Latvijas lauksaimniekiem ir ļoti labas izredzes – eksperti norāda uz lielāku peļņu no hektāra, kas pašlaik paliek uz lauka , ceturtdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Ja mežsaimniecības zemes vidējā platība Latvijā ir ap 40 ha, tad lauksaimniecības zemes vidējā platība ir piecas reizes mazāka, liecina apkopotā informācija pēc DB rīcībā esošajiem Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) apkopotajiem datiem.
Kā lauksaimniecībā, tā mežsaimniecībā pastāv zemes izmantošanas efektivitātes palielināšanas potenciāls – gan iesaistot lauksaimniecības un mežsaimniecības produkcijas ražošanā neizmantotas platības, gan efektīvāk izmantojot jau ražojošās zemes platības, secināts ZM nozares apsekojumā. Prognozējams, ka zemes izmantošanas efektivitāte lielā mērā palielināsies tirgus spēku ietekmē, tomēr valsts institūcijas var veicināt šo procesu, īpaši zemākas kvalitātes zemes reģionos, kur tirgus stimulu ietekme nav tik izteikta kā labākas kvalitātes zemes reģionos, secina LLU pieaicinātie lauksaimniecības eksperti.
Zemkopības ministrijas parlamentārais sekretārs Armands Krauze sarunā ar DB atzīmē, ka jānošķir divi lauksaimniecības zemes izmantošanas potenciāla kāpināšanas scenāriji – palielināt zemes izmantošanu pēc platības, apgūstot neapstrādātās un daļēji aizaugušās zemes, vai arī stiprināt izmantošanas efektivitāti jau esošajās platībās, modernizējot saimniecības. «Palielināt platības vietās, kur strādā lielās saimniecības, ir daudz vienkāršāk nekā panākt, lai daudzās nelielās saimniecības strādā ar lielākiem ienākumiem no viena hektāra,» uzskata A. Krauze.
Perspektīvi – lopi
«Tiecoties atgūt lauksaimnieciskajā ražošanā aizaugušos divus 2 milj. ha, rodas visas iespējas attīstīt lopkopību. Graudkopībai piemērotās auglīgās zemes jau pašlaik tiek apstrādātas,» uzskata A. Krauze. «Ir gan milzīgs risks – tas ir valdības, mans un politiķu uzdevums – cīnīties, lai ar siltumnīcu gāzu emisijas kvotām neierobežotu mūsu ražotājus, jo, kā zināms, govs arī rada šīs emisijas,» piebilst A. Krauze.
Latvijā ļoti lēni, tomēr labklājība aug, līdz ar to arī jāaug saimniecību ieņēmumiem, pretējā gadījumā jaunu cilvēku laukos nebūs, jo tur nevarēs nopelnīt naudu, uzskata A. Krauze.
Visu rakstu Zemes slēptais potenciāls lasiet 19. marta laikrakstā Dienas Bizness.