Tērētprieks joprojām nav savienojams ar iespējām un paradumi turpina pielāgošanās procesu. Par to liecina degvielas cenu ietekme uz autodegvielas tirdzniecība aktivitāti, kas decembrī gada laikā kritusies par 12,5%, vērtē SEB bankas makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis.
Pozitīvais noskaņojums un tūristi veidoja labvēlīgu fonu mazumtirdzniecības izaugsmei, kas decembrī uzrādīja 7,1% pieaugumu, apsteidzot 2009. un 2010.gada decembra rādītājus.
Komentējot labos tirdzniecības datus gada nogalē, eksperts norāda, ka nedaudz brīvāk «atlaist tēriņus» gada nogalē ļāva arī labvēlīgie laikapstākļi un finanšu sistēmas izņemtie līdzekļi, no kuriem vismaz daļai bija lemts atsaukties veikalnieku piedāvājumiem un iegult nozares apgrozījumā.
«Turpmākais vērtējums ietver nenoteiktību par un ap eiro zonas ekonomikas spējām noturēties no ieslīgšanas dziļā recesijā un tās ietekmi uz pārējo pasauli. Lielāki siltumenerģijas rēķini un piesardzīgais ārējais fons ietekmēs arī tirdzniecību, kā dēļ pirmajā gada pusē attīstība līdzināsies pērn uzrādītajai. Tas ir, pieaugums būs nepārliecinošs, nevienmērīgs, mīsies ar kritumiem. Gada otrās puses veikums būs atkarīgs no ārējiem faktoriem, kuru dēļ iespējama arī stagnācija,» vērtē D. Gašpuitis.
Viņaprāt, tomēr bāzes scenārijā sagaidāms, ka aktivitāte, ko lielā mērā turpinās balstīt iebraucēji un mērenāks cenu kāpums, var uzrādīt kāpumu 2-3% apmērā.
Stagnāciju njeizslēdz arī Swedbank vecākā ekonomiste Lija Strašuna. Viņasprāt, līdz ar nenoteiktības pieaugumu Eiropā patērētāju optimisms, visticamāk, mazināsies arī Latvijā Līdz šim tas ir bijis pārsteidzoši stabils laikā, kad eirozonā un pārējās Baltijas valstīs tas ir kritis.
«Ja optimisms saruks, cietīs arī ilglietošanas preču tirdzniecība, jo šādus pirkumus ir iespējams atlikt. Ja situācija darba tirgū turpinās uzlaboties, visticamāk, augs arī mazumtirdzniecības apgrozījums, tomēr šī izaugsme būs krietni lēnāka nekā pērn,» rezumē Swedbank eksperte.
Jau ziņots, ka pērn mazumtirdzniecības apgrozījums palielinājies par 4,6%, tajā skaitā, pārtikas preču tirdzniecības uzņēmumos – par 1,3%, bet nepārtikas – par 6,2%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati, kas ir ievērojami optimistiskāks skaitlis par 2010. gadā fiksēto, kad nozares apjomi salīdzināmajās cenās samazinājās par 2,2%.
Šā gada decembrī, salīdzinot ar 2010.gada decembri salīdzināmajās cenās, kopējais mazumtirdzniecības apgrozījums palielinājies par 7,1%.