Gaļas liellopu audzētāju saime valstī pakāpeniski aug; nozares nākotnē prognozē arī apmākušās dienas
Liellopu gaļas ražošanas nozare Latvijā pakāpeniski attīstās, pieaug specializēto gaļas šķirņu un to krustojumu dzīvnieku skaits, DB skaidro Zemkopības ministrijas Tirgus un tiešā atbalsta departamenta Tirgus kopējās organizācijas nodaļas vadītāja Dace Freimane. «Sekmējot gaļas šķirņu liellopu un to krustojumu audzēšanu, gaļas liellopu sektoram ir visi priekšnosacījumi konkurences veicināšanai gan vietējā, gan Eiropas Savienības (ES) tirgū. Turklāt Latvijā gaļas liellopu audzēšanai ir piemērotas lauksaimniecībā izmantojamās zemes. Tā ir vidi saudzējoša nozare, kas piemērota bioloģiskās lauksaimniecības produkcijas ražošanai,» situāciju raksturo D. Freimane.
Gaļas lopu audzēšanas «saspēle» ar zemes apsaimniekošanu – tā Bebru pagasta zemnieku saimniecības Rosmes īpašnieks Raitis Ungurs raksturo gaļas liellopu audzēšanu. Viņš nospraudis mērķi palielināt ganāmpulku 500 līdz 800 gaļas liellopu, bet pašlaik kūtīs barojas 205. Saimniecība audzē arī bioloģiskos graudus savām vajadzībām un ražo skābsienu pārdošanai. Tā kā apkaimē visas vērtīgākās lauksaimniecības zemes tiek izmantotas graudu audzēšanai, viņš atradis savu nišu – gaļas lopi arī aizaugušā pļavā jūtas labi. Lielā piekabē dzīvnieki tiek transportēti uz ganībām brikšņos, kas pēc gadiem četriem pārvēršas izmantojamā aramzemē, pateicoties lopu apetītei, tiek apkaroti krūmi.
«Šajā nozarē no konkurences nav jābaidās – Latvijā nespējam nodrošināt neviena liela eksporta pircēja vajadzības. Lopu skaits valstī ar katru gadu palielināsies, tas notiks dabiski. Un būs, kur sienu izmantot,» norāda R. Ungurs. Viņš uzskata, ka gaļas lopus var izaudzēt tikai ar kvalitatīvu sienu, bez skābsiena un spēkbarības. Ar skābsienu tiek apbalvotas vienīgi govis pēc atnešanās. «Intensīva saimniekošana Latvijā pašlaik nav aktuāla,» uzskata R. Ungurs. «Šī noteikti nav nozare, kur var īstenot latviešu standarta sapņu biznesu – ar diviem darījumiem kļūt bagāts,» piebilst Rosmju saimnieks.
Plašāk lasiet rakstā No Latvijas brikšņiem - eksporta vēderā ceturtdienas, 26. marta, laikrakstā Dienas Bizness (4.-5. lpp.)!