gaidīja jaunas vēlēšanas, kad viņiem būs iespēja vecos, uzticību zaudējušos komunālpolitiķus nomainīt ar jauniem, kā rezultātā arī dzīve pašvaldībā (vai Saeimas vēlēšanu gadījumā – valstī) varētu kļūt labāka. Taču aprīļa aptauja liecina: tikai 10% iedzīvotāju domā, ka pēc pašvaldību vēlēšanām dzīve viņu pašvaldībā varētu uzlaboties, pretstatā 13% prognozē pasliktināšanos (vairākums domā, ka nekas nemainīsies, vai arī viņiem nav viedokļa). Turklāt, ja Rīgā valda neliels optimisms (10% gaida uzlabošanos, bet 6% - pasliktināšanos), tad izteikts pesimisms ir laukos (tikai 7% gaida uzlabošanos, bet 22% - pasliktināšanos).
Manuprāt, datu sadalījums starp Rīgu, citām pilsētām un laukiem lielā mērā dod atbildi uz jautājumu par šīs netipiskās parādības cēloņiem. Atbilde slēpjas reģionālajā reformā, kuras rezultātā veco un ierasto pagastu un novadu vietā vēlētājiem daudzviet ir jāvēl vadība jaunos un pagaidām vēl neierastos teritoriālos veidojumos. Iegūtie DnB NORD Latvijas barometra rezultāti tādejādi sasaucas ar datiem, kas liecina, ka liela daļa Latvijas iedzīvotāju ar bažām un neuzticību attiecas pret reģionālo reformu. Līdz ar to arī jautājumā par gaidāmo vēlēšanu ietekmi uz dzīvi pašvaldībās nevarēja sagaidīt, ka iedzīvotāji avansā pozitīvi vērtēs vēlēšanu iznākumu jaunajās pašvaldībās, kuras viņu paši patiesībā nemaz nav vēlējušies un kuras viņiem ir tikušas uzspiestas no augšas.